Reklama

Biała Podlaska: Franciszka Radziwiłłowa i jej talent pisarski na spotkaniu w bibliotece (galeria)

22 października w ramach XXXV Podlaskich Spotkań Literackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie z dr. Jerzym Flisińskim pt. „Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa – dramatopisarka, poetka i sawantka”. 

Słuchacze, którzy zdecydowali się przyjść na spotkanie do biblioteki, mieli po raz kolejny okazję wysłuchać niezwykle interesujących ciekawostek i informacji dotyczących rodziny bialskich Radziwiłłów, tym razem na temat żony wielkiego hetmana litewskiego Michała Kazimierza „Rybeńko” oraz matki Karola „Panie Kochanku” Franciszki Urszuli z Wiśniowieckich. Jej biografia,  po raz kolei udowodnia, że żony naszych Radziwiłłów radziły sobie nad wyraz dobrze w życiu a ich działalność nie ograniczała się tylko do towarzystwa u boku małżonka. Światłe, aktywne, zaangażowane w życie dworu, domu, lokalnej społeczności. Utalentowane i zabiegające o wiele spraw życia codziennego, ale mające również czas na rozwijanie swoich pasji i talentów. Biorąc pod uwagę czasy w jakich żyły, gdzie z reguły aktywność kobiet wśród zdominowanej przez męską część społeczeństwa, ograniczała się zazwyczaj do obejścia swojego domu i spraw z nim związanych. Franciszka Urszula z Wiśniowieckich, która oprócz zajmowania się domem oraz wychowywania i edukacji licznej gromadki dzieci, miała również czas na zajmowanie się pisarstwem, do którego miała talent, ale i umiejętności. Pisała poezję, ale również utwory sceniczne dla teatru w Nieświeżu czy przekłady z literatury. dr Jerzy Flisiński w drobiazgowy sposób przedstawił nie tylko życiorys bohaterki spotkania, ale również wiele ciekawostek, dokumentów, przykładów twórczości, a wszystko dzięki tytanicznej pracy i poszukiwaniom dokumentów dotyczących Radziwiłłów zgromadzonych w przeróżnych archiwach.


materiał: Biała Podlaska miasto / kultura
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Spotkanie w bibliotece z bialskim kolekcjonerem Andrzejem Olichwirukiem (zaproszenie)

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich pasjonatów kolekcjonerstwa i miłośników regionu na wyjątkowe spotkanie z kolekcjonerem Andrzejem Olichwirukiem  pt. „Biała Podlaska w moich zbiorach”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek  12 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie MBP przy ul. Warszawskiej 12a.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Wykład dr Beaty Kozaczyńskiej o Dzieciach Zamojszczyzny (galeria)

22 listopada w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbyła się prelekcja dr Beaty Kozaczyńskiej –  adiunkta z Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, której tematem były losy Dzieci Zamojszczyzny podczas drugiej wojny światowej. Wśród słuchaczy obecna była grupa młodzieży z LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, nauczyciele oraz mieszkańcy zainteresowani historią. 

Czytaj więcej »

Rodzinne Mikołajki z prezydentem w Multicentrum (zaproszenie)

Dyrekcja i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej zapraszają na Rodzinne Mikołajki z Prezydentem. Mikołajkowa impreza będzie fantastyczną okazją do wspólnej zabawy w klimacie świątecznym. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 7 grudnia o godz. 11:00 w  Barwnej – Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży i Multicentrum Biała Podlaska (ul. Warszawska 12c). 

Czytaj więcej »

Reklama