Reklama

Swory: Wiejska gra terenowa “Sworska Zagwozdka” (galeria)

Tego jeszcze nie było!! Klub Kultury w Sworach (gm. Biała Podlaska) zaprosił do udziału w wiejskiej grze terenowej "Sworska Zagwozdka". Chyba właśnie dla tego, że to nowość w tych okolicach, we wspólnej zabawie postanowiło wziąć kilkadziesiąt osób, w sumie ok. 15 ekip. Wydarzenie zaproponowano dziś, 9 listopada, w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Do gry mogły zgłaszać się trzyosobowe drużyny. Zgłosiło się ich prawie dwadzieścia: Baby Gotowe na Wszystko z Koła Gospodyń Wiejskich, Koło Szkolne Caritas, Figiel zespół nr 1, Figiel zespół nr 2, Harcerze 1 SP w Sworach, Harcerze 2 SP w Sworach, Macierzanka, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza 1, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza 2, Ochotnicza Straż Pożarna Cełujki, Ochotnicza Straż Pożarna Swory, Sołectwo Pojelce, Radni Gminy 1, Radni Gminy 2, Samorząd Uczniowski SP Swory, Sołectwo Swory, Urząd Gminy Biała Podlaska, Sołectwo Woroniec.

Gra rozpoczęła się o godz. 11.00 w Klubie Kultury i polegała na dotarciu do wyznaczonych punktów kontrolnych oraz wypełnieniu zadań. Wskazówki to na przykład „Idźcie tam, gdzie na rozstaju dróg stoją cztery krzyże” albo „Idźcie na zakupy” albo „Pomału do konfesjonału” albo „Rozwiążcie zagadkę i idźcie tam gdzie pokieruje was rozwiązanie. Zadania czekające uczestników na poszczególnych punktach na trasie były równie wymyślne i ciekawe.

Na przykład: „Dostosujcie daty do wydarzeń” albo „Policzcie ile kalorii dziennie liczy racja żywnościowa żołnierza” albo „W którym roku i przez kogo postawiony został krzyż w centrum Swór” albo „Ile lip rośnie na placu przykościelnym” albo „Zapal znicz na grobie poległego w walce o Niepodległość żołnierza i zrób zdjęcie pomnika” albo „Odmierz 0,4 litra mąki używając dwóch pojemników 0,5 i 0,3 litra”.

Wygrywa drużyna, która ukończy grę w najkrótszym czasie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a laureaci trzech pierwszych miejsc – nagrody rzeczowe. Na zakończenie imprezy odbyła się wspólna biesiada przy ognisku.

Nie szkoda soboty na tak dobrą, wspólną zabawę z mieszkańcami a dotyczącą świętowania już dziś kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. – mówi uczestnik Adam Olesiejuk, zastępca wójta gminy Wiesława Panasiuka.

Myślę, że jako były mieszkaniec Swór, pamiętam jeszcze skróty i przejścia pomiędzy posesjami i poszczególnymi miejscami w Sworach, to może nam dać atutu przewagi nad innymi. – mówi Mariusz Semeryło, radny Rady Gminy.

Oby więcej takich nietypowych akcji. Pomaga to w budowaniu integracji społeczności lokalnej. – mówi Konrad Gąsiorowski z Urzędu Gminy Biała Podlaska.

Naszym atutem są szybkie nogi, wytrwałość i chęć dążenia do celu. Wygramy! – mówią harcerze ze Swór.

– W sumie, nawet gdy przydarzy się akcja gdzieś tu w Sworach, to warto poprzez taką grę poznać teren spacerując po nim i dość dokładnie poznając okolicę. – to już mówią strażacy OSP.

Po co siedzieć w domu! W Sworach, spacerując po miejscowości a dodatkowo podejmując rywalizację z koleżankami i kolegami można świetnie, na zdrowym powietrzu spędzić czas! – mówią uczniowie Szkoły Podstawowej w Sworach.

– Tylko gdzie jest to miejsce w Sworach… „tam gdzie stoją cztery krzyże”…. Aaaaa już wiemy!!! – to panie z Koła Gospodyń Wiejskich tuż po uzyskaniu pierwszej wskazówki do wyruszenia na trasę… Pobiegły, że aż się za nimi kurzyło! Tak w sumie było z każdą z ekip.

Zabawa przednia! Moc wrażeń. Świeże powietrze i malownicze uroki Swór z krzyżami, pomnikami, miejscami pamięci, świątynią, cmentarzem i starym młynem…

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama