Reklama

Kraj: Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w branżach

Z wrześniowego zestawienia danych GUS wynika, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w okresie I-IX wyniosło 6393 tys. osób i tym samym okazało się o 2,8% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wciąż największe wzrosty zatrudnienia odnotowuje się w produkcji wyrobów tytoniowych (o 12,5%) oraz produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 10,6%). Głębokie spadki zatrudnienia zwracają szczególną uwagę w produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 9,2%) oraz produkcji odzieży (o 5,3%).

W pierwszych dziewięciu miesiącach w sektorze przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5103 PLN. Okazało się ono wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 6,8%. Wciąż utrzymuje się znaczące zróżnicowanie przeciętnej płacy pomiędzy branżami.

Najwyższe płace w stosunku do średniej w okresie I-IX odnotowano w branżach: produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (wyższe o 84,5%), informacja i komunikacja (o 72,2%), górnictwo i wydobywanie (o 52,6%) – w szczególności wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego (o 60,6%), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 50,0%), produkcja wyrobów farmaceutycznych (o 38,6%), produkcja wyrobów tytoniowych (o 34,5%) oraz produkcja napojów (o 32,3%).

Najniższe płace w stosunku do średniej w okresie I-IX, odnotowuje się w branżach: produkcja odzieży (niższe o 41,6%), produkcja skór i wyrobów skórzanych (o 36,3%), zakwaterowanie i gastronomia (o 26,9%), administracja i działalność wspierająca (o 26,6%), produkcja wyrobów tekstylnych (o 25,9%), produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 24,4%), handel detaliczny (o 24,2%), oraz produkcji mebli (o 23,0%). Warto podkreślić, że w wyżej wymienionych branżach, pomimo najniższych płac w stosunku do średniej, we wrześniu uposażenie było wyższe o 6-10% niż przed rokiem.

Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w_branżach 28.10.2019

materiał: Bialskopodlaska Izba Gospodarcza
tekst: Anna Wardak-Zozula Bialskopodlaska Izba Gospodarcza
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Szansa na zatrudnienie dla absolwentów MEDYKA

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej wczoraj 24.01.2020 zakończył nabór wniosków do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”. Celem projektu jest wsparcie osób z niepełnosprawnością w codziennych funkcjonowaniu i uczestnictwie w życiu społecznym. W ramach programu osoba niepełnosprawna może uzyskać do 30 godzin usług asystenckich w miesiącu, realizowanych przez samodzielnie wskazanego asystenta.

Czytaj więcej »

Wieści z Unii: Socjalny filar Europy

Sprawiedliwe płace minimalne dla pracowników w UE, strategia na rzecz równouprawnienia płci i przejrzystości płac, program na rzecz umiejętności – Komisja Europejska przystępuje do realizacji Europejskiego filara praw socjalnych. – Innowacyjna i sprzyjająca włączeniu społecznemu gospodarka rynkowa w Europie musi działać na rzecz ludzi – powiedział komisarz Nicolas Schmit.

Czytaj więcej »

Gospodarka: Sytuacja gospodarcza w branżach – październik 2019

Z październikowego zestawienia danych GUS wynika, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w okresie I-X wyniosło 6389 tys. osób i tym samym okazało się o 2,8% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wciąż największe wzrosty zatrudnienia odnotowuje się w produkcji wyrobów tytoniowych (o 11,9%) oraz produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 10,8%). Głębokie spadki zatrudnienia zwracają szczególną uwagę w produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 8,9%) oraz produkcji odzieży (o 5,1%).

Czytaj więcej »

Reklama