Reklama

Biała Podlaska: 13. kwesta na rzecz odnowy zabytków cmentarza przy Janowskiej (galeria)

Niebawem film!! Dziś kilka słów i zdjęć z 13. już akcji Stowarzyszenia Koło Bialczan - Zabytki Bialskiego Cmentarza Wspólna Troska - Kwesta 2019! Akcja organizowana jest od 2006 roku.

Wtedy Koło Bialczan wspólnie z Parafią Św. Anny i Prezydentem Białej Podlaskiej – Andrzejem Czapski przeprowadziło pierwszą zbiórkę. Od tamtego czasu, przez dwanaście lat i obecny trzynasty rok zbiórki udało się zebrać łącznie kilkaset tysięcy złotych a za te pieniądze odnowić blisko setkę grobowców, nagrobków i pomników na najstarszej bialskiej nekropolii. Potrzeb jest jeszcze dużo ale cieszy bialczan i przyznają to sami, że efekty prowadzonych prac widać a przekazywane pieniądze dodatkowo uzyskują wsparcie z budżetu Miasta Biała Podlaska.

Michał Litwiniuk, prezydent miasta Biała Podlaska:
Widać sens i skuteczność zainicjowanej kilkanaście lat temu akcji. Spotykamy się – my kwestujący – z ogromną życzliwością i zrozumieniem tych którzy decydują się podzielić swoim groszem. Tu nie chodzi o ilość przekazywanych pieniędzy ale o poczucie własnej odpowiedzialności. Zgodnie z hasłem zbiórki które przyświeca akcji od samego jej początku „Nie umiera ten, kto trwa w sercu i pamięci naszej” poprzez dbanie o zabytkowe, często około dwustuletnie już nagrobki, podtrzymujemy pamięć o minionych pokoleniach mieszkańców miasta. Oddajemy im szacunek i nie pozwalamy aby uleciała pamięć o naszych przodkach.

Maciej Buczyński, z-ca prezydenta miasta Biała Podlaska:
Kwestujemy dziś od samego rana. Jest nas kilka grup. Zmieniamy się. Mam ten zaszczyt aby kwestować wspólnie z prezydentem Michałem Litwiniukiem i przewodniczącym Rady Miasta Bogusławem Broniewiczem. Po ilości osób z nalepionymi przez nas, nalepkami z logiem akcji widać, że mieszkańcy rozumieją szczytność celu. Ważnym aspektem jest i to, że do każdej przekazanej przez ofiarodawców złotówki dorzucimy na renowację zabytkowych nagrobków, drugą złotówkę z budżetu miasta. Podziękowania w tym temacie składamy Radzie Miasta która od początku ze zrozumieniem i pomocą wychodzi ku temu projektowi.

Co roku udaje się zebrać około kilkunastu tysięcy złotych. Rada Miasta podwaja tą kwotę. Dzięki tym funduszom udaje się następnie w ciągu roku odrestaurować od kilku do kilkunastu zabytkowych grobów i pomników. Są to w przeważającej części te pomniki które pozostały już samotne.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 0 komentarzy do tego artykułu.

  1. Czy na śmieci i wodę Pan Prezydent z Panem Przewodniczącym Rady Miasta też nazbierali skarbonkę? Mam nadzieję,że tak bo po podwyżce mogą się spodziewać,że niektórych z nas nie będzie po prostu stać na płacenie takich idiotycznych, niebotycznych kwot za śmieci , które są de facto ściekami…Gratuluje !!!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama