Reklama

Swory: Święto Niepodległości w gminie Biała Podlaska (galeria)

W podniosłym nastroju świętowano 10 listopada w Sworach gminne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mimo słotnej aury, wzięła w nich udział wyjątkowo liczna grupa uczestników: samorządowców, strażaków, członków stowarzyszeń, pedagogów i młodzieży.

Uroczystość rozpoczęła msza święta za ojczyznę sprawowana przez proboszcza parafii Swory ks. Jana Mroczka. Oprócz licznie zgromadzonych przedstawicieli młodego pokolenia, uczestniczyły w niej poczty sztandarowe. Po nabożeństwie ruszył pochód otwierany przez orkiestrę strażacką z Łomaz.

Pod pomnikiem w centrum Swór, upamiętniającym 10-lecie odzyskania wolności, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych złożyli wieńce i kwiaty. Pod pomnikiem z harcerską i strażacką wartą honorową zapłonęły znicze. Dalsza część uroczystości kontynuowana była w Szkole Podstawowej, gdzie w hali sportowej odbyła się okolicznościowa akademia.

Rozpoczęło ją wystąpienie wójta Wiesława Panasiuka przypominające bohaterów zrywów niepodległościowych i mogiły, jakie po sobie pozostawili. – Udział w dzisiejszej uroczystości stanowi potwierdzenie szacunku i wdzięczności wobec Polaków, walczących o niepodległą ojczyznę. Dzięki ich ofierze mamy dziś własne terytorium, godło, flagę, hymn i własny język. Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad miniona przeszłością. Musimy tez myśleć o przyszłości, aby to, co zapewnili nam przodkowie nie zostało nam odebrane. Dzisiejszy udział w uroczystości to także praktyczna lekcja historii – mówił wójt gminy.

Bohaterowie minionego okresu byli w stanie, mimo szykan i aresztowań uchronić i rozwinąć narodowa tożsamość. Dziś patriotyzm nie wymaga ofiar życia. Objawia się szacunkiem do godła, hymnu i języka ojczystego. Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Dzięki temu będziemy państwem silnym, z którym liczyć się będą inne narody. Pamiętamy, że nasza powinnością jest zachowanie wolności dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Podniosłą w nastroju część artystyczna przygotowali wykonawczy związani z gminnym środkiem kultury. Złożyły się na nią fragmenty „Ziela na kraterze’ M. Wańkowicza oraz patriotyczne piosenki wykonywane przez solistów, duety i tercety. W patriotycznym tańcu pokazali się też młodzi tancerze Figla. Na finał zespół Chodźta do Nos wspomagany przez wszystkich wykonawców koncertu wykonał piosenkę „Wojenko, wojenko”.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Perkowice: Uroczyste podsumowanie dwóch projektów unijnych

W minioną niedzielę 16 lutego pracownia kulinariów regionalnych w Perkowicach rozbrzmiewała licznymi głosami i muzyką. W obecności władz samorządowych gminy podsumowane zostały dwa projekty dotyczące zachowania dziedzictwa lokalnego. Oba wyjątkowo udane, dowodem, czego choćby fakt, ze z proponowanych zajęć (kursów i warsztatów) skorzystało blisko 200 kobiet w różnym wieku z kilkunastu miejscowości gminnych. Na podkreślenia zasługuje fakt, ze udział w nich był bezpłatny. Uczestniczki miały zapewnione urządzenia i niezbędne produkty. Mogły słuchać, chłonąć i doskonalić umiejętności.

Czytaj więcej »

Dzień Kobiet w Sławacinku Starym (zaproszenie)

Zapraszamy na Gminny Dzień Kobiet! Imprezie patronuje i współorganizuje: Wójt Gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej z dyrektorem Agnieszką Borodijuk. Organizatorzy serdecznie zapraszają na program muzyczno -kabaretowy „KOCHAĆ KOBIETY”. Zapraszamy 1 marca 2020 godz. 15:00, hala sportowa w Sławacinku Starym. A w programie moc atrakcji dla ciała, ducha i ucha!

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Sesja samorządowa Rady Gminy (film)

Podczas 14. sesji samorządowej gmin y Biała Podlaska, zwołanej w piątek na 14 lutego, radni podjęli kilka uchwał ważkich dla przyszłości gminy. Obrady rozpoczęła informacja wójta Wiesława Panasiuka o działalności między sesjami (poprzednia miała miejsce 21 stycznia w Ciciborze Dużym). Wójt poinformował m.in. o staraniach w Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Rady Ministrów o pieniądze na budowę dróg gminnych i dokończenie rozpoczętej w ubiegłym roku rozbudowy Szkoły Podstawowej w Grabanowie. Bez funduszy zewnętrznych realizacja obu zadań będzie kłopotliwa.

Czytaj więcej »

Reklama