Reklama

Biała Podlaska: Senne wizje Jędrycha (film) (galeria)

W siedzibie bialskiej firmy Etamus obejrzeć można nową wystawę prac Marka Jędrycha, artysty intrygującego oryginalnymi pracami. Zaskakujące w barwie i formie, odrealnione obrazy na deskach i płytach budowlanych zaskakują i zmuszają do koncentracji uwagi.

film:Wernisaż 2×1 Artur Kulik i Marek Jędrych w Etmus w Białej Podlaskiej

 

Marek Jędrych maluje od najmłodszych lat, co wypływa ponoć z naturalnej potrzeby, a profesjonalnie zajmuje się tworzeniem ponad 30 lat. W tym okresie wypracował specyficzny styl, wyróżniający go w gronie plastyków.
Malowane gwaszem obrazy przypominają fantastyczne mozaiki. Odszyfrowanie ich treści wymaga chęci i czasu.
Każda kompozycja wizualna, poza wyimaginowanymi postaciami i punktami i wzorami, zawiera sentencję tekstową, stanowiącą jej integralną część. Zapisuje w nich autor przemyślenia i sentencje filozoficzne a związane z treścią lub stanem, w jakim one powstawały. Oryginalne cykle obrazów doczekały się ponad 20 wystaw, pokazywanych w różnych częściach kraju, ale także za granicą, na Białorusi w Danii i Szwecji. Wszędzie wywoływały podobne wrażenia – zaskoczenia i fascynacji.

Malarstwo Jędrycha wymyka się z tradycyjnego wyobrażenia o sztuce. Zaludniają go dziwne postacie z jednym okiem, w dynamicznych sytuacjach, przypominające jakby przybyszy z innej planety. Towarzyszy im mnóstwo detali ułożonych w zaskakujących widza formach. Są one starannie dopracowane świadczące o wielkiej wyobraźni i pasji autora. Można odnieść wrażenie, iż są one zachętą do magicznej podróży w głąb wyobraźni..

Niektórym ludziom moje prace kojarzą się z rysunkami Aborygenów lub Inków. Nie są to jednak moje inspiracje. Jak ognia unikam szablonu i powielania treści wymyślonych przez innych. Każda moja praca to efekt własnych przemyśleń. Za każdym razem staram się wyrazić w kolorze coś duchowego, poetyckiego. Czasami dzikiego i niezrozumiałego. Moje obrazy są zapisem dokonanych obserwacji. Malowanie sprawia mi ogromną przyjemność. Delektuję się nim. Może, dlatego przygotowanie jednego obrazu trwa miesiąc i dłużej.

Dla mnie najistotniejszy jest akt tworzenia. Potem obrazy żyją już własnym bytem i skojarzeniami, jakie wywołują u zwiedzających – dodaje autor. Ostatnio stara się nieco zmienić dotychczasową formę wypowiedzi, wybierają papier akwarelowy gruntowany herbatą.

Marek Jędrych ukończył pedagogikę kulturalno- oświatową na lubelskim UMCS oraz podyplomowe studium menedżerów kultury SGPIS w Warszawie. Na co dzień pracuje w Galerii Podlaskiej, gdzie spotyka się z różnymi dziełami plastycznymi. Indywidualizm i chęć pozostawienia własnego śladu w sztuce są jego zdaniem immamentnymi częściami twórczości. Najchętniej maluje w ciszy i spokoju. Idealnym miejscem do tworzenia wydaje mu się Krzyczew nad Bugiem. Tam też ładuje artystyczne akumulatory i gromadzi pomysły, które potem przelewa na deskę. Pośpiech nie jest wskazany. Każda praca wymaga szczególnej precyzji i barwnego „dopieszczenia”.

W swojej twórczości dążę do tego, aby być prawdziwym. Obraz ma wynikać z wewnętrznej potrzeby,
a nie chęci przypodobania się komukolwiek. Inspiruje mnie atmosfera tajemniczości. To ona była zaczynem ubiegłorocznego cyklu Fera (dzikość). Lubię obserwować reakcje zwiedzających. Niektórzy zadają mi na wernisażach mnóstwo pytań, choć i tak mają własny sposób interpretacji.

To znak, że prace, jakie wystawiam mają wielostronny przekaz. Nie umiem obejść się bez malowania i zapewne niebawem powstaną kolejne prace. Niektórzy myślą, że są one zapisem moich snów. Nie zamierzam burzyć ich wyobrażeń – stwierdza


tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: archiwum artysty
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Konstantynów: Za Kolędę Dziękujemy (galeria)

Piękne ozdoby świąteczne i okazałe Anioły Bożonarodzeniowe towarzyszyły przeglądowi „Za kolędę dziękujemy”, przygotowaną po raz 27 przez Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie. Sala gimnastyczna miejscowej szkoły wypełniła się w niedzielę 26 stycznia do ostatniego miejsca.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: W klimacie sprawdzonych szlagierów. Koncert Stockingera

Niezwykły wieczór muzyczny zaproponował bialskim melomanom znany aktor i piosenkarz Tomasz Stockinger.W miniony piątek 24 stycznia wystąpił w sali koncertowej BCK z recitalem piosenek dwudziestolecia międzywojennego. Przeboje Henryka Warsa, Jerzego Persburskiego, Romana Palestera, Andrzeja Własta, Mariana Hemara i Jerzego Jurandota mają w sobie wystarczająco dużo pozytywnej energii, by rozbawić każdą publiczność.

Czytaj więcej »

Kultura: Wystarczają nam role Błaznów. Z Maurycym Polaskim, członkiem Kabaretu Pod Wyrwigroszem rozmawia Istvan Grabowski

Kabaret pod Wyrwigroszem to czwórka wesołków gotowych rozbawić największego ponuraka. Trzeba mieć wyjątkowe poczucie humoru i wyczucie sceny, by przez ćwierć wieku występować ku uciesze licznego audytorium. Tego można krakusom pozazdrościć, bo w tym, co robią są niesłychanie skuteczni. W najbliższą sobotę 25 stycznia będą bawić międzyrzecką publiczność.

Czytaj więcej »

Reklama