Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: 25-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Elremecie (galeria)

Niebawem FILM z uroczystości! Dziś obszerna fotorelacja i opis Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów Elremet w Białej Podlaskiej. 25 października społeczność Warsztatu świętowała jubileusz 25-lecia! Imprezę poprowadziła pierwsza kierownik i współtwórczyni placówki Katarzyna Barandziak. W uroczystości uczestniczył obecny prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk oraz były prezydent Andrzej Czapski, za czasu prezydentury którego powołano Warsztaty przy Elremecie do życia.

Warsztat Terapii Zajęciowej przy SI ”Elremet” w Białej Podlaskiej jest placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ze wskazaniem do terapii zajęciowej.

Celem działalności WTZ jest rehabilitacja społeczna i zawodowa każdego uczestnika, zmierzająca do jego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał 1 września 1994 r. Dzięki zaangażowaniu pracowników i środkom finansowym otrzymanym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostały przygotowane trzy pracownie terapii zajęciowej, gabinet pielęgniarski, świetlica oraz zaplecze sanitarno-socjalne.

W roku 1994 w zajęciach uczestniczyło 13 osób. Zajęcia prowadzono w trzech pracowniach: krawieckiej, plastycznej i gospodarstwa domowego. W miarę wzrostu zainteresowania tą formą rehabilitacji przyjmowano do Warsztatu następne osoby, tworzono nowe pracownie terapii zajęciowej, uzupełniano wyposażenie, rozszerzano zakres i formy terapii oraz rodzaj usług leczniczych.

W 1995 r. na zajęcia uczęszczało 18 osób, trzy lata później 25, a od sierpnia 2003r. liczba podopiecznych Warsztatu wynosi 35 osób. Wraz ze wzrostem liczby uczestników wzrastała liczba pracowni: w 1997r. rozpoczęła działalność pracownia techniczna, w 1998r. pracownia dziewiarsko – hafciarska, w 2001r. – galanterii skórzanej. W sierpniu 2003 r. została utworzona kolejna pracownia komputerowo – poligraficzna. W 10 – tym roku działalności w Warsztacie funkcjonowało już 7 pracowni terapii zajęciowej.

Wszystkie działania rehabilitacyjne są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę terapeutyczną. Uczestnicząc w zajęciach młodzież rozwija i kształtuje różne umiejętności, które pomagają im lepiej funkcjonować na co dzień i odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Aktualnie w zajęciach uczestniczy 35 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Dzięki Warsztatowi osoby niepełnosprawne miały i nadal mają możliwość uczestniczenia w rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zdobywają i utrwalają podstawowe umiejętności przydatne w życiu codziennym w domu i w środowisku. Rozwijają swoje zainteresowania i zdolności oraz przełamują skutki niepełnosprawności przez kompleksowa rehabilitację. Wymiernym efektem terapii są prace prezentowane przy różnych okazjach: na wystawach, kiermaszach, aukcjach i konkursach.

Najlepszym i najbardziej widocznym efektem rehabilitacji jest zmiana w sposobie funkcjonowania uczestników Warsztatu. W wielu przypadkach stali się oni bardziej samodzielni, zaradni. Telefon komórkowy, komputer, Internet dla wielu osób jest normalnym narzędziem komunikacji, jak w przypadku sprawnej części społeczeństwa. Nauczyli się bronić swoich racji, są bardziej pewni siebie, czują się potrzebni i akceptowani, co opiekunom i wszystkim osobom prowadzącym terapię sprawia ogromną radość i satysfakcję.

Długi czas istnienia warsztatu pozwolił zaistnieć instytucji w społeczności lokalnej, dał pełnosprawnej części społeczeństwa możliwość bliższego poznania osób niepełnosprawnych i wyrobienia sobie własnych, przełamujących stereotypy opinii, umożliwił przełamanie wielu barier. I to jest dowód na to, jak bardzo taka placówka była i jest potrzebna.

Podczas uroczystości można było zarówno na prezentowanym filmie jak i prezentacji ale i na żywo zobaczyć prace wykonane przez uczestników Warsztatów. W ramach terapii we wszystkich pracowniach WTZ przy Elremecie uczestnicy uczą się wykonywać i tworzą piękne prace, które następnie sprzedawane są na kiermaszach, na bieżąco w warsztacie oraz indywidualnym klientom według ich zapotrzebowania. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na integracje społeczna uczestników WTZ.

Warsztat Terapii Zajęciowej przy SI „Elremet”
ul. Prosta 35
21-500 Biała Podlaska
tel. 83 343 27 46
e-mail: wtzelremet@o2.pl
http://wtz-elremet.pl/

[foogallery id=”179414″]

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: wtz-elremet.pl / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama