Reklama

Łomazy: Tatarski Turniej Łuczniczy po raz 11ty w Studziance (galeria)

29 września 2019 roku na terenie Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance przy świetlicy odbył się jedenasty Tatarski Turniej Łuczniczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. W zawodach wzięło udział blisko40 osób m.in. z gminy Łomazy, a także Białej Podlaskiej.

Na początek po rozgrzewce rozpoczęło się współzawodnictwo w kategorii do 12 lat. Zawodnicy strzelali w sposób tradycyjny – stojąc. W tej grupie wygrał Antoni Cydejko ze Studzianki zdobywając 37 punktów przed Janem Sadowskim z Burwina (29 punktów). Trzecie miejsce zajął jego brat Bronisław Sadowski a czwarta lokata przypadła dla Tomasza Bańkowskiego z Łomaz. Wśród dziewcząt wygrała Matylda Józefaciuk ze Studzianki.

W grupie 12-16 najlepiej zaprezentował się Przemysław Kalinowski (62 pkt) przed mieszkańcami Studzianki Mikołajem Wysockim (54pkt) i Nikodemem Józefaciukiem 52 pkt.. W tej kategorii u dziewcząt najwyższe lokaty przypadły dla mieszkanek Białej Podlaskiej. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Danieluk z Białej Podlaskiej przed Alicją Jaroć. Na trzeciej pozycji uplasowała się Klaudia Mackiewicz ze Studzianki.

Kategorię kobiet wygrała Alicja Jaroć przed Karoliną Kalinowską i Karoliną Danieluk.

Największa liczba zawodników jak co roku rywalizowała w kategorii open. Zawody wygrał Jakub Sadowki z Burwina przez Tomaazem Bańkowskim z Łomaz. Kolejne miejsca zdobyli zawodnicy ze Studzianki – trzecie Mikołaj Wysocki, czwarte Adrian Niedźwiedź a piąte Andrzej Józefaciuk

Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale a laureaci puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez studziańskie stowarzyszenie i Urząd Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego.

Warto podkreślić, że łucznictwo sprawia niesamowitą radość i satysfakcję, bo to od łucznika zależy jak poleci strzała. Jest to także swego rodzaju walka z samym sobą. Trzeba uświadomić sobie, jak wiele walorów niesie ze sobą strzelanie z łuku. Ma ono pozytywny wpływ na kształtowanie się zdyscyplinowania, samodzielności, opanowania i wpływa na poprawę koncentracji. Strzelając z łuku wyrabiamy w sobie takie cechy jak cierpliwość, szybkie podejmowanie decyzji, panowanie nad emocjami. Szlifujemy też umiejętność odrzucenia wszelkich rozpraszających nas myśli, kiedy całą uwagę trzeba skupić na celu.

Należy wspomnieć też o walorach zdrowotnych płynących z uprawiania łucznictwa. Wywiera ono pozytywny wpływ na kondycję i samopoczucie. Ważną zaletą łucznictwa jest pozytywny wpływ na wady postawy np. bocznych skrzywień kręgosłupa. W takich wypadkach zajęcia z łucznictwa są traktowane jako forma rehabilitacji. Łucznictwo jest dyscypliną, która wpływa na poprawę siły mięśni kończyn górnych, ułatwia kontrolę niestabilnego tułowia i utrzymywanie równowagi.

materiał: Łomazy gmina
temat: Tatarski Turniej Łuczniczy
tekst zdjęcia: Łukasz Węda
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Targowiska: notowania z 14 – 17 października

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grabanowie – ceny targowiskowe. Wisznice, Piszczac, Radzyń Podlaski, Biała Podlaska i Łuków. Przykładowe notowania: pszenica od 80 do 85 zł za tonę, jaja kurze od 40 do 80 groszy za sztukę, jabłka od 1 do 4 zł za kilogram, ziemniaki młode od 1 do 3 zł za kg, pieczarki od 4,5 do 7 zł za kilogram, miód od 24 do 35 zł za kilogram.

Czytaj więcej »

Poszukiwany: Tomasz Dołęgowski

Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej na podstawie Listu Gończego sygn. IV K 381/18 z dnia 23/09/2019r. Wydanego przez Sąd Okręgowy w Lublinie;
poszukuje: Tomasza Dołęgowskiego.

Czytaj więcej »

Reklama