Reklama

Uczniowie ZS w Małaszewiczach na praktykach w Grecji (galeria)

19 października dwudziestu pięciu uczniów Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach powróciło z dwutygodniowych praktyk zawodowych w Grecji realizowanych w ramach projektu „Europejski staż gwarancją sukcesu na rynku pracy”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenie zawodowe.

Uczniowie klas drugich i trzecich technikum o profilu technik transportu kolejowego odbywali praktyki na stacjach kolejowych m.in. w Volos, Leptokarii, Katerini czy Neoi Poroi należących do greckich kolei OSE gdzie zapoznawali się z infrastrukturą kolejową, budowlami inżynierskimi, oznaczeniami taboru kolejowego OSE a także dokumentami przewozowymi.

Odbywali praktyki w lokomotywowni, asystowali przy przygotowaniu pociągów do jazdy oraz przygotowywali się do egzaminów z kwalifikacji zawodowych. Uczniowie odbyli również krótką podróż koleją na trasie Platu-Leptokaria, w trakcie której obserwowali pracę obsługi pociągu, w tym kierownika pociągu, konduktora i maszynisty.

Na stacji Thessaloniki młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy naczelnika stacji oraz pracowników nastawni jak również obserwowali wykonywanie manewrów na stacji przez składy OSE.


Umiejętności uczniów, które zdobyli podczas stażu, zostaną potwierdzone przez dokumenty i certyfikaty uznawane w Europie w ramach Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu zawodowym (ECVET), dokument Europass Mobilność oraz krajowe certyfikaty, które z pewnością stanowić będą istotny punkt CV i zwrócą uwagę potencjalnych pracodawców.

Warto również wspomnieć, iż pobyt uczniów był urozmaicony bogatą ofertą zajęć kulturowych m.in. przygotowany przez obsługę hotelu wieczór grecki z muzyką i tańcami w wykonaniu greckich tancerzy. Program kulturowy obejmował także szereg wyjazdów krajoznawczych do unikatowych miejsc w Grecji, takich jak: zespół klasztorów skalnych Meteory, wyspa Skiathos, miasteczko Litochoro u podnóża masywu Olimpu,  kamienna wioska Stary Pandelejmon czy miasto-port  Thessaloniki z Białą Wieżą i zachowanym amfiteatrem z czasów rzymskich.

Nie zabrakło również okazji do wykorzystania umiejętności językowych w praktyce w trakcie trzech gier terenowych,  podczas których uczniowie tańczyli z Grekami zorbę, pisali po grecku pocztówkę z pozdrowieniami, pytali o tradycyjne potrawy kuchni greckiej i lokalne uroczystości i święta obchodzone w Grecji.

Doświadczenia zawodowe i wrażenia z poznanych miejsc – jak twierdzą sami uczniowie – są niesamowite, a pobyt w hotelu „Olympus Thea” położonym nad samym Morzem Egejskim w urokliwym miasteczku Platamonas i wspaniała słoneczna pogoda uczyniły ten czas niezapomnianym i po prostu wyjątkowym.

materiał: gmina Terespol
tekst / zdjęcia: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Międzyrzec Podlaski: Podsumowanie stażu zawodowego w Grecji uczniów z ZSE (film) (galeria)

Już po raz trzeci Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim, jako beneficjent realizuje projekt, który jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej Programu Erasmus+, sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1, Mobilność edukacyjna, konkurs 2019. Łączna kwota dofinansowania wynosi 148 902,00 euro, a projekt realizowany jest w okresie 12 miesięcy, od 01/06/2019 r. do 31/05/2020 r.

Czytaj więcej »

Reklama