Reklama

Kodeń: XVI Biegi po Ziemi Kodeńskiej “Pamięci Września 1939”

Dnia 8 października 2019 roku, na uroczej kodeńskiej Kalwarii rozegrane zostały sportowe zwody biegowe dla uczniów szkół podstawowych. XVI Biegi po Ziemi Kodeńskiej, nad którymi honorowy patronat objął Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Jarosław Stawiarski, w tym roku, w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, nosiły tytuł PAMIĘCI WRZEŚNIA 1939.

Kodeńskie zawody wpisują się w ogólnopolskie obchody tych tragicznych wydarzeń, są również swoistą kontynuacją akcji „Przerwany Marsz”, kiedy to na uroczystości związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, zaproszono tych, którzy osiemdziesiąt lat temu, nie mogli pójść pierwszy raz w życiu do szkoły z powodu wybuchu wojny. Agresja hitlerowska, a potem sowiecka na Polskę, zburzyła ich świat dziecięcych marzeń związanych z nowym jakże ważnym etapem w życiu młodego człowieka, rozpoczęciem nauki w szkole.

Biegi po Ziemie Kodeńskiej, rozgrywane od kilkunastu lat, są uzupełnieniem imprez biegowych dla dzieci i młodzieży, które mają miejsce w sierpniu w ramach uznanej międzynarodowej imprezy Biegu Sapiehów. Tradycyjnie w pierwszą sobotę sierpnia rozgrywana jest słynna kodeńska „piekielna piętnastka”, imprezie głównej towarzyszą Małe Biegi Sapiehów na dystansie 800 i 1200 metrów, a od trzech lat również Bieg Przedszkolaków na dystansie około 200 metrów. W okresie wakacyjnym, znaczna część dzieci przebywa na wypoczynku i w Małym Biegu Sapiehów bierze udział niewiele ponad 50 młodych zawodników i mniej więcej taka sama liczba przedszkolaków. Październikowe Biegi po Ziemie Kodeńskiej, z liczbą ponad 100 uczestników stanowią dopełnienie masowych imprez biegowych w Gminie Kodeń.

W tym roku na kodeńskiej Kalwarii zgromadziło się ponad stu zawodników ze szkół podstawowych w Dobryniu Dużym, Wólce Dobryńskiej, Połoskach, Sławatyczach, Tucznej i najwięcej z Kodnia. Organizatorzy nagrodzili zdobywców trzech pierwszych miejsc medalami, za miejsca od pierwszego do szóstego otrzymali również dyplomy, natomiast zwycięzców poszczególnych kategorii pucharami ufundowanymi przez Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Starostę Bialskiego Mariusza Filipiuka i Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia, złote, srebrne i brązowe medale fundował dyrektor ZPO w Kodniu Jacek Malarski, a dyplomy Piotr Skolimowski dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu. Gorące napoje przygotowała kuchnia szkolna ZPO, a Towarzystwo Przyjaciół Kodnia zadbało o słodki poczęstunek.

Organizatorami XV Biegów po Ziemi Kodeńskiej PAMIĘCI WRZEŚNIA 1939 byli: Towarzystwo Przyjaciół Kodnia, a także Bialskie Starostwo Powiatowe, Wójt Gminy Kodeń, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Zespół Placówek Oświatowych w Kodniu, którego nauczyciele wychowania fizycznego zadbali o prawidłowy przebieg imprezy.

500 m – dziewczęta (2012-2011)
1. Sandra Sławecka (Sławatycze); 2. Maja Kamińska (Kodeń); 3. Michalina Mitura (Kodeń)
500 m – chłopcy (2012-2011)
1. Kacper Świątkowski (Sławatycze); 2. Szymon Józwuk (Sławatycze); 3. Paweł Panasiewicz (Kodeń)
500 m – dziewczęta (2010-2009)
1. Marcelina Daniluk (Wólka Dobryńska); 2. Karolina Wojewoda (Kodeń); 3. Anna Piskorz (Kodeń)
500 m – chłopcy (2010-2009)
1. Ignacy Jaszczuk (Kodeń); 2. Piotr Głowacki (Kodeń); 3. Ksawery Osik (Sławatycze)
700 m – dziewczęta (2008)
1. Amelia Skibińska (Sławatycze); 2. Justyna Sacharczuk (Tuczna); 3. Maria Markowska (Dobryń Duży)
700 m – chłopcy (2008)
1. Jan Jarmoszewicz (Połoski); 2. Hubert Marczak (Dobryń Duży); 3. Jakub Sikora (Kodeń)
700 m – dziewczęta (2007)
1. Wiktoria Iwaniuk (Wólka Dobryńska); 2. Emilia Iwańczuk (Sławatycze); 3. Aleksandra Sikora (Kodeń)
700 m – chłopcy (2007)
1. Oliwer Jabkiewicz (Kodeń); 2. Alan Guzowski (Sławatycze); 3. Jakub Chyb (Tuczna)
800 m – dziewczęta (2006)
1. Judyta Osik (Sławatycze); 2. Maja Małachowicz (Kodeń); 3. Karolina Jarmoszewicz (Połoski)
1000 m – chłopcy (2006)
1. Łukasz Marecki (Kodeń); 2. Michał Wnukowicz (Tuczna); 3. Dariusz Krukowski (Tuczna)
800 m – dziewczęta (2005)
1. Wiktoria Nikoniuk (Kodeń); 2. Patrycja Borowiec (Kodeń); 3. Paulina Jersak (Kodeń)
1000 m – chłopcy (2005)
1. Paweł Drygulski (Wólka Dobryńska); 2. Patryk Maciak (Kodeń); 3. Michał Zagajski (Sławatycze)

 

materiał: Jacek Malarski, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu
opracowanie: Radio Biper

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

VIII edycja „Tropem Wilczym”- Bieg Żołnierzy Wyklętych w Terespolu – zapisy

Klub Olimpijczyka i Uczniowski Klub Sportowy „Młodzi” przy Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu informuje, że dnia 01 marca 2020 roku w Terespolu, o godzinie 13.00, odbędzie się VIII edycja „Tropem Wilczym”- Bieg Żołnierzy Wyklętych na dystansie 1963 m. Liczba darmowych pakietów startowych jest ograniczona i wynosi 120! Osoby zainteresowane startem w biegu proszone są o niezwłoczne zgłaszanie się do pana Andrzeja Korbala, nauczyciela wychowania fizycznego w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu, ul. Wojska Polskiego 88, celem ustalenia rozmiarów koszulek startowych.

Czytaj więcej »

Biegali w Janowie Podlaskim (galeria)

Rangę powiatową miały Biegi Niepodległości jakie zorganizowano 8 listopada 2019 w Janowie Podlaskim. W sportowo – uroczystym wydarzeniu udział wzięło kilkaset dzieci i młodzieży! Imprezę wspomógł Bialski Szkolny Związek Sportowy.

Czytaj więcej »

Reklama