Reklama

Biała Podlaska: Igraszki z diabłem – komedia naszych sąsiadów z Teatru Słowa (film) (galeria)

Premiera spektaklu bialskiego Teatru Słowa działającego pod auspicjami Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego miała miejsce wczoraj, 27 października w sali widowiskowej BCK przy ulicy Brzeskiej. Widownia pękała w szwach i każdy kto postanowił spędzić te dwie godziny z Kulturą przez duże K - nie żałował - dodać do relacji można tylko tyle... polecamy!!

film: Igraszki z diabłem” Teatru Słowa (zapowiedź)

Na spektakl zaprosił Zbigniew Kapela, dyrektor BCK. W kilku zdaniach opisał czekające na widownię przeżycia sceniczne:
„Igraszki z diabłem” to sztuka teatralna napisana w czasie II wojny światowej przez czeskiego prozaika i dramaturga Jaja Drdy. Utwór oparty jest na ludowych baśniach i legendach przedstawionych w formie komedii aby trafić do patriotycznych uczuć ludzi i przezwyciężyć piekło wojny. – mówił Kapela.

Główny bohater to Marcin Kabat – żołnierz wracający z wojny do swoich rodzinnych stron, człowiek o szlachetnym sercu. Podczas swojej wędrówki przeżyje przedziwną przygodę.

Marcin Kabat spotyka rozbójnika grasującego w lesie, dwie dziewczyny, królewną i jej służącą, które zaprzedały dusze diabłu żeby mieć pięknych mężów, widzowie zobaczyli też pustelnika który ulega różnym pokusom. A wszystko wokół pozaziemskich mocy piekła i diabłów oraz nieba i aniołów.

Jak podaje Wikipedia: 13 października 1948r. słynną pierwszą polska premierę „Igraszek z diabłem” wystawiono w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. Premierę reżyserował Leon Schiller. W ciągu 70 lat utwór ten wystawiono na deskach polskich teatrów około sześćdziesięciokrotnie.

„Igraszki z diabłem” pokazano również w Teatrze Telewizji, po raz pierwszy w 1966r. w reżyserii Władysława Jaremy. Jednak bardziej znana jest wersja nagrana w 1979r. w reżyserii Tadeusza Lisa.

Wczoraj spektakl wystawili aktorzy – mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolic – należący do bialskiego Teatru Słowa: Teresa Czekaj, Bożena Juchimiuk, Beata Parafiniuk, Patrycja Rytel, Anna Stodulska, Danuta Szaniawska, Katarzyna Krajewska-Piasecka, Edward Burta, Tadeusz Humin, Adam Korszun, Marek Maliszewski, Marcin Rojek, Grzegorz Szypulski.

Scenariusz i reżyseria: Danuta Szaniawska
Kostiumy: Małgorzata Maciejewska
Scenografia i efekty dźwiękowe: Adam Korszun
Akustyka: Marcin Kalicki
Oświetlenie: Paweł Kędra

 

 

materiał: Bialski Centrum Kultury
tekst: Bialski Centrum Kultury
film:Biper TV
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: Olimpiada Lotnicza – wielki finał (film) (galeria)

IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym 16 grudnia 2019 roku w sali Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej odbył się finał IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym. Etapu pierwszego olimpiady przez Internet nie przeprowadzano z uwagi na fakt dysponowania salą mogącą pomieścić znacznie ponad 100 osób. Organizatorzy otrzymali 64 zgłoszeń osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w olimpiadzie. Do drugiego etapu (finału) zakwalifikowano wszystkich zgłoszonych uczestników. Do ostatecznej rozgrywki przystąpiło 53 uczestników w tym 43 uczniów i studentów. Reprezentowani byli także pracownicy naukowi oraz inżynierowie.

Czytaj więcej »

Reklama