Reklama

Łomazy: Tatarski Turniej Łuczniczy po raz 11ty w Studziance (galeria)

29 września 2019 roku na terenie Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance przy świetlicy odbył się jedenasty Tatarski Turniej Łuczniczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. W zawodach wzięło udział blisko40 osób m.in. z gminy Łomazy, a także Białej Podlaskiej.

Na początek po rozgrzewce rozpoczęło się współzawodnictwo w kategorii do 12 lat. Zawodnicy strzelali w sposób tradycyjny – stojąc. W tej grupie wygrał Antoni Cydejko ze Studzianki zdobywając 37 punktów przed Janem Sadowskim z Burwina (29 punktów). Trzecie miejsce zajął jego brat Bronisław Sadowski a czwarta lokata przypadła dla Tomasza Bańkowskiego z Łomaz. Wśród dziewcząt wygrała Matylda Józefaciuk ze Studzianki.

W grupie 12-16 najlepiej zaprezentował się Przemysław Kalinowski (62 pkt) przed mieszkańcami Studzianki Mikołajem Wysockim (54pkt) i Nikodemem Józefaciukiem 52 pkt.. W tej kategorii u dziewcząt najwyższe lokaty przypadły dla mieszkanek Białej Podlaskiej. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Danieluk z Białej Podlaskiej przed Alicją Jaroć. Na trzeciej pozycji uplasowała się Klaudia Mackiewicz ze Studzianki.

Kategorię kobiet wygrała Alicja Jaroć przed Karoliną Kalinowską i Karoliną Danieluk.

Największa liczba zawodników jak co roku rywalizowała w kategorii open. Zawody wygrał Jakub Sadowki z Burwina przez Tomaazem Bańkowskim z Łomaz. Kolejne miejsca zdobyli zawodnicy ze Studzianki – trzecie Mikołaj Wysocki, czwarte Adrian Niedźwiedź a piąte Andrzej Józefaciuk

Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale a laureaci puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez studziańskie stowarzyszenie i Urząd Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego.

Warto podkreślić, że łucznictwo sprawia niesamowitą radość i satysfakcję, bo to od łucznika zależy jak poleci strzała. Jest to także swego rodzaju walka z samym sobą. Trzeba uświadomić sobie, jak wiele walorów niesie ze sobą strzelanie z łuku. Ma ono pozytywny wpływ na kształtowanie się zdyscyplinowania, samodzielności, opanowania i wpływa na poprawę koncentracji. Strzelając z łuku wyrabiamy w sobie takie cechy jak cierpliwość, szybkie podejmowanie decyzji, panowanie nad emocjami. Szlifujemy też umiejętność odrzucenia wszelkich rozpraszających nas myśli, kiedy całą uwagę trzeba skupić na celu.

Należy wspomnieć też o walorach zdrowotnych płynących z uprawiania łucznictwa. Wywiera ono pozytywny wpływ na kondycję i samopoczucie. Ważną zaletą łucznictwa jest pozytywny wpływ na wady postawy np. bocznych skrzywień kręgosłupa. W takich wypadkach zajęcia z łucznictwa są traktowane jako forma rehabilitacji. Łucznictwo jest dyscypliną, która wpływa na poprawę siły mięśni kończyn górnych, ułatwia kontrolę niestabilnego tułowia i utrzymywanie równowagi.

materiał: Łomazy gmina
temat: Tatarski Turniej Łuczniczy
tekst zdjęcia: Łukasz Węda
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama