Reklama

Wywiad z Danutą Błażejczyk, gościem festiwalu Podlasie Jazz

Pasjonatka muzyki Z Danutą Błażejczyk, gościem niedawnego Podlasie Jazz Festiwal rozmawia Istvan Grabowski

Istvan Grabowski: Na tegorocznym festiwalu przedstawiła pani program niezwykły i poruszający słuchaczy, czyli „Moniuszko odczarowany”.

Danuta BłażejczykWbrew pozorom nie jest to program rocznicowy, stworzony z myślą o dwusetnej rocznicy urodzin twórcy opery narodowej. Przygotowaliśmy go ze względy na niezwykłą urodę kompozycji Moniuszki. Jako jeden z niewielu rodaków myślał o tym, by Polacy nie tylko marzyli, śnili i modlili się po polsku, ale też śpiewali w swoim języku. Jego melodie pisane były pod strzechę, a teraz zaczynają żyć na nowo. Są przepięknymi utworami z gatunku tych, których słucha się całym serce. Niosą radość, zadumę i refleksję nad sensem życia. My zaaranżowaliśmy je w rytmie samby, bossa novy i ballady jazzowej.

Istvan Grabowski: Proszę powiedzieć, czym jest dla pani śpiewanie.
Danuta Błażejczyk: Śpiewanie to moje życie, miłość, radość i szczęście. Wszystko co zdarzyło się w moim życiu, ludzie których poznałam, to wszystko stało się za sprawą mojego śpiewania

Istvan Grabowski: Czterdzieści siedem lat na scenie to szmat czasu. Czy czuje się pani dziś artystką spełnioną?
Danuta Błażejczyk: 47 lat! To brzmi niesamowicie, ale przyznam się, że ja liczę to trochę inaczej. Dla mnie wszystko zaczęło się od Opola 1985. Wtedy po raz pierwszy wystąpiłam jako DB, zaśpiewałam pierwszą napisaną dla siebie piosenkę. Wszystko co przedtem było i jest dla mnie ważne. Nazwałabym ten okres „terminowaniem”, zdobywaniem doświadczeń, wiedzy. Ja byłam anonimową osobą. A czy jestem spełniona? Tak jestem spełniona, wolna i szczęśliwa. Robię to, co kocham i to, co chcę. Nie ma nade mną żadnej wytwórni, menadżerów. Może jest mi trochę trudniej, ale wiem że wszystko co mam, zawdzięczam sobie samej i moim najbliższym – bo to oni są przy mnie i mnie wspierają. Lubię być „Zosią Samosią” i potrafię sobie to jakoś zorganizować i nie cierpię, gdy mam to zrobić sama.

Istvan Grabowski: Jak odebrała pani medal Gloria Artist wręczony przez ministra kultury?
Danuta Błażejczyk: Ten medal, to było dla mnie kompletnie zaskoczenie. Gdy Iwona Miziarska z SAWPU, zadzwoniła do mnie z tą informacją, poprosiłam by poczekała, aż usiądę i powtórzyła mi to jeszcze raz, ale wolno i wyraźnie. Moje działania na rzecz promocji kultury i wspierania innych, wynikają z potrzeby serca. Nigdy nie myślałam nawet przez chwilę, by w związku z nimi spotkał mnie jakikolwiek zaszczyt.

Istvan Grabowski: Rzadko komu udaje się łączyć rolę piosenkarki z występami na scenie musicalowej, a nawet filmowej. Pani się to udało. To szczęśliwy splot okoliczności efekt żmudnej pracy?
Danuta Błażejczyk: Ja uważam się za wyjątkową szczęściarę. I jestem otwarta na każdą przygodę życiową. Wierzę, że jeśli otrzymuję jakąś propozycję, to może warto spróbować. Należę do osób lubiących ryzyko i wyzwania. I kocham to, co robię. Edison powiedział kiedyś, że nie przepracował w swoim życiu nawet dnia, bo wszystko co robił, robił z miłości. Śmiało mogę powiedzieć, że ze mną jest tak samo. Nawet jeśli poświęcam pewnym działaniom mnóstwo godzin, to robię to tylko dlatego, że chcę, a nie że muszę.

Istvan Grabowski: Fani najchętniej widzieliby swego ulubieńca wiecznie uśmiechniętego, pozbawionego trosk, ale tak dobrze nigdzie nie ma. Co pani dostarczyło zmartwień i zgryzot?
Danuta Błażejczyk: Ja swoimi zmartwieniami staram się nie obarczać nikogo. Rzucam się w wir zajęć, piszę, sprzątam, ćwiczę – słucham dużo muzyki, wychodzę do ludzi. Najgorzej zamknąć się w czterech ścianach i rozdrapywać co ,kiedy i dlaczego i szukać winy w innych ludziach. Póki co jestem zdrowa, moi najbliżsi także…Boże, a że czasem jest nam ciężko? Czy potrafilibyśmy się cieszyć, gdybyśmy nie doświadczyli cierpienia, czy smutku?

Istvan Grabowski: W kryzysowych momentach dobrze mieć u boku kogoś, kto pocieszy, przytuli, udzieli duchowego wsparcia. Podobno ma pani idealnego męża, który oprócz talentów muzycznych świetnie sprawdza się też w kuchni.
Danuta Błażejczyk: Mój mąż, to najcudowniejszy człowiek jakiego spotkałam w życiu. Do ideału wiele mu brakuje i całe szczęście, bo ja nie potrafiłabym się dogadać z ideałem. Sama też idealna nie jestem i nie chciałabym nią być. Często atmosfera naszych dyskusji, osiąga temperaturę wulkanu w czasie eksplozji. Ale „warto rozmawiać”, bo się kochamy i lubimy. Lubimy ze sobą być i pracować. Człowiekowi trudno zrozumieć czasem samego siebie, a co mówić drugiego człowieka, więc jeśli zdarzają się „takie „ chwilę, to warto je „przerobić”. Andrzej rzeczywiście, sprawdza się w wielu dziedzinach, bo chce i jest ciekawy. Poza tym ma swoje pasje, które realizuję, a ja to szanuję i też wspieram.

Istvan Grabowski: Podobno fascynowała panią twórczość Janis Joplin. Czy chciała ją pani naśladować?Danuta Błażejczyk: Janis Joplin jest dla mnie ważna w dalszym ciągu. Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie gdzieś odnajdują i słuchają jej nagrań. Naśladować nigdy nie chciałam i nawet nie próbowałam. To zupełnie inny rejestr głosu, a na siłę śpiewać w jej tonacjach – chyba, trwałoby to krótko. Poza tym ja nie czułam takiej potrzeby. Fascynować się, a naśladować to dwie zupełnie różne sprawy.

Istvan Grabowski: Eksperymentowała pani z różnymi grupami i stylami, śpiewając m.in. u boku Maryli Rodowicz i Budki Suflera. Co dały pani takie kontakty?
Danuta Błażejczyk: Kiedyś wydawało mi się, że otwiera się przede mną niebo. Teraz wiem, że była to po prostu fajna przygoda. Poznałam wspaniałych ludzi, między innymi Andrzeja Zauchę, Jacka Mikułę. O Maryli, jak i o wszystkich panach z Budki Suflera zawsze myślę bardzo serdecznie i z wielkim sentymentem, bo to prawdziwe gwiazdy naszej estrady. A kontakty? Ja nigdy na nic nie liczyłam, nie prosiłam, mam swoje życie i swoje kontakty – ale miło zawsze się spotkać.

Istvan Grabowski: Dysponuje pani specyficzną barwą głosu. Czy ułatwił on swobodne poruszanie się w towarzystwie gwiazd piosenki?
Danuta Błażejczyk: Barwa to coś, taki znak rozpoznawczy. Dzięki temu jest zawsze łatwiej, albo trudniej. Bo powiedzą np.; a to ta, co tak piszczy, albo się drze. Barwę lepiej mieć, niż nie mieć. Z pewnością nie da się tego w żaden sposób „zrobić”- paląc, albo pijąc. Wtedy można tylko wszystko stracić. O głos trzeba dbać. Bogu dziękuję za moją panią profesor Alicję Barską. Dzięki niej, mam czym śpiewać i wiem jak śpiewać. I chyba moja Alusia wyznaczyła mnie teraz na swoją następczynię. Od pewnego czasu kiedy już jej nie ma na tym świecie, trafiają do mnie młodzi ludzie. Z wielką radością pomagam innym odkrywać i pielęgnować swoje głosy.

Istvan Grabowski: Przełomem w karierze zawodowej była w 1985 roku nagroda na festiwalu opolskim za piosenkę „Taki cud i miód”. Dzięki niej zyskała pani miano wielkiej nadziei polskiej estrady. Jaki scenariusz dopisały następne lata?
Danuta Błażejczyk:Nie wiedziałam, że tak to nazwano. Powiem, że scenariusz nazwałabym bajkowym. To,co się zdarzyło, to jak kumulacja w Totolotka. Propozycja za propozycją. Sama się dziwię, że woda sodowa mi nie uderzyła do głowy.

Istvan Grabowski: Kiedy odkryła pani w sobie szczególny sentyment do twórczości Georga Gerswina? Nagrała pani aż trzy płyty z jego dorobkiem.
Danuta Błażejczyk: Gershwin był sprawcą moich życiowych decyzji. To jego piosenka „Summertime” sprawiła, ze rzuciłam filologię rosyjską na WSP w Lublinie, na rzecz śpiewania. Oczywiście, jeszcze wtedy nie wiedziałam kto jest kompozytorem tego utworu, ale dzięki mojemu koledze Robertowi Celarskiemu dowiedziałam się tego i jeszcze wiele, o twórczości tego pana. No i zaczęliśmy wspólnie grać, właśnie taką muzykę. Nie wiedziałam, że to tak wkręca…i że to czuję. Jazz to magia. Jeśli człowiek tego w sobie nie ma, to nie kupi za żadne pieniądze świata.

Istvan Grabowski: Co skłoniło panią do prób musicalowych? Zagrała pani w „Złym zachowaniu”, „Nunsense” i „Fame”.
Danuta Błażejczyk: „Złe zachowanie”, to najwybitniejsze standardy Fattsa Wallera. Jak tylko o tym usłyszałam, odpadłam. Dla młodych aktorów z klasy Andrzeja Strzeleckiego, może nie było to aż tak istotne – to był ich dyplom. Ale ja wiedziałam, co to jest za muzyka. Poza tym dochodził do tego taniec, ruch sceniczny. To jest taka siła, że publiczność marzy o tym by znaleźć się na scenie i tańczyć i śpiewać. Podobnie było w przypadku „Nunsense”. Grałam tam czarnoskórą zakonnicę, Siostrę Hubert. W przedstawieniu brały udział: Lidia Korsakówna, Krystyna Sienkiewicz, Basia Dziekan, Denisa Geislerowa – świetne piosenki, taniec, a nawet step. W USA ten musical grany jest już ponad 70 lat. U nas przetrwał 2 lata. Najlepiej bawiła się publiczność w Częstochowie. A „Fame”! zaczynaliśmy w Radomiu, w Teatrze Kochanowskiego. Tam przyjeżdżały autokary z młodzieżą, z całej Polski. Potem to samo było w Warszwie w Teatrze Komedia. Rewelacyjne przedstawienie, szczególnie dla młodych ludzi. Byłam w nim bardzo ostrą i zasadniczą profesorką języka angielskiego i musiałam spoliczkować swojego ucznia Tyrona. Śpiewanie było pestką, ale uderzyć faceta przed publicznością? Wow!! To było wyzwanie. Szkoda, ze tego nie gramy, bo to wyjątkowa sztuka, potrzebna młodym.

Istvan Grabowski: Skąd czerpie pani pozytywną energię?

Danuta Błażejczyk: Energia to rodzina, przyjaciele, ludzie, to wszystko czego doświadczam codziennie. Choć czasem jest tak jak w mojej piosence „Moja modlitwa” – w zimne samotne wieczory nieraz myśl taka kołacze, że mnie wśród innych wybrałeś, ale troszeczkę inaczej – to sam fakt, że ta piosenka jest dla ludzi ważna, sprawia, że czuję się potrzebna. Moje piosenki to energia, którą mogę dzielić się z ludźmi. Po to one są, po to je piszę. Oby tylko była szansa, by ludzie mogli je usłyszeć!

Istvan Grabowski: W bogatym dorobku fonograficznym ma pani piosenki dla dzieci z tekstami Jana Brzechwy. Czy dzieci to wdzięczni słuchacze?
Danuta Błażejczyk: Dzieci to słuchacz wyjątkowy. Schodzę ze sceny przemoczona do suchej nitki, ale szczęśliwa. Taki koncert, to także zabawa dla rodziców – wracają do czasów swojego dzieciństwa i wspólnie śpiewamy „Kaczkę dziwaczkę”, albo „Natkę szczerbatkę”. Trzeba mieć tylko uszy i oczy dookoła głowy, bo pomysłowość dzieciaków, nie zna skali.

Istvan Grabowski: Mało kto wie, że pisze pani teksty piosenek. Czym jest dla pani miłość, skoro tak pięknie się pani o niej wypowiada?
Danuta Błażejczyk: Każdy z nas chce być kochany, każdy pragnie kochać. Piosenek na ten temat napisano setki tysięcy. Gdybym nie była szczęśliwa, z pewnością pisałabym o miłości zdradzonej, niespełnionej, ale jestem w tej dobrej sytuacji że mnie się zdarzyła, taka wymarzona. Więc niech w świat idzie dobre przesłanie i wiara, ze jeśli czegoś bardzo pragniemy, to wszystko może się spełnić. Nawet to, co wydawać by się mogło nierealne. Warto spróbować i marzyć, marzyć.

Istvan Grabowski: Jest pani założycielką i prezesem Fundacji Apetyt na Kulturę. Jakie są jej cele?
Danuta Błażejczyk: Kiedy robimy coś dla siebie, to nasze dzieła umierają razem z nami. Kiedy tworzymy coś dla innych, wszystko to pozostaje dla świata. Naszą powinnością jest dbać o kulturę, tradycję, język. Cyganie, czy Żydzi trwają dzięki temu, że mimo trudnych warunków, zawirowań – tradycję, język, zwyczaje i odrębność kulturową szanują i stawiają na pierwszym miejscu. Zadaniem Fundacji Apetyt na Kulturę jest wspieranie młodych i nie tylko młodych twórców, w realizowaniu ich artystycznej drogi. Staramy się o stypendia dla nich, realizujemy programy- warsztaty dla dzieci i młodzieży dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Mamy wiele do zaoferowania Europie, właśnie dlatego że mamy taką kulturę i wrażliwość. Powinniśmy tylko ją szanować. Ja kocham Polskę i jestem dumna, ze jestem Polką.

Istvan Grabowski: Jazz to niełatwa sztuka i nie każdy piosenkarz decyduje się na jazzowe koncerty. Pani przychodzi to z wyjątkową swobodą. Jak często występuje pani w takiej roli?
Danuta Błażejczyk: Szufladkowanie jest u nas bardzo popularne. Czasem proszę kolegów zapowiadających, by nie nadużywali słowa wokalistka, bo to już kojarzy się z jazzem. U nas jazz, działa na niektórych na płachta na byka. Jeśli nie mamy do czynienie z publicznością zdeklarowaną i czującą potrzebę słuchania takiej muzyki, lepiej tego nie mówić wprost, tylko opowiadać śpiewając. Sami przyjdą i powiedzą, a ja nie wiedziałam że to jazz. Kiedyś to była zwykła muzyka taneczna, charakteryzująca się lekkością pulsacji rytmicznej, frazowaniem. Potem różnym ludziom, różnie z tym było. Ale jazz sam w sobie nie jest straszny, trzeba tylko czasem mieć możliwość go posłuchać i zrozumieć. A że nie ma tej muzyki w mediach, więc można nim straszyć – nawet dzieci, by potem na samo słowo Jazz gasiły radio. Ja korzystam z każdego zaproszenia i śpiewam, kiedy tylko jest możliwość – mam w swoim repertuarze, wiele standardów jazzowych. Ta muzyka dodaje skrzydeł i sprawia, że czuję się wolna. A być wolnym? Tylko wtedy możemy być szczęśliwi i spełnieni.

Istvan Grabowski: Od czego zdaniem P=pani zależy powodzenie piosenkarki – od mody, siły przebicia, czy kampanii reklamowej, finansowanej przez zamożnego sponsora?
Danuta Błażejczyk: Piosenkarka powinna przede wszystkim umieć śpiewać!!! Powinna mieć kulturę osobistą i repertuar, w którym byłaby prawdziwa i wiarygodna. No, a wtedy oczywiście, kampania reklamowa dobrej firmy, albo wyjątkowego sponsora /mam na myśli producenta, a nie jakiegoś tam bogatego facet, który ma kaprys/. Gwarancji na powodzenie nie ma i nikt nie może nam jej dać. Dzięki różnym nasilonym kampaniom, co jakiś czas pojawiają się dziwne osoby o dziwnych gustach, z reguły nie potrafiące śpiewać, ale za to „poodkrywane” i wijące się na scenie, jak w chorobie św. Wita. Tylko skąd ludzie mają wiedzieć, że jest jakiś inny świat i inna muzyka, jeśli media kochają skandale i by mieć większą słuchalność, albo oglądalność, karmią nas taką dziwną „papką” i ekscesami tzw. celebrytów?

Istvan Grabowski: Polska scena muzyczna zdominowana została przez szalenie ekspansywne wokalistki. Co sądzi pani o młodszych koleżankach?
Danuta Błażejczyk: Bardzo cenię Kajah, Kasię Cerekwicką, Dorotę Miśkiewicz, Kubę Badacha. Jest co słuchać, bo mają wspaniałe warunki wokalne, są kreatywni i mają kulturę osobistą.

Istvan Grabowski: Ma pani udaną rodziną, wymarzony zawód i możliwość wykonywania tego, co sprawia ani przyjemność. Czego można jeszcze pani życzyć?
Danuta Błażejczyk: A nich to wszystko trwa nadal! Daje radość mnie, mojej rodzinie, przyjaciołom i wszystkim tym, co chcą słuchać. I niech będzie można słuchać i oglądać polską muzykę w polskich mediach.


materiał: Jazz Festival
tekst zdjęcia: Istvan Grabowski / Agnieszka Kozłowska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama