Reklama

Spotkanie z twórczością Franciszki Urszuli Radziwiłłowej w bialskiej bibliotece (zaproszenie)

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej oraz Klub Literacki „Maksyma” zapraszają wszystkich miłośników regionu i literatury na spotkanie z dr. Jerzym Flisińskim, które  odbędzie się 22 października o godz. 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie MBP (ul. Warszawska 12a, I piętro).
ical Google outlook Biała Podlaska Kultura Polecamy
MBP w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12a Mapa

Ten wykład to jedno z wydarzeń XXXV Podlaskich Spotkań Literackich, organizowanych przez klub literacki. Tematem spotkania będzie „Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa – dramatopisarka, poetka i sawantka”. To doskonała okazja do zapoznania się z mało znaną twórczością literacką kobiet baroku, której przykładem jest twórczość księżnej.

Prelegent dr Jerzy Flisiński, który od lat bada dokumenty  dotyczące Radziwiłłów, zgromadzone w archiwach, zna wiele faktów i ciekawostek z ich życia. W Dziale Wiedzy o Regionie prezentował już kilkakrotnie sylwetki „bialskich księżnych”. Omówił biografie: Eufemii z Wiśniowieckich żony Mikołaja Krzysztofa „Sierotki” oraz trzech żon Aleksandra Ludwika: Tekli z Wołłowiczów, Eugenii Katarzyny z Tyszkiewiczów oraz Lukrecji Marii ze Strozzich. Jeden wykład poświęcony był żonom Stanisława Radziwiłła „Panie Kochanku”  – Mariannie Karolinie Lubomirskiej i Teresie Karolinie Rzewuskiej oraz osobny, jednej z bardziej energicznych księżnych – Annie Katarzynie z Sanguszków.

Tym razem poznamy także niezwykłą księżnę –  Franciszkę Urszulę z Wiśniowieckich, żonę wielkiego hetmana litewskiego Michała Kazimierza „Rybeńko”, matkę Karola „Panie Kochanku”. Franciszka Urszula spędzała najwięcej czasu w Nieświeżu. Zajmowała się domem oraz wychowywaniem i edukacją licznej gromadki dzieci. Dała się poznać jako dobrą gospodyni i zarządczyni wielu majątków. Pomimo przeróżnych zajęć była też gruntownie oczytana i wrażliwa na sztukę. Sama była autorką 16 utworów scenicznych, pisanych dla teatru w Nieświeżu, Listów do męża pisanych i przekładów.

materiał: Biała Podlaska miasto
tekst / plakat: MBP w Białej Podlaskiej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Historie komiksowe Mieczysława Skalimowskiego (galeria)

Po wakacyjnej przerwie, Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej powróciła do organizowania spotkań regionalnych w Dziale Wiedzy o Regionie. 26 września gościem spotkania był znany bialski artysta – plastyk Mieczysław Skalimowski. Uczestnicy spotkania mieli wyjątkową szansę poznania kulisów tworzenia komiksów. 

Czytaj więcej »

Osobliwości Płd. Podlasia: Puszcza Bialska pod Białą Radziwiłłowską

Czas upływa, otoczenie w jakim żyjemy nieustannie się zmienia. Wiele miejsc znika bezpowrotnie z pamięci i świadomości następnych pokoleń. Coś, co jeszcze niedawno było powszechnie znane, oczywiste, namacalne, z upływem czasu jest tylko mglistym wspomnieniem. Tak było z Puszczą Bialską, która pokrywała gęsto nasze okolice, łącząc się przez wieki z nieprzebytymi lasami i borami wokoło. Dziś niewielu mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic wie cokolwiek o tym przyrodniczym skarbie, jaki znajdował się niegdyś tuż za progami domów naszych przodków. Dlatego dziś zabieram Was na wycieczkę w dzikie ostępy dawnej Puszczy Bialskiej, aby choć trochę przywrócić to wspomnienie.

Czytaj więcej »

Reklama