Reklama

Biała Podlaska: Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości wernisaż (galeria)

Obchody jubileuszu 100 lecia odzyskania Niepodległości były uroczyste, przygotowywane z wielka starannością, wiązały się przemówieniami pełnymi patosu, jak i wzruszeniami zwykłych ludzi. XIV Międzynarodowe Jesienne Warsztaty Fotograficzne organizowane przez BCK wpisały się w obchody tego jubileuszu. Odbyły się bowiem w dniach 9-11 listopada 2018 roku. Wystawę otworzyli: Prezydent Miasta Michał Litwiniuk, Dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela i Komisarz warsztatów i wystaw Małgorzata Piekarska.

Rok 2018 był rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada 1918 roku, po ro i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, Polska wróciła na mapę świata. Odzyskanie Nieodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie tożsamości narodowej.

Fotograficy towarzyszyli pochodom, paradom, składaniu wieńców przed pomnikami – słowem, utrwalali to, co ulotne, ale jakże ważne dla lokalnej społeczności. Fotografie mienią się bielą czerwienia – kolorami naszej flagi, oddają podniosły nastrój listopadowych wydarzeń. Oddają klimat małych podlaskich miejscowości, na co dzień pełnych wiszącej w powietrzu nostalgii, w uroczystym dniu 11 listopada, rozbrzmiewających fanfarami i okrzykami radości.

 

materiał: Bialskie Centrum Kultury
tekst: Alina Kulawiec
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama