Reklama

Kodeń: Akcja „Szkoła Pamięta” w Zespole Placówek Oświatowych (galeria)

Niezwykle ważnym elementem wychowania młodego pokolenia jest kultywowanie pamięci o tych, którzy odeszli, szczególnie o tych, którzy pozostawili wyraźny ślad swojej działalności. Pamięć o zmarłych  i poległych, należna im cześć i szacunek,  to ważny element naszej kultury. Wieloletnią tradycją placówki w Kodniu jest udział uczniów w sprzątaniu grobów oraz żołnierskich mogił przed listopadowymi świętami. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, udają się na cmentarze na terenie gminy Kodeń, gdzie odwiedzają i porządkują mogiły żołnierskie, zapalają również znicze na grobach zmarłych nauczycieli.

Kilkanaście lat temu, młodzież z Zespołu systematycznie wyjeżdżała również na Białoruś, aby objąć opieką polskie groby na cmentarzach w Brześciu i Kobryniu. W tym roku, szkoła przystąpiła do akcji ,,Szkoła pamięta”, której inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia. Zaangażowanie uczniów w tę inicjatywę i ukazanie im, że jesteśmy winni pamięci i czci tych, dzięki którym możemy żyć, uczyć się, pracować w wolnej, niepodległej Polsce.

Pierwszym działaniem w ramach akcji była zbiórka zniczy wśród uczniów naszej placówki na polski cmentarz na Białorusi, która trwała w dniach 23-28.10.2019 r. Udało się zgromadzić 206 zniczy, które  zostały przekazane do terespolskich szkół, z których uczniowie wyjechali na Białoruś i ustawili na grobach pochowanych tam Polaków (cmentarz na ul. Puszkinskiej).

Chętni uczniowie posprzątali mogiły żołnierskie znajdujące się na terenie gminy: w Elżbiecinie, Kostomłotach, Okczynie, Dobratyczach oraz Wólce Zabłockiej. Następnie 28.10.2019 r. została zorganizowana wycieczka, podczas której 6 uczniów pod opieką pań Teresy Filipek i Małgorzaty Saczuk odwiedziło i zapaliło znicze na 7 mogiłach żołnierskich.

30.10.2019 r. uczniowie klas 8a i 8b pod opieką nauczycielek Izabeli Podsiadły i Małgorzaty Saczuk odwiedzili groby zmarłych nauczycieli szkoły, żołnierzy oraz inne zabytkowe mogiły znajdujące się na kodeńskich cmentarzach. Następnie zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Kodnia, czyli na Mogile Powstańców, przy Pomniku Niepodległości oraz kamieniu upamiętniającym powstańców styczniowych z Kodnia i okolic. Tego samego dnia na kodeński cmentarz udały się również dzieci z kodeńskiego przedszkola, które zapaliły znicze na powstańczej mogile.

1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych wyznaczeni uczniowie zapalili znicze na wszystkich wcześniej odwiedzonych i posprzątanych grobach w Kodniu i okolicznych miejscowościach.

Akcja ,,Szkoła pamięta” spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży-uczniów ZPO w Kodniu, którzy z niezwykłym zaangażowaniem w niej uczestniczyli. Akcję zbiórki zniczy z przeznaczeniem na polskie mogiły na Białorusi aktywnie wsparli także mieszkańcy Kodnia.

Organizatorem akcji w naszej placówce był Samorząd Uczniowski oraz szkolna grupa wolontariatu „Pomocna dłoń”.

materiał: gmina Kodeń
tekst / zdjęcia: Małgorzata Saczuk / Jacek Malarski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama