Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Łomazy: Tatarski Turniej Łuczniczy w Studziance (galeria)

29 września na terenie Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance (gm. Łomazy) przy świetlicy odbył się jedenasty Tatarski Turniej Łuczniczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. W zawodach wzięło udział blisko 40 osób m.in. z gminy Łomazy, a także Białej Podlaskiej.

Na początek po rozgrzewce odbyło się współzawodnictwo w kategorii do 12 lat. Zawodnicy strzelali w sposób tradycyjny – stojąc. W tej grupie wygrał Antoni Cydejko ze Studzianki zdobywając 37 punktów przed Janem Sadowskim z Burwina (29 punktów). Trzecie miejsce zajął Bronisław Sadowski a czwarta lokata przypadła dla Tomasza Bańkowskiego z Łomaz.

Wśród dziewcząt wygrała Matylda Józefaciuk ze Studzianki. W grupie 12-16 najlepiej zaprezentował się Przemysław Kalinowski (62 pkt) przed mieszkańcami Studzianki Mikołajem Wysockim (54pkt) i Nikodemem Józefaciukiem 52 pkt. W tej kategorii dziewcząt najwyższe lokaty przypadły dla mieszkanek Białej Podlaskiej. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Danieluk przed Alicją Jaroć. Na trzeciej pozycji uplasowała się Klaudia Mackiewicz ze Studzianki.

Kategorię kobiet wygrała Alicja Jaroć przed Karoliną Kalinowską i Karoliną Danieluk. Największa liczba zawodników, jak co roku rywalizowała w kategorii open. Zawody wygrał Jakub Sadowki z Burwina przez Tomaszem Bańkowskim z Łomaz. Kolejne miejsca zdobyli zawodnicy ze Studzianki – trzecie Mikołaj Wysocki, czwarte Adrian Niedźwiedź a piąte Andrzej Józefaciuk.

Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale a laureaci puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez studziańskie stowarzyszenie i Urząd Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego.

Warto podkreślić, że łucznictwo sprawia niesamowitą radość i satysfakcję, bo to od łucznika zależy jak poleci strzała. Jest to także swego rodzaju walka z samym sobą. Trzeba uświadomić sobie, jak wiele walorów niesie ze sobą strzelanie z łuku. Ma ono pozytywny wpływ na kształtowanie się zdyscyplinowania, samodzielności, opanowania i wpływa na poprawę koncentracji. Strzelając z łuku wyrabiamy w sobie takie cechy jak cierpliwość, szybkie podejmowanie decyzji, panowanie nad emocjami. Szlifujemy też umiejętność odrzucenia wszelkich rozpraszających nas myśli, kiedy całą uwagę trzeba skupić na celu.

Należy wspomnieć też o walorach zdrowotnych płynących z uprawiania łucznictwa. Wywiera ono pozytywny wpływ na kondycję i samopoczucie. Ważną zaletą łucznictwa jest pozytywny wpływ na wady postawy np. bocznych skrzywień kręgosłupa. W takich wypadkach zajęcia z łucznictwa są traktowane jako forma rehabilitacji. Łucznictwo jest dyscypliną, która wpływa na poprawę siły mięśni kończyn górnych, ułatwia kontrolę niestabilnego tułowia i utrzymywanie równowagi.

materiał: gmina Łomazy / sport
tekst / zdjęcia: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka