Reklama

Łomazy: Sprzęt dla OSP zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości (galeria)

Wczoraj, w czwartek 3 października, do gminy Łomazy przyjechał Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski, który wręczył jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej nowy sprzęt wartości 48 i pół tysiąca złotych. Wkład własny Gminy Łomazy do dokonanych zakupów to niespełna 500 zł. - To świetna informacja dla nas, mieszkańców Gminy Łomazy, że złożony przez nas wniosek o uczestnictwo w programie został rozpatrzony pozytywnie a dzięki temu, dziś, przekazujemy każdej z jednostek OSP działającej na naszym terenie, a jest ich dziewięć, nowy sprzęt który na pewno wpłynie na szybsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze niesienie pomocy w razie potrzeby. Oby tych potrzeb było jak najmniej. - mówił wójt Jerzy Czyżewski.

Gmina Łomazy złożyła wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – nabycie: wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.

19 września Gmina Łomazy podpisała umowę z Ministerstwem Sprawiedliwości. W ramach dofinansowania 9 jednostek z terenu gminy otrzymało właśnie wczoraj nowy sprzęt, m.in. agregaty prądotwórcze, pilarki spalinowe do drewna, przenośny zestaw oświetleniowy, nożyce hydrauliczne do cięcia pedałów, sprzęt do oznakowania terenu akcji i inne. Zakup sprzętu został pozytywnie zaopiniowany przez Komendanta Miejskiego PSP.

Zadanie współfinansowano ze środków – Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości w wysokości 48 186,27 zł brutto. Gmina Łomazy dofinansowała zadanie w wysokości 1% wartości zadania, tj. 486,73 zł.

Przekazanie sprzętu przez Ministra nastąpi przy remizie OSP w Łomazach. Sprzęt trafi do jednostek: OSP Łomazy (jednostka należy do KSRG), OSP Dubów, OSP Huszcza, OSP Kopytnik, OSP Korczówka, OSP Kozły, OSP Krasówka-Burwin, OSP Lubenka, OSP Studzianka.

Zakup sprzętu umożliwi niesienie pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych oraz w czasie pożarów i innych zdarzeń losowych. Przez teren gminy przebiega piętnastokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej Biała Podlaska – Chełm – Rejowiec Fabryczny. Natężenie ruchu jest dosyć duże w związku z czym często dochodzi do różnych kolizji i wypadków. Średnio rocznie nasze jednostki wyjeżdżają do tego typu zdarzeń ok. 40 – 50 razy. Około trzydzieści procent obszaru gminy (19.860 ha) zajmują lasy, które w okresie letnim także stanowią poważne zagrożenie. 30 – 40 razy w roku nasze jednostki wyjeżdżają do akcji związanych z pożarami i miejscowymi zagrożeniami. – mówił wójt Łomaz Jerzy Czyżewski.

W podziękowaniu łomascy strażacy przekazali wiceministrowi sękacz wypieczony w jednej z pracowni sękaczy na terenie Gminy Łomazy.

materiał: Radio Biper Łomazy
tekst, zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama