Reklama

2020 Rokiem św. Jana Pawła II w Powiecie Bialskim

Na najbliższej sesji Rady Powiatu Bialskiego, radni podejmą uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego ustanowienia Roku 2020 Rokiem św. Jana Pawła II w Powiecie Bialskim. Zarząd Powiatu Bialskiego upoważniony zostanie do przekazania niniejszego stanowiska Samorządom miast i gmin powiatu bialskiego, parafiom, instytucjom kultury, szkołom, organizacjom pozarządowym.

Rada Powiatu w Białej Podlaskiej, idąc za przykładem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pragnie ogłosić Rok 2020 Rokiem św. Jana Pawła II w Powiecie Bialskim. 18 maja 1920 r. urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. Przełomowym momentem w jego życiu, ale także dziejach Polski i świata, było wybranie na papieża, jak do tej pory jedynego Polaka w historii Kościoła. Cały pontyfikat Jana Pawła II był przepełniony wartościami, ale też ukształtowany przez pochodzenie i wychowanie w wartościach miłości do naszej Ojczyzny i Kościoła oraz wiary w Boga i szacunku do drugiego człowieka. Jego postawa oraz nauczanie miały swe odniesienia do naszej historii i tą historię tworzyły.

Wartości, które głosił i reprezentował, takie jak pokój, przestrzeganie praw i godności człowieka, poszanowanie rodziny oraz więzi międzyludzkich, promowanie piękna i dobra, umiejętność dialogu i przebaczenia, budowanie cywilizacji miłości są uniwersalne i w nimi się kierować oraz promować. Będzie to również celem upamiętnienia Roku 2020 Rokiem św. Jana Pawła II.

Na terenie powiatu bialskiego jeszcze jako ks. kardynał Karol Wojtyła gościł chociażby w Kodniu czy Leśnej Podlaskiej. Pamiętnym wydarzeniem dla wiernych była z pewnością beatyfikacja Unitów z Pratulina w 1996 r. w Watykanie czy pielgrzymka apostolska Jana Pawła II do Siedlec i do Drohiczyna. Liczni mieszkańcy powiatu bialskiego mieli także możliwość spotkać Jana Pawła II podczas pielgrzymek, a także audiencji. Jak jest wielką postacią w naszych lokalnych społecznościach i ciągle żywą w pamięci świadczy fakt nazwania jego imieniem chociażby ulic, placów, szkół, organizowania akademii. Kultywuje się także Dni Papieskie.

Liczne pomniki i tablice pamiątkowe wpisały się już w pejzaż miejscowości powiatu bialskiego. Zasadne jest zatem uczczenie w sposób szczególny tego wyjątkowego świętego na terenie naszego powiatu. Zachęcone będą do tego samorządy parafie, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, które poprzez liczne inicjatywy będą budować żywy pomnik pamięci i wartości, którymi kierował się i o których mówił św. Jan Paweł II.

100 rocznica urodzin, a także 15 rocznica śmierci jest bardzo dobrą okazją ku temu, by upamiętnić tego wielkiego papieża Polaka i świętego poprzez ogłoszenie Roku św. Jana Pawła II w Powiecie Bialskim.

Od 2007 r. co roku Rada Powiatu w Białej Podlaskiej ustanawia dany rok rokiem osób lub wydarzeń istotnych dla Powiatu Bialskiego. Do tej pory były to: Rok Józefa Ignacego Kraszewskiego (2007 r., 2012 r. i 2017 r.), Karola Krysińskiego (2008 r.), II wojny światowej (2009 r.), Podlaskich Ofiar Katynia (2010 r.), Księdza Stanisława Brzóski (2011 r.), Powstania Styczniowego (2013 r.), Kościuszkowski (2014 r.), Legionów Polskich (2015 r.), Żołnierzy Wyklętych” (2016 r.), Niepodległości (2018 r.), Kultury Ludowej (2019 r.) w Powiecie Bialskim.

Konsekwencją tego są kampanie społeczne skierowana do mieszkańców powiatu bialskiego, którzy licznie włączają się w przedsięwzięcia organizowane przez partnerów danego roku – samorządy, instytucje, szkoły, organizacje pozarządowe, a ich celem jest uczcić daną postać lub wydarzenie.

W 2020 r. mija sto lat od urodzin, a także 15 lat od śmierci św. Jana Pawła II – papieża Polaka. To wyjątkowa postać także dla mieszkańców powiatu bialskiego, którą warto uczcić, pamiętać i promować w powiecie bialskim. 13 czerwca 2019 r. Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Powiat Bialski również włączy się w te obchody, czego początkiem będzie ustanowienie przez Radę Powiatu w Białej Podlaskiej Roku 2020 Rokiem św. Jana Pawła II w Powiecie Bialskim.

materiał: Powiat Bialski
tekst: Biuro Rady Powiatu Bialskiego / Wydział Spraw Społecznych / Anna Jóźwik
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama