Reklama

Biała Podlaska: Rząd obiecuje, samorządy i mieszkańcy dostają po kieszeni. Radni zdecydowali o podwyżkach

30 października na IX Sesji Rady Miasta, radni przyjęli uchwałę, która od 1 stycznia 2020 roku wprowadza nowy sposób naliczania stawki za śmiecie na podstawie zużytej wody w m3. Dwie inne przyjęte uchwały zmieniają również stawki za bilety MZK oraz za podatek od nieruchomości. Zmiany te według prezydenta Michała Litwiniuka mają uszczelnić system a tym samym uzupełnić straty w budżecie oraz przynieść dodatkowe środki dzięki którym miasto będzie mogło realizować kolejne inwestycje.

Przed głosowaniem nad uchwałami głos zabrał prezydent Michał Litwiniuk, który wyjaśnił radnym swoje propozycje i dlaczego ich wprowadzenie jest według niego tak konieczne.  – Polityka rządu powoduje, że samorządy są narażone na bardzo poważne ubytki w dochodach samorządów oraz na bardzo istotne zwiększenie kosztów jakie ponosimy. Nieodpowiedzialnym zachowaniem jest brak odwagi w zaproponowaniu mieszkańcom pewnych działań, które nakładają na mieszkańców dodatkowe koszty, ale które są w sytuacji Białej Podlaskiej absolutnie niezbędne, żebyśmy mogli dalej nasze miasto rozwijać – tłumaczył radnym prezydent.

Klub Zjednoczonej Prawicy w dyskusji był zdecydowanie przeciwny tak radykalnym podwyżkom. W sprawie uchwały o wyborze metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, radny Adam Chodziński mówił: – Funduje się dziś mieszkańcom 100% podwyżkę i ja osobiście się z taką podwyżką nie zgadzam. Wydaje się, że jest to za duże obciążenie dla mieszkańców. Mogę zgodzić się z jednym, że system powinien być uszczelniony. Gdybyśmy mieli szukać rozwiązania uszczelnienia tego systemu, mógłbym zagłosować za uchwałą, która przelicza to za metry sześcienne wody, ale w życiu nie zgodzę się na taką stawkę.

Uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjęta została 12 głosami radnych z Koalicji Obywatelskiej i Białej Samorządowej. 11 radnych z Klubu Zjednoczonej Prawicy było przeciwnych. Zmiany sposobu naliczania opłaty za śmieci od 1 stycznia 2020 roku będzie polegała na naliczaniu stawki za odpady na podstawie zużytej wody w m3. Prezydent zaproponował kwotę 5,20 zł za 1 m3 zużytej wody w przypadku śmieci segregowanych. W przypadku śmieci zbieranych i segregowanych nieselektywnie stawka wyniesie 15,60 zł za 1 m3 wody. Pod uwagę brane będą odczyty z wodomierzy głównych. Według nowej uchwały dalej będzie działało częściowe zwolnienie z opłaty w wysokości 50% opłaty miesięcznej dla mieszkańców o najniższych dochodach. Wprowadzenie takiego sposobu naliczania opłaty za śmiecie ma uszczelnić system, w którym obecnie według wyliczeń Urzędu Miasta – 6384 osób uchyla się od opłat za odprowadzanie śmieci, co uszczupla budżet miasta o 10,5 mln zł. Przypomnijmy, że do tej pory obowiązywała stała stawka 8 zł na miesiąc za śmiecie segregowane.

Takim samym stosunkiem głosów przeforsowano również uchwałę o nowych cenach biletów MZK. Większe będą ceny za bilety jednorazowe w nowej strefie podmiejskiej. Bilet normalny jednorazowy w strefie podmiejskiej będzie kosztował 3,80 zł. Wzrosną również ceny na bilety okresowe. Bilet normalny na 30–dni będzie kosztować  76 zł (wcześniej kosztował 60 zł), bilet 90 –dniowy 160  zł (wcześniej 120 zł) w stresie miejskiej (S1), natomiast ten sam bilet w strefie podmiejskiej (S2) już 190 zł. Strefa miejska obejmuje wszystkie przystanki na obszarze miasta w jego granicach administracyjnych. Strefa podmiejska natomiast obejmuje swoim zasięgiem wszystkie przystanki na terenie gminy Biała Podlaska od granic administracyjnych miasta.

– W naszej spółce wprowadzenie podwyżek wiele zmieni. Jeśli wejdą te bilety w życie, mam tą pewność, że prognozowane wpływy bezpośrednio będą wyższe. Spółka jest finansowana dwutorowo, to znaczy ze sprzedaży biletów i z rekompensaty na podstawie 10-letniej umowy. Od 2018 roku, jak prowadzimy analizę porównawczą niestety wzrost tej rekompensaty nie był proporcjonalny do wzrostu kosztów. Rok 2018 zamknęliśmy ze stratą 680 tys zł. Prognozowana starta na ten rok ma wynieść natomiast 1 mln 175 tys zł. Starta ta może być wyrównana albo wspomnianą rekompensatą, albo biletami – tłumaczył radnym Krzysztof Trochimiuk – prezes MZK w Białej Podlaskiej.

Trzecia uchwała, którą przyjęli radni podnosi wysokości stawek podatku od nieruchomości. W przypadku budynków mieszkalnych stawka ta wzrośnie z 0,58 zł do 0,65 zł  za 1 mkw powierzchni. Natomiast podatek od gruntu z 0,25 zł na 0,30 zł. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie natomiast z 20,28 zł do 21,50 zł za 1 mkw. (budynki o pow. 900 m2 23,50 zł). W przypadku podatku  od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczych stawka wzrośnie z 0,75 zł do 0,85 zł za 1 mkw.

– Stawki zaproponowane w naszej propozycji uchwały wciąż są konkurencyjne. Miasto nawet po przyjęciu tych wysokości wciąż będzie miejscem tańszym w wielu miejscach niż miasta podobne do Białej Podlaskiej. Najwięcej z nas mieszka w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym. Przyjmijmy powierzchnię 70m2 takiego mieszkania, to przy dziś obowiązującej stawce 58 groszy za mieszkanie i 25 groszy za grunt, wysokość zapłaconego podatku w skali roku przez właściciela takiego mieszkania to 47 zł. Po zmianach zamiast 47 zł za cały rok właściciel takiego mieszania zapłaci 54 zł, czyli o 7 zł więcej w skali roku. W skali budżetu domowego ta podwyżka jest praktycznie niezauważalna – tłumaczył podczas rady prezydent Michał Litwiniuk.

Podniesienie podatku ma przynieść dla budżetu miasta przychód w kwocie 1,6 mln zł w skali roku.

– Jestem zażenowany tą całą sytuacją. Funduje się dzisiaj mieszkańcom bez wcześniejszego przygotowania ich na to trzy podwyżki, które dotkną ich po kieszeniach. Mam dziwne przeczucie, że to było od dawna planowane, tylko państwo czekali na to, aż minie okres wyborczy, żeby nie stracić elektoratu. Najbardziej jest mi jednak przykro, że wszystko co podsunie wam pan prezydent, podnosicie rękę i klikacie i jesteście za. My wam dajemy argumenty za tym, aby te podwyżki nie były takie wysokie, idziemy na ustępstwa a wy na to nic. Robicie tak, jak było wcześniej ustalone – podsumował przyjęcie uchwał radny Marek Dzyr z Klubu Zjednoczonej Prawicy.

materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama