Reklama

Perkowice: Wieczornica patriotyczna (galeria)

W hołdzie dla Niepodległej Święto niepodległości to wyjątkowa karta w narodowym kalendarzu. Napawa rodaków radością i wdzięcznością wobec przodków, którzy nie szczędzili wyjątkowych starań, ani daniny krwi w walce o wymarzoną wolność. Ojczyna kojarzy się dziś z łańcuchem złożonym z ogniw wielu pokoleń. W podniosły sposób próbujemy oddać im cześć przez podtrzymywanie patriotycznych tradycji.

9 listopada w klubie kultury GOK w Perkowicach miała miejsce uroczysta wieczornica, przygotowana przez zespól śpiewaczy Kalina i Gminny Ośrodek Kultury. Uczestniczyło w niej pięciu wykonawców: wspomniana Kalina z Perkowic, Macierz z Ortela Królewskiego, Lewkowianie z Dokudowa, Sitniczanie z Sitnika oraz Kaczeńce z Czosnówki. Przed kilkudziesięcioosobowym audytorium przedstawili oni 20 pieśni patriotycznych, od powstańczych przez legionowe i partyzanckie do wojskowych.

Repertuar był tak dobrany, że żadna z pieśni nie powtórzyła się. Doniośle zabrzmiały dobrze znane słuchaczom utwory: „Pierwsza Kadrowa”, „Legiony to”, „Jak to na wojence ładnie”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Ojczyzno ma” i inne. I choć każda melodia liczyła kilkadziesiąt lat, w nowym wykonaniu chwytała za serce. Koncert oklaskiwali przedstawiciele władz samorządowych z wójtem gminy Wiesławem Panasiukiem, radni gminni i powiatowi, strażacy i mieszkańcy Perkowic.

Gorące podziękowania przekazał wykonawcom wójt gminy, stwierdzając m.in. – Świętujemy dzisiaj 101. rocznicę odzyskania niepodległości, nie zapominając o wielkiej daninie krwi jaka złożyli w zrywach wolnościowych nasi przodkowie. Droga do niepodległości była kręta i usłana wieloma krzyżami. Poprzednie pokolenia rodaków, choć podzielone granicami zaborów, potrafiły się zjednoczyć i mówić w słusznej sprawie jednym głosem. Współczesnym Polakom wydaje się, że wolność otrzymaliśmy raz na zawsze.

Tylko, czy naprawdę tak jest? Nie musimy dziś, co prawda, chwytać za broń i stawać w obronie narodowych wartości, jakkolwiek stale deptane są narodowe autorytety, a nasz symbol, flaga państwowa traci na szacunku. Nie jestem pewien, czy w obliczu zagrożenia gotowi bylibyśmy zasypać dzielące nas uprzedzenia, zjednoczyć siły i walczyć w jednym szeregu. Dlatego pielęgnujmy, na ile potrafimy, narodowe tradycje, bądźmy sobie nawzajem życzliwi i przyjaźni.

Chciałbym gorąco podziękować wszystkim wykonawcom za wzruszający i podniosły koncert. Podkreślił mon nasze związki z prawdziwymi patriotami, dla których słowo Polska znaczyło wolność od wieloletnich zaborów. Patriotyczna wieczornica w Perkowicach zbiegła się w czasie z 10- leciem współpracy Kaliny z kierownikiem muzycznym i akompaniatorem Andrzejem Rządkowskim.

Wdzięczni śpiewacy przygotowali mu okolicznościowy tort, gorące podziękowania i kwiaty. Wzruszony muzyk zagrał na bis dwa utwory Fryderyka Chopina, które tak bardzo ukochał wspaniały pianista i gorący orędownik niepodległości dla Polski Ignacy Paderewski. Były to: ”Nokturn cis mol” i „Fantazja Importu”. Publiczność przyjęła je burzliwymi owacjami. Po koncercie gospodynie ze Stowarzyszenia „Smaki Perkowic” zaprosiły uczestników i gości do suto zastawionych stołów.

materiał: Gmina Biała Podlaska
tekst zdjęcia: Istvan Grabowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Perkowice: Uroczyste podsumowanie dwóch projektów unijnych

W minioną niedzielę 16 lutego pracownia kulinariów regionalnych w Perkowicach rozbrzmiewała licznymi głosami i muzyką. W obecności władz samorządowych gminy podsumowane zostały dwa projekty dotyczące zachowania dziedzictwa lokalnego. Oba wyjątkowo udane, dowodem, czego choćby fakt, ze z proponowanych zajęć (kursów i warsztatów) skorzystało blisko 200 kobiet w różnym wieku z kilkunastu miejscowości gminnych. Na podkreślenia zasługuje fakt, ze udział w nich był bezpłatny. Uczestniczki miały zapewnione urządzenia i niezbędne produkty. Mogły słuchać, chłonąć i doskonalić umiejętności.

Czytaj więcej »

Dzień Kobiet w Sławacinku Starym (zaproszenie)

Zapraszamy na Gminny Dzień Kobiet! Imprezie patronuje i współorganizuje: Wójt Gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej z dyrektorem Agnieszką Borodijuk. Organizatorzy serdecznie zapraszają na program muzyczno -kabaretowy „KOCHAĆ KOBIETY”. Zapraszamy 1 marca 2020 godz. 15:00, hala sportowa w Sławacinku Starym. A w programie moc atrakcji dla ciała, ducha i ucha!

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Sesja samorządowa Rady Gminy (film)

Podczas 14. sesji samorządowej gmin y Biała Podlaska, zwołanej w piątek na 14 lutego, radni podjęli kilka uchwał ważkich dla przyszłości gminy. Obrady rozpoczęła informacja wójta Wiesława Panasiuka o działalności między sesjami (poprzednia miała miejsce 21 stycznia w Ciciborze Dużym). Wójt poinformował m.in. o staraniach w Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Rady Ministrów o pieniądze na budowę dróg gminnych i dokończenie rozpoczętej w ubiegłym roku rozbudowy Szkoły Podstawowej w Grabanowie. Bez funduszy zewnętrznych realizacja obu zadań będzie kłopotliwa.

Czytaj więcej »

Reklama