Reklama

Biała Podlaska: Relacja z marszu na orientację “Kierunek Niepodległość” (galeria)

Marsz na orientację „Kierunek Niepodległość” to jedna z oryginalnych form, uczczenia 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zorganizowały go wspólnie dwie bialskie szkoły: Akademickie Liceum Ogólnokształcące PSW oraz Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im. Marii Minczewskiej.

Tegoroczny marsz odbył się w piątek, 8 listopada i był już drugą edycją. Trasa, dzięki uprzejmej zgodzie Nadleśnictwa Biała Podlaska, została wytyczona w lesie „Rudka” opodal bialskiego lotniska. Dystans – około 12 km w optymalnym wariancie – pozwalał zmieścić się piechurom w limicie czasu wynoszącym 3 godziny.

W porównaniu do roku ubiegłego organizator dodał oprócz 10 zwykłych punktów także 5 punktów z zadaniami specjalnymi. Był transport rannego na noszach, pokonywanie Rudki po prowizorycznym moście linowym, rzucanie granatami do celu, quiz z wiedzy wojskowej oraz resuscytacja „nieprzytomnego” fantoma. Jak na kapryśny listopad pogoda dopisała: było stosunkowo ciepło i nie padał deszcz.

Uczestnicy wracali na metę po około trzech godzinach. Zmęczeni, czasem w mokrych butach po nieostrożnym wybraniu „mokrego” wariantu trasy, ale zadowoleni. – Było super. Druga edycja była lepsza zaskoczyła mnie zadaniami specjalnymi, z których wszyscy się cieszyli. Spośród nich najbardziej podobało mi się przechodzenie przez rzekę po linach. Mapa była przejrzysta i łatwa – dzielił się wrażeniami uczestnik, Krzysztof Kusznieruk, słuchacz bialskiego „Medyka”.

Wystartowało 92 uczestników: uczniów, słuchaczy studium a nawet nauczycieli. Wszyscy podzieleni byli na 23 zespoły, zwykle 4-osobowe. Największą ilość punktów uzyskała drużyna uczniów ALO z klasy II A: J. Sawczuk, J. Gołębiowski i S. Domański. Ona odwiedziła wszystkie zaznaczone na mapie punkty kontrolne i wygrała klasyfikację OPEN. Bardzo szybko przebiegli trasę, choć z mniejszą ilością punktów, dwaj bialscy biegacze: M. Mandziuk i B. Korniluk. Uzyskali najlepszy z wszystkich drużyn czas: 2 godziny i jedna minuta.

Organizator wydzielił trzy kategorie dodatkowe. W kategorii „Uczniowie ALO” wygrała drużyna, która zwyciężyła też klasyfikację OPEN. Kategorię „słuchacze Medyka” wygrała drużyna w składzie: Anita Makowska-Warmijak, J. Sidoruk, D. Semeniuk, K. Laszuk, O. Skubisz i K. Kusznieruk. W kategorii zespół kobiecy wygrały uczennice klasy II mundurowej ALO: Ł. Baj, A. Łukaszuk, P. Jakoniuk, P. Markowska, M. Wyrzykowska.

Na zdrożonych uczestników czekały na mecie gratulacje, dyplomy, puchary, ognisko oraz pyszna grochówka. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w organizacji marszu i zapraszamy za rok.

 

materiał: Medyczne Studium Zawodowe
tekst: Paweł Pakuła
zdjęcia: Akademickie Liceum Ogólnokształcące PSW, Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im. Marii Minczewskiej oraz B. Korniluk.
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama