Reklama

Grabanów: Rekordowa inwestycja oddana kierowcom i mieszkańcom (galeria)

Rekordowa pod wieloma względami: najdroższa, najdłuższa, największy zakres wykonanych prac, komunikacja dla trzech jednostek terytorialnych. Tak w skrócie można opisać oddaną do użytku mieszkańcom i kierowcom prawie 14 kilometrów przebudowanej trasy z Białej Podlaskiej przez Grabanów do Rokitna. Niebawem film z wydarzenia, dziś obszerny opis i fotorelacja. Zapraszamy!

Mariusz Filipiuk, starosta bialski: – Bez środków zewnętrznych, pieniędzy Unii Europejskiej po które nasi specjaliści zarówno w Starostwie Powiatowym jak i w Zarządzie Dróg Powiatowych potrafią sięgać pisząc wzorowe projekty realizacja tak dużych inwestycji byłaby bardzo trudna. Dziś najważniejszą kwestią jest aby projekt otrzymał odpowiednią ocenę punktową. My projekty piszemy dobrze i są wysoko oceniane. Dlatego też możemy otwierać i oddawać mieszkańcom kolejne zrealizowane inwestycje. Dziś jestem ogromnie zadowolony. Prawie 14 kilometrów nowej drogi, z chodnikami w Grabanowie, Grabanowie Kolonii, Julkowie i Rokitnie. Z rondem w Rokitnie. Ta droga poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Nowa jakość transportu da obszarowi który komunikuje droga powinna też dać bodziec rozwojowy i gospodarczy. Grabanów już dziś to szybko rozwijająca się miejscowość gdzie powstają domy i firmy. Warto też podkreślić, że zrealizowany projekt uzyskał dość dużą wartość dofinansowania ze środków zewnętrznych, było to prawie 72 procent z całości wartości projektu ponad 16 milionów złotych. Dziękuję też za wsparcie kolegom samorządowcom, wójtom Białej Podlaskiej, Wiesławowi Panasiukowi jak i Rokitna, Jackowi Szewczukowi za wspólną partycypację w kosztach. Oby takich inwestycji powstawało więcej na terenie powiatu.

 

Wiesław Panasiuk, wójt Białej Podlaskiej: – Jestem bardzo zadowolony, że kolejne odcinki, kolejne kilometry dróg powiatowych przebiegających przez naszą gminę zostają zmodernizowane i przekazane społeczeństwu. Współpraca z Powiatem Bialskim układa nam się bardzo dobrze, środki powiatowe, starosta bialski kieruje też na naszą gminę. Współpracując, razem możemy więcej. Takich wspólnych inwestycji powiatowo-gminnych jest u nas więcej. W ostatnich latach zrealizowaliśmy wspólnie i możemy się pochwalić przebudowanymi szlakami Biała Podlaska – Terebela, Cicibór Mały – Witulin. W tym roku prawie kilometr drogi budowanej od podstaw powstał na szlaku Porosiuki – Jaźwiny, w roku przyszłym będziemy chcieli doprowadzić asfalt już do samej miejscowości. Przybywa nam dróg utwardzonych i zmodernizowanych i to w punktach newralgicznych gdzie albo natężenie ruchu już jest duże i nadal wzrasta albo też na odcinkach do tej pory nie mających szczęścia być drogami asfaltowymi – sukcesywnie nadrabiamy te zaległości.

 

 

Jacek Szewczuk, wójt Rokitna: – Przebudowa tej drogi była już bardzo potrzebna. Dla mnie to perełka inwestycyjna powiatu i gminy. Świetnie, w znakomitej jakości zrealizowana przez PRD Leszka Horeglada. Cieszymy się wszyscy. Nie tylko mieszkańcy Gminy Rokitno. To ważny szlak komunikacyjny który prowadzi do Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Szlak pielgrzymek samochodowych, autokarowych, rowerowych.

 

 

 

Krystyna Beń, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej: – To największa, najdroższa, najdłuższy przebudowany odcinek drogi w historii Powiatu Bialskiego. Projekt zrealizowany został w przeciągu dwóch lat. Dokładnie to 13 kilometrów 750 metrów drogi. NA tym odcinku pobudowaliśmy ponad 5 kilometrów chodników. Powstała kładka pieszo – rowerowa nad rzeką Klukówką w Grabanowie. 17 zatok autobusowych na przebudowanej trasie, trzy perony przystankowe. Poprawione zostało odwodnienie, powstały rowy odwadniające. Szerokość jezdni przed przebudową było to 5 metrów, dziś na całej trasie to już 6 metrów. Do tego oznakowanie poziomie i pionowe. Rondo w Rokitnie na skrzyżowaniu dróg powiatowych w kierunku na Nadbużankę, Terespol, Klonownicę i Białą Podlaską. Koszt całości to ponad 16 milionów złotych. 11 milionów z tej kwoty to dofinansowanie zewnętrzne. Około półtora miliona złotych dorzuciła Gmina Biała Podlaska, Gmina Rokitno kolejne 700 tysięcy złotych, Powiat Bialski około 2 milionów 300 tysięcy złotych.

 

 

Leszek Horeglad, Grupa Horeglad – PRD Biała Podlaska: – Inwestycja na trasie Biała Podlaska – Rokitno nie była wielkim dla nas wyzwaniem, dla firmy i ludzi pracujących z doświadczeniem był to standard. Zawsze bardzo poważnie podchodzimy do zleconych nam kontraktów. Świetna załoga która nakreślone plany realizuje perfekcyjnie a efekty widoczne są na całej przebudowanej i oddawanej dziś kierowcom trasie. Dziś obecny jest z nami Zygmunt Szydłowski, inżynier i człowiek z wielką klasą drogową. To on, pięćdziesiąt lat temu budował tą drogę od podstaw. Dziś myślę, że jest dumny i pod wrażeniem prac wykonanych na niej obecnie.

 

 

 

 

Kilka słów o zrealizowanym projekcie
„Wygodniej, szybciej, bezpieczniej” poprawa spójności komunikacyjnej województwa lubelskiego poprzez budowę i przebudowę dróg powiatowych usprawniających dostępność komunikacyjną do regionalnych i subregionalnych centrów rozwoju dot. zadania realizowanego przez Powiat Bialski pn.: ”Rozbudowa drogi powiatowej Nr 1036L Biała Podlaska (ul. Francuska) – Rokitno – Błonie odcinek Grabanów – Rokitno od km 2+677 do km 16+427 długości 13,750km”. Wykonawca robót– Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. Biała Podlaska. Nadzór inwestorski nad realizacją zadania – DARFIK, Firma Projektowo – Usługowa Dariusz Zbieć, Siedlce.

Początek opracowania znajduje się w miejscowości Biała Podlaska w km 2+677, natomiast koniec w miejscowości Rokitno w km 16+427. Długość odcinka wynosi 13750 m.
Wykonano:
– jezdnię z betonu asfaltowego szerokości 6.0 m,
– zjazdy na działki przyległe z betonowej kostki brukowej (267 sztuk) oraz z kruszywa (84 sztuki),
– pobocza gruntowe szerokości 1.0 m,
– chodniki, długości całkowitej 5282 metry,
– wybudowano zatoki autobusowe (17 sztuk) oraz perony (sztuk 3),
– założono powierzchniowe odwodnienie drogi, wykonano rowy odwadniające i muldy,
– przepust pod koroną drogi w km 4+845 średnicy 800 mm i przepusty pod zjazdami przebudowano na nowe.
W miejscowości Grabanów
– jednostronny (do domu pomocy społecznej – prawostronny, na dalszym odcinku – lewostronny) chodnik z betonowej kostki brukowej,
– przy Szkole Podstawowej im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty AK parking o nawierzchni bitumicznej (szer. 4,5m długość 48mb),
– nad rzeką Klukówka wybudowano kładkę szerokości 4.58 m i długości całkowitej 25.0 m.
W Rokitnie:
– na odcinku od drogi gminnej Nr 100257L do Urzędu Gminy wykonano szerokości 2 m chodnik lewostronny
– na skrzyżowaniu dróg powiatowych Nr 1036L oraz Nr 1035L rondo średnicy 26.0 m, w tym celu poszerzono istniejący pas drogowy na skrzyżowaniu dróg powiatowych w celu zlokalizowania ronda.

Dla realizacji zadania obejmującego przebudowywany odcinek drogi powiatowej Nr 1036L ustalono:
termin końcowy zadania – do dnia 20 listopada 2019 roku
Wartość kontraktu 16.137.959,58 zł
Wartość nadzoru nad realizacją zadania 20.910,00 zł
Razem: 16.158.869,58 zł
w tym dofinansowanie ze środków UE w wysokości 11.610.560,47 zł.

Realizacja inwestycji wpłynie korzystnie dla powiatu bialskiego, poprzez:
– usprawnienie w znacznym stopniu ruchu mieszkańców i innych użytkowników łączących się dróg,
– poprawienie bezpieczeństwa i wygody jazdy dla mieszkańców oraz turystów z krajów Unii Europejskiej,
– ograniczenie hałasu, wstrząsów dynamicznych oraz zapylenia, przez co zwiększy się jakość powietrza i komfort przebywania w gospodarstwach agroturystycznych,
– skrócenie czasu przejazdu i zmniejszenie zużycia paliwa,
– zwiększenie dostępności dla usług publicznych,
– szybszy dojazd do osób potrzebujących pomocy przez Pogotowie, Policję, Straż Pożarną,
– podniesienie poziomu życia i integracji społeczno – gospodarczej regionów sąsiadujących,
– inwestycja wpłynie zachęcająco na powstawanie nowej zabudowy jednorodzinnej oraz rozwój istniejących i powstawanie nowych przedsiębiorstw,
– zwiększenie dostępności do zabytków oraz miejsc kultu.

Prace przy rozbudowie drogi wykonywane były prawidłowo z zachowaniem terminów, zgodnie ze sztuką budowlaną oraz z najwyższym poziomem wykonawstwa. Wszystkie etapy robót zostały odebrane zgodnie z harmonogramem.

Firma wykonująca roboty tj. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. Biała Podlaska dołożyła wszelkich starań aby uciążliwości dla użytkowników dróg były jak najmniej bolesne, a nad wszystkim czuwał Inspektor Nadzoru, Dariusz Zbieć właściciel firmy DARFIK z Siedlec.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 4 komentarze do tego artykułu.

  1. Ile kosztowal most na klokówce zeby za nim piesi musieli isc po trawie w kierunku białej bubel z tym mostem po co go bylo robić i wydawac pieniadze skoro do białej nie ma chodnika z mostem koniec drogi. lipa niby inwestycja byla ale brak kropki nad przyslowiowym i dopiero jak sie stanie tam tragedia na luku drogi piesi ciagle chodza a zaraz zima i trzeba przed samochodami skakać w snieg zepechniety przez plug na pobocze. skok po kolana w snieg zawsze tam ratował zycie jak ktos tam zginie bedziemy pytac czemu zabrakło pieniędzy na 300 m chodnka ludzie myślcie narod was wybrał

    1. Leszek Niedaleki

      z naszych informacji wynika, że Rada Miasta i Prezydent Białej Podlaskiej w budżecie na 2020 rok zabezpieczą środki na budowę 400 metrów chodnika, bo tyle brakuje aby połączyć ten istniejący już odcinek za obwodnicą na ul. Francuskiej z chodnikiem i kładką na Klukówce. Redakcja Radio Biper.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama