Reklama

Województwo: Obiekty archeologiczne na granicy w Dorohusku

Przemyt kilkudziesięciu przedmiotów o charakterze zabytkowym, w tym m.in. monet, biżuterii i przedmiotów kultu religijnego, udaremnili funkcjonariusze KAS z kolejowego przejścia granicznego w Dorohusku. Nielegalnie wwożone do Polski dobra kultury, w tym obiekty archeologiczne, ukryte były w bagażu ukraińskiego pracownika obsługi pociągu relacji Kijów - Warszawa.

Funkcjonariusze KAS znaleźli tam 8 monet – w tym monety z okresu Carskiej Rosji (XVII – XIX w.) oraz srebrne monety Zygmunta III Wazy z XVII w. Wśród zatrzymanych przedmiotów były również pierścionki i średniowieczne zapinki,18 krzyżyków religijnych typowych dla okresu średniowiecza, w tym tzw. enkolpion – krzyżyk relikwiarzowy, a ponadto: topór kamienny z okresu neolitu oraz pochodzące prawdopodobnie z okresu brązu 4 siekiery i naszyjnik, a także rdzeń krzemienny z epoki kamienia.

Obywatel Ukrainy nie zgłosił zabytkowych przedmiotów przy wjeździe do Polski, mimo że miał taki obowiązek. Przyznał się do próby przemytu, natomiast stwierdził, że towar nie należy do niego. W Kijowie miał zostać poproszony przez nieznaną mu osobę o dostarczenie przesyłki do Warszawy. Za usługę miał zainkasować 40 dolarów.

Funkcjonariusze KAS wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe. Wstępną ocenę 39 ujawnionych przedmiotów przeprowadził koordynator ds. ochrony dóbr kultury lubelskiej KAS. Ostateczną opinię, w tym co do wartości zabytkowej towarów, wyda niezależny rzeczoznawca.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że zgodnie z przepisami prawa podróżni mają obowiązek zgłaszania do kontroli celnej przywożonych spoza Unii Europejskiej dóbr kultury. W większości przypadków na przywóz do Polski zabytków nie są wymagane specjalne dokumenty ani pozwolenia. Nie dotyczy to obiektów pochodzących z Iraku, Syrii oraz Krymu, którymi obrót jest całkowicie zabroniony. Osoby, które łamią prawo muszą liczyć się z konsekwencjami na granicy.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst zdjęcia :Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Łuków: Wizyta Ministra Piotra Walczaka

Nadinsp. Piotr Walczak Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej spotkał się 15 stycznia 2020 roku z pracownikami Urzędu Skarbowego w Łukowie. Minister mówił o wyzwaniach stojących przed Krajową Administracją Skarbową w bieżącym roku i zapowiedział podwyżki dla pracowników i funkcjonariuszy KAS.

Czytaj więcej »

Koroszczyn: Gigantyczny przemyt – KAS zatrzymała papierosy za ponad 6 mln złotych

Gigantyczny przemyt – ponad 430 tysięcy paczek papierosów – udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Koroszczynie. Rynkowa wartość przejętego towaru to ponad 6 mln złotych. Wjeżdżająca z Białorusi ciężarówka została najpierw prześwietlona na skanerze, a następnie, po interpretacji uzyskanego obrazu, poddana szczegółowej rewizji.

Czytaj więcej »

Województwo: Podsumowano walkę z nielegalnym hazardem

W wyniku działań kontrolnych funkcjonariusze KAS z woj. lubelskiego zabezpieczyli w minionym roku 514 nielegalnych automatów i innych urządzeń służących do gier hazardowych. A w ramach profilaktyki antyhazardowej spotkali się z blisko dziesięcioma tysiącami uczniów, rodziców i nauczycieli.W 2019 r. funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej, w ramach realizacji jednego z zadań KAS, prowadzili na szeroką skalę kontrole z zakresu zwalczania nielegalnego hazardu.

Czytaj więcej »

Reklama