Ogłoszenie

Reklama

Jaźwiny: Wstęga przecięta – droga otwarta (galeria)

Niebawem film! Dziś (25 listopada) w Jaźwinach w gm. Biała Podlaska dokonano oficjalnego oddania do użytku kolejnego odcinka drogi. Około 900 metrów asfaltu, pobocza z kruszywa, zjazdy asfaltowe i kruszywa, kilkadziesiąt metrów krawężników i uporządkowane miejsca z przystankami komunikacyjnymi oraz rowy odwadniające. Już zapowiedziano na rok przyszły kontynuację prac. A dodatkowo do Jaźwin ruszy budowa drogi od strony Sokula!

Starosta Bialski Mariusz Filipiuk, choć świadom niewielkiego w gruncie rzeczy odcinka, bo ok. 800 – 900 metrów, ale zadowolony z inwestycji właśnie w tym miejscu. – Po pierwsze mieszkańcy od wielu już lat lobbowali za budową drogi do swojej miejscowości, a przypomnę, że Jaźwiny to jedna z ostatnich na mapie Powiatu Bialskiego wsi bez asfaltowego dojazdu. Po drugie przybyło nam kolejne kilkaset metrów asfaltu a ubyło kilkaset metrów drogi gruntowej. To nic, że była ona wzmacniana kamieniem, w dobie dwudziestego pierwszego wieku mieszkańcy mają prawo i powinni oczekiwać poprawy komfortu podróżowania i życia.

Mieszkańcy wyśpiewali sobie drogę
Wójt Wiesław Panasiuk pamięta piosenki śpiewane podczas dożynek, a w których to jedna ze zwrotek poświęcona była humorystycznemu ale i całkiem poważnemu problemowi jakim był brak drogi dojazdowej do Jaźwin. – Można powiedzieć, że mieszkańcy wyśpiewali tą drogę. Po zrealizowaniu kilku większych i niestety ale pilniejszych zadań, w końcu mogliśmy przeznaczyć środki, nie małe bo około pół miliona złotych jako wkład własny do budowy tego, kolejnego już odcinka na trasie z Porosiuk do Jaźwin. To nie jest koniec. Wspólnie z Radą Gminy postaramy się zapisać w budżecie na rok przyszły fundusze na kontynuację budowy drogi aż do głównego skrzyżowania w Jaźwinach. Niech droga służy mieszkańcom i tym zmotoryzowany i rowerzystom i pieszym.

W podobnym tonie i chwaląc dobrą współpracę powiatu i gminy wypowiadają się Marcin Onisiewicz radny Porosiuk i Jaźwin oraz Krzysztof Kuśmierczyk sołtys Jaźwin. – Rada Gminy w Białej Podlaskiej zawsze będzie wspierała takie jak dziś widoczne w efekcie działania podejmowane przez wójta. Czekaliśmy na tą drogę. Była bardzo potrzebna. Czekamy z niecierpliwością na dokończenie prac i budowę ostatniego odcinka już do samej wsi.

Kolejny przykład dobrej współpracy i dogadania się samorządów
Budowę drogi wykonywała bialska firma PRD Leszka Horeglada. To kolejna już, dobrej jakości i wykonana solidnie na lata inwestycja drogowa PRD na drogach powiatowych. Nie tak dawno oddawano do użytku prawie 14 km trasy z Białej Podlaskiej przez Grabanów na Rokitno. Ta w Jaźwinach, choć zdecydowania krótsza bo niespełna kilometr, kosztowała ok. 1 milion złotych a na pokrycie kosztów zrzuciły się wspólnie samorządy Powiatu Bialskiego i Gminy Biała Podlaska.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Jaźwin i okolicznych terenów. Tak jak pisaliśmy wyżej i słychać było w wypowiedziach samorządowców, już w 2020 roku kontynuowana będzie budowa dalszego odcinka trasy. Celem jest doprowadzenie asfaltu do skrzyżowania dróg już w samych Jaźwinach. Trasa jest wytyczona, słupki graniczne i projektowe wbite, wycięto też i wykarczowano drzewa i krzewy rosnące w pasie drogowym.

Od Porosiuk do Jaźwin aż po Sokule asfaltem? Już niebawem!
Asfalt planowany jest też od strony Sokul. To już Gmina Drelów. Trasa licząca około 3 kilometrów uzyska w przyszłym roku zielone światło na opracowanie projektu budowlanego i będzie mógł ruszyć przetarg na wykonanie drogi. Sokule to kolejna z kilku jeszcze miejscowości na terenie Powiatu Bialskiego bez twardego, wygodnego, asfaltowego dojazdu. Najbliższy rok, dwa powinny zdecydowanie zmienić obecną sytuację.

Także sami mieszkańcy Jaźwin, świadomi tego, że o komforcie życia i mieszkania główny miernik stanowi jakość dojazdu i warunki transportu w tym roku z Funduszy Sołeckich przeznaczyli część środków na 200 metrów drogi utwardzonej kamieniem w centrum miejscowości na odcinku od głównego skrzyżowania w kierunku na kaplicę i świetlicę.

Jaźwiny teraz śpiewać będą o budowie wodociągu!
Jaźwiny cieszą się z oddanych w tym roku kolejnych metrów asfaltu i z zapowiedzi budowy kolejnych odcinków drogi. Nie aktualna stanie się zwrotka piosenki śpiewanej wójtowi Wiesławowi Panasiukowi podczas dożynek o potrzebie budowy trasy. Już pracują jednak nad słowami zwrotki która zastąpi tą mówiącą o asfaltowej szosie do wsi na zwrotkę w której zawarte będą słowa mówiące o potrzebie budowy wodociągu.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 0 komentarzy do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama