Reklama

Odnowiony pomnik w Kaliłowie (galeria)

W niedzielę 24 listopada odsłonięto w kaliłowskim lesie odnowiony pomnik ofiar hitlerowskiej kaźni. Wzniesiono go w 1967 r., ale warunki atmosferyczne znacznie naruszyły obelisk. Zadania jego renowacji podjęły się władze samorządowe gminy Biała Podlaska.

Cmentarze wojenne w Kaliłowie i Woskrzenicach Dużych są wymowną pozostałością II wojny światowej. Niemieccy okupanci uśmiercili w okrutnych okolicznościach 40 tys. jeńców radzieckich oraz Polaków pomagających bezbronnym jeńcom. W miejscu ich kaźni znajdują się pomniki przypominające dramatyczne wydarzenia z lat czterdziestych minionego wieku. W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało gminie Biała Podlaska dotację 120 tys. zł na odnowę pomników przeszłości.

W niedzielę w obecności konsula Republiki Białoruś Vasila Kurlovicza, zastępcy wójta gminy Adama Olesiejuka oraz radnych powiatu bialskiego i gminy dokonano uroczystego odsłonięcie odnowionego gruntownie pomnika w Kaliłowie. Uroczystość poprzedziła modlitwa ekumeniczna proboszcza katolickiego i księży prawosławnych. Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Starania samorządu mają przywrócić do życia miejsce pamięci narodowej.

Odnowione miejsce kaźni jeńców wojennych przywrócą pomnik do dawnej świetności, co wpłynie na świadomość miejscowej ludności. Mieszkańcy gminy Biała Podlaska w bohaterski sposób próbowali pomagać jeńcom radzieckim, za co często płacili najwyższą cenę. Odbudowa miejsca pamięci narodowej przyczyni się do budowania świadomości patriotycznej i pozwoli zachować tragiczne wydarzenia od zapomnienia.

Dziś niewiele osób posiada wiedzę, że w kaliłowskim lesie dochodziło do strasznych zbrodni hitlerowskich. W uroczystości uczestniczyli też: członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej, współpracująca z nimi młodzież białoruska i druhowie OSP z Woskrzenic Małych.

 

tekst : Istvan Grabowski
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Konstantynów: Za Kolędę Dziękujemy (galeria)

Piękne ozdoby świąteczne i okazałe Anioły Bożonarodzeniowe towarzyszyły przeglądowi „Za kolędę dziękujemy”, przygotowaną po raz 27 przez Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie. Sala gimnastyczna miejscowej szkoły wypełniła się w niedzielę 26 stycznia do ostatniego miejsca.

Czytaj więcej »

Terespol: Powstanie skwer rekreacyjny przy pomniku budowy Traktu Brzeskiego

Przy pomniku budowy Traktu Brzeskiego, zainstalowane zostaną obiekty małej architektury i infrastruktury towarzyszącej w postaci skweru rekreacyjnego ze stolikiem do gry w szachy i ławkami do odpoczynku. Po ich zrealizowaniu zostaną one udostępnione do publicznego użytkowania. Zgodę na to wyraził właśnie Zarząd Powiatu w Białej Podlaskiej w formie porozumienia z Miastem Terespol.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: W klimacie sprawdzonych szlagierów. Koncert Stockingera

Niezwykły wieczór muzyczny zaproponował bialskim melomanom znany aktor i piosenkarz Tomasz Stockinger.W miniony piątek 24 stycznia wystąpił w sali koncertowej BCK z recitalem piosenek dwudziestolecia międzywojennego. Przeboje Henryka Warsa, Jerzego Persburskiego, Romana Palestera, Andrzeja Własta, Mariana Hemara i Jerzego Jurandota mają w sobie wystarczająco dużo pozytywnej energii, by rozbawić każdą publiczność.

Czytaj więcej »

Reklama