Reklama

Biała Podlaska: Franciszka Radziwiłłowa i jej talent pisarski na spotkaniu w bibliotece (galeria)

22 października w ramach XXXV Podlaskich Spotkań Literackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie z dr. Jerzym Flisińskim pt. „Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa – dramatopisarka, poetka i sawantka”. 

Słuchacze, którzy zdecydowali się przyjść na spotkanie do biblioteki, mieli po raz kolejny okazję wysłuchać niezwykle interesujących ciekawostek i informacji dotyczących rodziny bialskich Radziwiłłów, tym razem na temat żony wielkiego hetmana litewskiego Michała Kazimierza „Rybeńko” oraz matki Karola „Panie Kochanku” Franciszki Urszuli z Wiśniowieckich. Jej biografia,  po raz kolei udowodnia, że żony naszych Radziwiłłów radziły sobie nad wyraz dobrze w życiu a ich działalność nie ograniczała się tylko do towarzystwa u boku małżonka. Światłe, aktywne, zaangażowane w życie dworu, domu, lokalnej społeczności. Utalentowane i zabiegające o wiele spraw życia codziennego, ale mające również czas na rozwijanie swoich pasji i talentów. Biorąc pod uwagę czasy w jakich żyły, gdzie z reguły aktywność kobiet wśród zdominowanej przez męską część społeczeństwa, ograniczała się zazwyczaj do obejścia swojego domu i spraw z nim związanych. Franciszka Urszula z Wiśniowieckich, która oprócz zajmowania się domem oraz wychowywania i edukacji licznej gromadki dzieci, miała również czas na zajmowanie się pisarstwem, do którego miała talent, ale i umiejętności. Pisała poezję, ale również utwory sceniczne dla teatru w Nieświeżu czy przekłady z literatury. dr Jerzy Flisiński w drobiazgowy sposób przedstawił nie tylko życiorys bohaterki spotkania, ale również wiele ciekawostek, dokumentów, przykładów twórczości, a wszystko dzięki tytanicznej pracy i poszukiwaniom dokumentów dotyczących Radziwiłłów zgromadzonych w przeróżnych archiwach.


materiał: Biała Podlaska miasto / kultura
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Sto lat piłki nożnej w Białej Podlaskiej – spotkanie z Cezarym Hince w bibliotece (zaproszenie)

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie „Piłkarskie dawne i obecne kluby piłkarskie Białej Podlaskiej 1919-2019”. Jego bohaterem będzie autor książek o  tej tematyce  – Cezary Hince. Odbędzie się ono  7 listopada (czwartek) o godz. 17:00 w Dziale Wiedzy o Regionie MBP przy ul. Warszawskiej 12a (I piętro). Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję poznać historię bialskiej piłki nożnej, liczącą już sto lat.

Czytaj więcej »

Reklama