Reklama

33. Bialskie Zaduszki Jazzowe (zaproszenie)

Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza na 33 Bialskie Zaduszki Jazzowe. Koncert odbędzie się 10 listopada /niedziela/ o godz.18:00. w Verona-cafe ( ul. Janowska 4/8). Bilety w cenie 40 zł już są dostępne w Veronie /piątki i soboty od g.18-22/ tel.83/344-20-20 oraz w Pizzerii Roma ul. Brzeska 1/codziennie od godz.10-20/ tel.83/344-44-20 Zaduszki będą poświęcone pamięci wybitnego pianisty jazzowego i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, którego 50 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, który został ustanowiony przez UNESCO Rokiem Komedy.

„Niebywałe” jest pierwszym singlem promującym debiutancki krążek artystki, który ukaże się jeszcze w 2019 roku.

Podczas Zaduszek wystąpi znana wokalistka Małgorzata Markiewicz w towarzystwie Bialskiego Jazz Trio.
W programie koncertu usłyszymy m.in. kompozycjie Krzysztofa Komedy, a także utwory pochodzące ze wspólnie nagranej płyty wydanej na 25 lecie Jazz Trio.

Bialskie Zaduszki Jazzowe to najstarsza cykliczna impreza muzyczna w mieście, zapoczątkowana na początku lat 80-tych minionego wieku przez nieżyjącą już bialską animatorkę kultury ś.p. Adę Radzikowską, a reaktywowana w 1987r. przez bialskiego muzyka Jarosława Michaluka i do dziś przez niego organizowana. Bialskie Zaduszki odbywały się m.in. w Galerii Podlaskiej, w Państwowej Szkole Muzycznej , w Muzeum Południowego Podlasia, w kawiarni „Maleńka” , w klubach : „Jedynka”, „Rudy Kot ” a przez ostatnie blisko 15 lat w klubie Verona-Cafe”.

Na początku występowało na nich głównie bialskie Jazz Trio, do którego z czasem zaczęła dołączać czołówka polskiego jazzu z Janem Ptaszynem Wróblewskim na czele. Występowali na nich m.in. : Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Piotr Wojtasik, Robert Majewski, Mariusz „Fazi” Mielcarek, Wojciech Staroniewicz, Ewa Uryga, Iza Zając, Natalia Niemen, Jorgos Skolias , Grzegorz Kapołka, Marcin Olak, Piotr Wrombel, Jarek Małys, Trio Artura Dutkiewicza zespół Set Off, Bartosz Dworak Quartet , Wanda Johnson/USA/, Goran Larsen-Szwecja/

Małgorzata Markiewicz  Biografia

Jedna z najbardziej intrygujących wokalistek na polskiej scenie muzycznej. O jej talencie na łamach czasopisma „Tylko Rock” wypowiadał się sam Czesław Niemen, który do końca swojego życia wspierał młodą artystkę. Po sukcesach związanych z wygraną finału Szansy na Sukces oraz nagrodą Radiowej Jedynki za Debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (najmłodsza uczestniczka w historii) otrzymała zaproszenie do współpracy z Piotrem Rubikiem. Efektem tej współpracy była diamentową płyta za album „Psałterz Wrześniowy”. Artystka promowała ten krążek w duecie wraz z Januszem Radkiem piosenką „Psalm dla Ciebie”. Następne lata przyniosły jej nagrody na największych polskich festiwalach muzycznych, w tym ponownie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (nagroda publiczności oraz najlepszy album roku) a także statuetkę Top Trendy za najlepiej sprzedający się album roku i nagrodę publiczności za najlepszy występ wieczoru podczas Sopot Top Trendy 2007.

Zainteresowania muzyczne Małgorzaty Markiewicz od dawna zwrócone są także w kierunku muzyki jazzowej. Jest absolwentką Wydziału Jazzu ZPSM im. F.Chopina w Warszawie, a zaproszenie do współpracy od legendy polskiej sceny jazzowej Janusza Skowrona, utwierdziło ją tylko co do słuszności obranego kierunku. Artystka znalazła swój własny, unikatowy język na styku dwóch stylów, muzyki pop i jazz. Wraz z utytułowanym pianistą, producentem i kompozytorem Nikolą Kołodziejczykiem nagrała materiał na swoją debiutancką płytę. Jeszcze przed planowanym wydaniem albumu, znajdująca się na nim piosenka „Niebywałe” została zauważona przez jury konkursu ZAIKS „Piosenka na Sto” i wyróżniona spośród ponad tysiąca utworów nagrodą za najlepsze wykonanie. Właśnie do piosenki “Niebywałe” zrealizowano teledysk w reżyserii Olgi Czyżykiewicz, znanej ze znakomitych produkcji. „Niebywałe” jest pierwszym singlem promującym debiutancki krążek artystki, który ukaże się jeszcze w 2019 roku. https://www.youtube.com/watch?v=hCqIIDTVeZg

Małgorzata Markiewicz współpracowała z takimi artystami jak: Adam Sztaba, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Cezary Konrad, Janusz Skowron, Krzesimir Dębski, Grzech Piotrowski, Robert Majewski, Jerzy Małek, Zbigniew Górny.

Od  kilku lat wokalistka współpracuje także z bialskim Jazz Trio, z którym  wystąpiła na wielu koncertach , a także  wzięła udział w nagraniu kilku utworów  na ostatniej płycie zespołu z okazji 25 lat jego działalności.

Muzycy Jazz Trio to utalentowani  instrumentaliści, potrafiący swobodnie poruszać się w różnych gatunkach muzyki. Ich muzykalność  została dostrzeżona dawno temu  podczas Ogólnopolskiego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie, gdzie zespół otrzymał II nagrodę. W swojej ponad 30 letniej działalności  muzycy zagrali setki koncertów, współpracowali z gwiazdami polskiego jazzu i estrady  m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim, Michałem Kulentym ,Maciejem Strzelczykiem, Ewą Urygą, Jorgosem Skoliasem, Danutą Błażejczyk, Natalią Niemen, Karolem Szymanowskim, Adamem Wendtem.

Zespół ma w swoim dorobku  nagranych 5 płyt, w tym jedną z nestorem polskiegio jazzu Janem Ptaszynem Wróblewskim , a jeden z utworów  z tej płyty- Sentimenal ballad napisany przez basistę, Jarka Michaluka , został zamieszczony na płycie The Best Of Polish Smooth Jazz.  Jazz Trio wielokrotnie było  prezentowane w ogólnopolskich programach muzycznych, a także   stacjach radiowych m.in. w radiowej Trójce.

Grupę tworzą: Jarosław Michaluk-kontrabas, Bogusław Kutnik-piano, Radosław Żyła-perkusja.

materiał: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
tekst: Jarosław Michaluk Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama