Reklama

Exposé premiera Morawieckiego – komentarz prezesa BCC

Poważnie odbieram deklarację premiera, że wspieranie przedsiębiorców jest obowiązkiem państwa oraz że Polska ma oprzeć się na nowoczesnej gospodarce, konkurującej innowacjami, a nie tanią siłą roboczą.

Cieszy, że premier nie krytykował poprzednich rządów, ale zaproponował porozumienie wszystkich sił politycznych dla budowy Polski. Przyjmujemy zaproszenie premiera do współpracy na rzecz wspólnego dobra jakim jest Polska i jej gospodarka. BCC w 2006 r. był inicjatorem przygotowania Umowy Społecznej przez Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych, która rozpoczęła prace pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prymasa Józefa Glempa.

Z aprobatą odnotowujemy również podniesienie roli Rady Dialogu Społecznego jako płaszczyzny szukania kompromisu między pracownikami, pracodawcami i rządem. Będziemy uważnie się przyglądać jak wcielane w życie są te deklaracje. Dotychczas było odwrotnie, czego dowodem są obecnie procedowane projekty dot. likwidacji progu 30-krotności i podwyższenia stawek akcyzy omijają tę drogę. Sposobem na walkę z nałogami nie jest podwyżka akcyzy. To prosta droga do wzrostu szarej strefy a w konsekwencji zmniejszenia wpływów do budżetu.

Z rozczarowaniem zauważyłem brak odniesienia się premiera do niezwykle palącej dzisiaj bolączki przedsiębiorców, jaką jest brak pracowników i bariery w zatrudnianiu cudzoziemców. 100 tys. Polaków, o których mówił premier Morawiecki w swoim exposé wróciło głównie w związku z brexitem.

Niezbyt jasne było stwierdzenie premiera o zagranicznym kapitale w kontekście zachęt do inwestowania w Polsce. Rozumiem zatem, że premier zaprasza kapitał zagraniczny do naszego kraju.

Mateusz Morawiecki wyraźnie opowiedział się za usuwaniem patologii w dążeniu do przestrzegania zasad rynkowych i zdrowego liberalizmu. To zupełnie nowe akcenty w postawie szefa rządu i jak rozumiem całej Rady Ministrów.

Ciekawe, w kontekście dotychczasowej polityki, było stwierdzenie premiera o nieprzecenianiu roli państwa w gospodarce i postawienie na inwestycje jako źródło wzrostu gospodarczego zamiast konsumpcji.

Premier zapowiedział narodowy program mieszkaniowy i wybudowanie 200 tys. nowych mieszkań. Tymczasem „Mieszkanie Plus” okazało się porażką: 880 wybudowanych zamiast deklarowanych 4 lata temu 100.000 tys. mieszkań. Trudno obecne deklaracje traktować bez dystansu.

Na wszystkie, wymienione w exposé, wielkie inwestycje nas po prostu nie stać. Rząd będzie musiał z części zrezygnować.

Cieszy powołanie pełnomocnika rządu ds. rozwoju energii odnawialnej. Oznacza to kolejny krok rządu na drodze do nowoczesności. Wreszcie usłyszeliśmy także stanowczy głos w sprawie ochrony środowiska w Polsce i rozwoju programu „czyste powietrze”.

Liczymy, że deklaracja premiera o skróceniu czasu trwania procesów sądowych, co jest bardzo dotkliwe dla przedsiębiorców, zostanie wreszcie wprowadzona w czyn. Reforma wymiaru sprawiedliwości odnotowała dotychczas porażki. Postępowania sądowe systematycznie się wydłużają. Wymiana sędziów nie ma żadnego wpływu na szybkość rozpatrywania spraw. Ostatnie zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego są tylko częściowym rozwiązaniem tego problemu, ponieważ obok dobrych pomysłów jest tam wiele niekorzystnych zmian.

Premier zapowiedział „poszukiwanie Europy partnerskiej”, jednak nie powiedział nic o wejściu Polski do strefy euro, bez członkostwa w której Polska nie będzie równoprawnym partnerem dla państwa tej strefy.

Jako prezesa Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego cieszy mnie podejście premiera, wyrażone w expose, dotyczące potrzeby rozwoju sojuszu Europy i USA oraz otwartości na rozszerzenie NATO by zwiększyć gwarancje bezpieczeństwa i pokoju dla Polski.

materiał: Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tekst zdjęcia: Emil Muciński rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kraj: Prognozy, budżet, prawo, energetyka – raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

– Wojna o wymiar sprawiedliwości trwa, co nas – jako środowisko przedsiębiorców – bardzo niepokoi. Chodzi nie tylko o relacje z Unią Europejską. Przedsiębiorcy, którzy odwołują się od różnego rodzaju decyzji organów kontrolnych czują się zagrożeni, nie mają pewności czy te odwołania będą honorowane, a to jest dla nich być albo nie być – powiedział Marek Goliszewski otwierając posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, które odbyło się 15 stycznia w Warszawie. – Zmiany w wymiarze sprawiedliwości budzą szerokie zaniepokojenie w całym środowisku gospodarczym i niestety zmuszają do powściągliwości w inwestowaniu. Sądy są ostatnią nadzieją, że wyrok będzie sprawiedliwy – podkreślił prezes Business Centre Club i przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Niemy protest pod bialskim ZUSem (film) (galeria) – komentarz ZUS!!

Ulica Sadowa w Białej Podlaskiej. To tu znajduje się budynek Inspektoratu Biała Podlaska, Oddziału Lublin, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wcześnie rano, 8 stycznia 2020 roku, gdy było jeszcze ciemno, pani Sylwia Pszczoła z Konstantynowa, kobieta przedsiębiorcza, prowadząca działalność a do kilkunastu miesięcy matka dziecka rozpoczęła samotny, milczący protest. – Mówię o sobie kobieta na działalności z Konstantynowa. Mam odwagę, znam swoje prawa, nie pozwolę aby mnie oszukiwano i traktowano tak jak dziej się się to obecnie! – mówi organizatorka protestu.

Czytaj więcej »

Kraj: Alert podatkowy BCC: Podatnicy mają czas do połowy stycznia na wznowienie postępowań w oparciu o wyrok TSUE ws. Glencore (film)

16 grudnia 2019 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (C 423) opublikowano sentencję Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z 16 października 2019 w sprawie Glencore (sygn. C 189/18). Zgodnie z Ordynacją podatkową 17 grudnia 2019 r. rozpoczął bieg miesięczny termin dla złożenia wniosku o wznowienie postępowań podatkowych w sprawach zakończonych ostatecznymi decyzjami podatkowymi. Złożenie wniosku po upływie terminu nie będzie możliwe.

Czytaj więcej »

Reklama