Reklama

Biała Podlaska: Wernisaż Jolanty Kuśmierz w Piaście (galeria)

Bialskie Centrum Kultury im.Bogusława Kaczyńskiego Kub Kultury ”Piast" zaprosiło na Wernisaż Wystawy Malarstwa Jolanty Kuśmierz. Wydarzenie miało miejsce w dniu 16 listopada. Wystawę otworzyła Joanna Tymoszczuk, pracownik działu artystycznego KK Piast. Wśród gości m.in. dyrektor bialskiej kultury Zbigniew Kapela, kierownik klubów kultury BCK Justyna Weremko ale także nauczyciele, artyści i pisarze na czele z Markiem Jędrychem, Ewą Borowską i Ireneuszem Wagnerem.

Tematem malarskich rozważań jest człowiek – jego złożoność i nierzeczywistość. To refleksyjne malarstwo nastroju, którego głównym elementem jest figura ludzka. Autorka nawiązując do surrealistycznych wizji, w sposób odważny, wyjątkowo ciekawy i zagadkowy prezentuje wyobrażenie na temat złożoności człowieka i relacji międzyludzkich.

Postaci prowadzą dialog bez słów… przenikają się, nakładają się na siebie w różnych zestawieniach. Powtarzające się kolory to czernie, szarości i błękity z dodatkiem ciepłych barw. Całość dopełnia kontur, płynna i wyrazista linia oraz chropowata faktura. Jest to podróż do wnętrza obrazu, które wzrusza oraz sprzyja zamyśleniu i kontemplacji.

Na wystawie zobaczyć można prace związane z moim nowym zainteresowaniem, to rzeźba antyczna. Realizuję się konsekwentnie i w pracach precyzyjnych, cały czas dopracowuję warsztat. Dziękuję za przyjęcie mnie dziś w Klubie Kultury Piast. Dla mnie to ogromny zaszczyt. Dla artysty, publiczność odwiedzająca wystawy, dyskusja nad pracami, konstruktywna krytyka to dalszy bodziec do pracy i działania. Zawsze w swojej pracy zawodowej byłam nauczycielem. Pracowałam w szkole w Wisznicach. Dziś, będąc na emeryturze nie uważam, że był to czas zmarnowany. Uczyłam czuć sztukę. A rzeźbę polubiłam. Prace odzwierciedlają moją obserwację ludzi. Interesują mnie związki międzyludzkie. Kobiecość. Co do rzeźb to nie stać mnie na oryginalne antyki. To postanowiłam je sobie wymalować. Pokochałam też czerwień, szarość i błękit i z tymi barwami czuję się dobrze. Dodatkowy duży format prac to dla mnie swoboda w kompozycji ale też wyzwanie. Jak powiedziałam wcześniej lubię krytykę moich prac. To bodziec. Idę pod prąd aktualnym trendom w sztuce. Dziś mówi się, że ważna jest idea. Zapomina się o rzemiośle, o warsztacie. Co do planów i dalszego eksperymentowania z malarstwem to zdradzę, że czekam na pierwsze swoje prace abstrakcyjne. – mówiła podczas wernisażu Jolanta Kuśmierz.

 

 

materiał: Bialskie Centrum Kultury im.Bogusława Kaczyńskiego
tekst: Joanna Tymoszczuk Klub Kultury “Piast”
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama