Reklama

Tuczna: Otwarcie przebudowanego odcinka drogi do Sławatycz (galeria)

Niebawem FILM! Dziś kilka zdań o wydarzeniu jakie miało miejsce wczoraj w Międzylesiu (gm. Tuczna). W obecności starosty Mariusza Filipiuka, przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Kiczyńskiego, wójta Zygmunta Litwiniuka, przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Sokołowskiego, inwestora i wykonawcy, przecięto wstęgę na 4 i pół kilometra nowej - starej drogi. Drogi która w niczym nie przypomina poprzedniego stanu a jest jednocześnie zapowiedzią dalszych realizacji na omawianej trasie z Tucznej do Sławatycz.

Zadowolona, oprócz wymienionych wyżej oficjalnych przedstawicieli samorządu powiatu i gminy jest także dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Krystyna Beń: – Zrealizowany tu projekt nosił nazwę „Poprawa dostępności Powiatu Bialskiego i Rejonu Bialskiego dzięki budowie i przebudowie infrastruktury komunikacyjnej prowadzącej do przejścia granicznego Sławatycze – Domaczewo”. Prace po naszej stronie wykonaliśmy na drodze powiatowej nr 1051L relacji Zalesie – Chotyłów – Piszczac – Matiaszówka przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020.

Beneficjentem wiodącym projektu był Powiat Bialski, beneficjentem Komunalne Unitarne Przedsiębiorstwo działające w zakresie projektowania, utrzymania, remontów i budowy dróg lokalnych „Briestobldorstoj” w Brześciu.

Wykonawcą prac była firma PRD Leszka Horeglada z Białej Podlaskiej: – Jestem dumny z mojej ekipy i nie będę skromny ale zrealizowana przez nas droga może śmiało stawać w rywalizacjach konkursowych na realizację zadań infrastrukturalnych. To bardzo dobra i wytrzymała droga. Włożyliśmy w jej przebudowę jako firma całą swoją wiedzę, doświadczenie, możliwości a nie jednokrotnie i część siebie. Zrealizowaliśmy odcinek o długości 4 km 400 metrów. Koszt całego zadania wraz z nadzorem inwestorskim to kwota 5 mln 860 tys zł. Dzięki temu, prawie od skrzyżowania z drogą na Leniuszki i Wólkę Zabłocką aż po Krzywowólkę Kolonia, już w gminie Sławatycze wybudowaliśmy nową drogę, praktycznie od podstaw.

Na wspomnianym odcinku wzmocniono nawierzchnię drogi kruszywem o grubości 10 cm, na to położono warstwę wiążącą 8 cm i ścieralną warstwę asfaltową 4 cm. Zbudowano zatoki autobusowe i przystanki. Zmodernizowano skrzyżowania dróg. Już w zeszłym roku wycięto drzewa. Teraz dokonano setki nowych nasadzeń. Ponad 400 różnego gatunku drzew i krzewów. Poprawiono udrożnienie, powstały rowy odwadniające.

Projekt dodatkowo wiązał się z zakupem sprzętu drogowego: ciągnik, wykaszarka, pług odśnieżny, rozsypywacz i kosiarka do trawy który trafił do Obwodu Drogowego Dróg Powiatowych do Sławatycz.

materiał: Radio Biper Tuczna
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Małgorzata Mieńko : Jakub Witczak rzecznik Starosty Bialskiego
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama