Reklama

Sławatycze: Uroczystości Święta Niepodległości (film) (galeria)

Uroczystości obchodów Święta Niepodległości w Gminie Sławatycze rozpoczęły się 8 listopada o godz. 10.00 uroczystym apelem pt. „Opowiedz nam historio” w miejscowym Zespole Szkół.

Główne  uroczystości 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się 11.11.2019 roku                  o godz.9.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach. Eucharystii przewodniczył ks. Mirosław Krupski, proboszcz parafii. W oprawie mszy św. uczestniczyli chór AVE, poczty sztandarowe z Gminy Sławatycze, Szkoły Podstawowej w Sławatyczach, OSP Sławatycze. Bezpośrednio po mszy św.

Chór AVE wystąpił w krótkim koncercie w repertuarze patriotycznym. Następnie wszyscy udali się na cmentarz nad mogiłę upamiętniającą nieznanego żołnierza. Aby oddać cześć poległym w walce o niepodległość: odśpiewano hymn państwowy, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze przez delegacje władz Gminy Sławatycze, Zespołu Szkół, miejscowej Placówki Straży Granicznej, Służby Celnej, Proboszcza Parafii. Na cmentarzu dokonano odsłonięcia tablicy z opisem historii walk o niepodległość przez Pana Arkadiusza Misztala Wójta Gminy Sławatycze, który podziękował Panu dr Arielowi Orzełek za przygotowanie treści opisu historycznego tablicy. Wójt Gminy w swoim wystąpieniu wspomniał – „nasza pamięć niech będzie świadectwem jedności i odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny, Narodowe Święto Niepodległości to święto wszystkich Polaków, obywateli Rzeczypospolitej niezależnie od poglądów politycznych, wyznawanych religii, stopnia zamożności, wykształcenia. To wyjątkowo ważne święto w historii naszego kraju, które  przypomina nam o tym, że wolność i suwerenność nie jest nam dane na zawsze”.

O godz.12.00 w sali widowiskowej  Gminnego Ośrodku Kultury w Sławatyczach odbył się koncert patriotyczny „Dla Niepodległej Szli” w wykonaniu  Sławatyckiej Orkiestry Dętej i grupy wokalnej Nadbużańskie Słowiki

Wieczorem 11  listopada o godz. 17.00 z centrum Sławatycz do Janówki wyruszył marsz niepodległości na czele z ks. Proboszczem. Trasa wiodła drogą przez lasy, pod pomnik upamiętniający poległych w Powstaniu Styczniowym w bitwie pod Sławatyczami w lasach janowskich. Ponad 70 osobowa grupa, która dotarła pod pomnik powstańców przyjęta została bardzo gościnnie przez mieszkańców Janówki, którzy przygotowali  gorące potrawy; między innymi: pyszny bigos, pączki  jak też  drewno na ognisko, kijki do upieczenia kiełbasek. Tuż po przybyciu odśpiewano  hymn państwowy i zapalono znicze ku czci poległych powstańców. Następnie uczestnicy marszu  kosztowali potrawy przygotowane przez Panią Sołtys, Koło Gospodyń, wspierane przez Przewodniczącego Rady Gminy w Hannie Pana Marka Kwietniewskiego  piekli kiełbaskę przy  ognisku i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Około godz.21.00 część uczestników marszu udała się w drogę powrotną do Sławatycz, pozostali powrócili  transportem przygotowanym przez organizatorów. Organizatorami uroczystości obchodów 101. Rocznicy Odzyskania Święta Niepodległości byli:  Wójt Gminy, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej, Zespół Szkół, Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, Placówka Straży Granicznej, OSP Sławatycze.

materiał: gmina Sławatycze
film: Małgorzata Mieńko / Jerzy Gzara / Tomasz Łukaszuk
tekst: B. Szulej
zdjęcia: R. Szczur

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama