Reklama

Biała Podlaska: Sprawozdanie Prezydenta Miasta z działalności

Podczas VIII sesji Rady Miasta Biała Podlaska w dniu 30 września, Michał Litwiniuk, Prezydent Miasta Biała Podlaska złożył Radzie Miasta i mieszkańcom sprawozdanie z działalności. Oto jego treść:

 

19 czerwca – Spotkałem się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9, którzy wygrali Ogólnopolski Finał Igrzysk Dzieci w Mini Piłce Nożnej. Delegacja młodych sportowców, ich rodziców oraz nauczycieli przekazała mi piłkę z podpisami oraz puchar otrzymany podczas igrzysk

20 czerwca – uroczyście przekazałem spółce MZK Biała Podlaska 5 nowych ekologicznych autobusów marki Scania. To tabor o wartości 6 mln zł. W uroczystości wzięli udział m.in.: prezes spółki MZK Krzysztof Trochimiuk, przedstawiciele marki Scania oraz ks. dziekan Marian Daniluk, który poświęcił autobusy.

21 czerwca – Podczas koncertu na placu Wolności, wręczyłem nagrodę jubileuszową z okazji 10-lecia Kapeli Klawa Ferajna, promującej regionalną muzykę.

23 czerwca – Wziąłem udział w zakończeniu roku szkolnego 2018/2019 w IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej.

24 czerwca – Uczestniczyłem w spotkaniu podsumowującym Rady Muzeum Południowego Podlasia, na którym omówiliśmy rok pracy i działalności instytucji.

25 czerwca – Otworzyłem plac wodny przy ul. Terebelskiej.

26 czerwca – Podpisałem kontrakt na przebudowę i modernizację gospodarki ściekowej i osadowej w oczyszczalni ścieków w Białej Podlaskiej, którego wartość to ponad 85 mln zł.

W tym dniu podczas spotkania z radnymi, naczelnikami Urzędu Miasta, piłkarzami, trenerami, przedstawicielami środowisk sportowych, kibicami, w obecności mediów, przedstawiłem sytuację inwestycji budowy stadionu miejskiego oraz koncepcję jej realizacji. Uzgodniliśmy wspólnie harmonogram działań.

30 czerwca – Uczestniczyłem w III koncercie z cyklu I Bialskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.

1 lipca – Spotkałem się z prezesem Białoruskiej Federacji Sportowego Zimowego Pływania oraz z mistrzami w pływaniu zimowym, Yaroslavem Proninem i bialczaninem Michałem Jagiełłą w sprawie Pucharu Świata w Sportowym Zimowym Pływaniu, jaki ma się odbyć w Brześciu. Rozmawialiśmy także o organizacji podobnych zawodów w Białej Podlaskiej.

W tym dniu również uczestniczyłem w spotkaniu zamykającym nabór projektów do 4. edycji Budżetu Obywatelskiego.

2 lipca – Podpisałem umowę z firmą TransBet na przebudowę ul. Witosa.

3 lipca – Podczas konferencji prasowej z organizatorami festiwalu Land Art, członkami fundacji Latająca Ryba oraz artystami, zaprezentowaliśmy program tegorocznego wydarzenia, w którego organizację włączyła się Biała Podlaska.

Tego dnia wiceprezydent Maciej Buczyński spotkał się z przedstawicielem inwestora Galerii Karuzela. Podczas tego spotkania otrzymaliśmy deklarację nieodpłatnego przekazania Miastu projektu ronda na ul. Łomaskiej.

4 lipca – Spotkałem się z przedstawicielami Akademii Umiejętności i Fundacji Teresianum w sprawie otwarcia we wrześniu 2019 r. nieodpłatnych żłobków w ramach projektu wspierającego rodziców w trudnej sytuacji na rynku pracy.

W tym dniu także spotkałem się kolejny raz z radnymi, trenerami, sympatykami drużyny i piłkarzami w sprawie rozwiązań związanych z budową miejskiego stadionu, podczas którego wspólnie nakreśliliśmy plan działania.

5 lipca – Podczas konferencji prasowej zaprezentowałem plan wydarzeń kulturalnych na sezon letni 2019. Wzięli w niej udział Janusz Maleńczuk organizator koncertów piątkowych, Dominik Masalski pomysłodawca spotkań z jazzem w parku Radziwiłłowskim, dr Anna Bodasińska i dr Krzysztof Piech z AWF, pomysłodawcy I Europejskiego Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw, oraz Zbigniew Kapela dyrektor Bialskiego Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego.

Tego dnia także zainaugurowaliśmy letnie koncerty na pl. Wolności.

6 lipca – Wspólnie z komendantem bialskiej policji panem Grzegorzem Pietrusikiem oraz funkcjonariuszami wziąłem udział w rajdzie 100 kilometrów na 100-lecie Policji.

7 lipca – Uczestniczyłem w drugim dniu turnieju rycerskiego Grupy Rekonstrukcyjnej Fortis, zorganizowanego z okazji jubileuszu 15-lecia grupy kultywującej tradycje XIII-wiecznego rycerstwa. Wręczyłem odznaki z wizerunkiem św. Michała Archanioła zwycięzcom dwudniowego turnieju zorganizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

8 lipca – Spotkałem się z panem Pawłem Iwaniukiem, przewodniczącym powołanego przeze mnie Zespołu Zadaniowego ds. opracowania Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta Biała Podlaska. Omówiliśmy plany działań zespołu.

9 lipca – Wraz z dyrektorem Polskiego Czerwonego Krzyża otworzyliśmy klub dla seniorów CZAS, w ramach którego bialscy seniorzy uczestniczą w różnych zajęciach aktywizujących i integrujących. To już 6 klub seniora w Białej Podlaskiej.

11 lipca – Podpisałem w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim porozumienie w sprawie realizacji projektu „Bezpieczne przejście do szkoły – modernizacja przejścia dla pieszych na ul. Sidorskiej”. Projekt wygrał nagrodę – dotację MSWiA w wysokości 100 tys. zł.

Podpisałem również umowę dającą 2,5 mln zł na rozwój firm dla osób chcących założyć działalność gospodarczą. To projekt „Załóż firmę i odnieś sukces” wspierający pomysły na biznes. Projekt ma ruszyć w październiku 2019 r.

Zainaugurowałem Spotkania Jazzowe w parku Radziwiłłowskim prowadzone przez pana Dominika Masalskiego, mające na celu popularyzację muzyki jazzowej

12 lipca – Uczestniczyłem w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę ośrodka rehabilitacji dzieci i młodzieży z zaburzeniami słuchu i mowy i innymi niepełnosprawnościami Związku Głuchych.

W tym dniu także wziąłem udział w uroczystościach związanych ze Świętem Policji organizowanych przez komendanta Policji w Białej Podlaskiej, pana inspektora Grzegorza Pietrusika.

21 lipca – Podczas V Rajdu samochodowo-motocyklowego z okazji Święta Policji medale zwycięzcom wręczył naczelnik Gabinetu Prezydenta Wojciech Sosnowski.

1 sierpnia – Wraz z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Diecezji Siedleckiej Kazimierzem Gurdą pożegnałem pątników wyruszających na 39. Podlaską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę.

W tym dniu wraz z uczestnikami rajdu rowerowego do Warszawy, mającego na celu upamiętnienie 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, złożyliśmy kwiaty w bialskich miejscach pamięci. Rajd zorganizowany przez grupę rowerową przy parafii NNMP oraz brzeskie stowarzyszenie Strumyk został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

O godz.17.00 wspólnie z mieszkańcami naszego miasta uczciłem minutą ciszy 75. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tym samym otwierając miejskie uroczystości związane z tym wydarzeniem.

5 sierpnia – Zainaugurowaliśmy pokazy filmów w ramach Kina Letniego w Zespole Zamkowo-Parkowym Radziwiłłów

8 sierpnia – Podpisałem umowę z firmą Bialbud na przebudowę układu komunikacyjnego z fortyfikacjami w Zespole Zamkowo-Parkowym Radziwiłłów. To inwestycja o wartości prawie 4 mln zł.

11 sierpnia – Podczas wizyty w miejscach realizowanych inwestycji byłem w tym dniu w szkołach i przedszkolach przygotowywanych na nadchodzący rok szkolny. Inwestycje realizowane w wakacje miały wartość ponad 1,6 mln, zaś 200 tys. zł przeznaczyliśmy na remonty bieżące.

13 sierpnia – Wraz z Prezesem Karolem Filipkiem, kapitanem drużyny Pawłem Komarem i władzami klubu MKS Podlasie przedstawiliśmy podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miasta wizję rozwoju i plany drużyny.

14 sierpnia – Uczestniczyłem w uroczystościach związanych ze Świętem Wojska Polskiego.

W tym dniu również wraz z przedstawicielami 9 gmin podpisaliśmy porozumienie powołujące komitet organizacyjny do stworzenia stowarzyszenia Euroregion Przybuże, którego celem będzie jeszcze lepsza współpraca samorządów i społeczności lokalnych z terenów przygranicznych.

18 sierpnia – Uczestniczyłem w dożynkach gminnych w Leśnej Podlaskiej, podczas których mogłem podziękować rolnikom za ich pracę.

21 sierpnia – Odbyłem rowerowy patrol miasta ze strażnikami miejskimi. To bardzo pouczające doświadczenie.

W tym dniu także wziąłem udział w festynie rodzinnym na osiedlu przy ul. Kopernika na zaproszenie organizatorek – uczennic szkoły podstawowej.

23 sierpnia – Podpisałem w Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie digitalizacji Muzeum Południowego Podlasia w wysokości ponad 615 tys. zł.

25 sierpnia – Wziąłem udział w premierze filmu „MyKobiety” w reżyserii Anny Stolarczuk – obrazie na temat mieszkanek naszego miasta.

28 sierpnia – Wziąłem udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Bibliotekę Barwną na zakończenie wakacji – „Odjazdowe wakacje”. Poza celem rozrywkowym miało ono także cel edukacyjny – propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

30 sierpnia – zakończyliśmy sezon koncertów na pl. Wolności spotkaniem z bialskimi artystami z zespołu wokalnego Chwilka. Koncerty miały rekordową frekwencję i cieszyły się dużą popularnością.

31 sierpnia – Zastępca prezydenta Maciej Buczyński złożył w imieniu władz miasta i mieszkańców kwiaty przy pomniku Solidarności z okazji powstania 39 lat temu NSZZ Solidarność.

1 września – Podczas uroczystości miejskich upamiętniliśmy z mieszkańcami Białej Podlaskiej 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po oddaniu czci ofiarom wojny przed Miejscem Straceń na placu Wolności posadziłem wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 Dąb Pamięci przy ul. Tańskiego.

Zastępca prezydenta Maciej Buczyński reprezentował władze Białej Podlaskiej podczas dożynek powiatowych w Wilczynie.

2 września – Uczestniczyłem w rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 9, a następnie w miejskiej inauguracji roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 6. Podczas tej uroczystości wręczyłem akty nadania awansu zawodowego nauczycielom mianowanym.

3 – 5 września – Uczestniczyłem w XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy, podczas którego jako uczestnik paneli dyskusyjnych prezentowałem działania zmierzające do stworzenia warunków do zrównoważonego rozwoju miasta i poprawy warunków życia mieszkańców.

3 września – Zastępca prezydenta Maciej Buczyński w moim imieniu gościł dziennikarzy telewizji białoruskiej przygotowujących materiał o współpracy pomiędzy Białą Podlaską i Brześciem w ramach projektów edukacyjnych, kulturalnych, społecznych oraz inwestycyjnych o wymiarze transgranicznym

5 września – Zastępca prezydenta Maciej Buczyński reprezentował Miasto Biała Podlaska na uroczystościach otwierających Wielki Jubileusz 1000-lecia istnienia miasta Brześcia.

6 września – Wziąłem udział w akademii upamiętniającej tragiczny wrzesień 1939 r. przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Było to jedno z wydarzeń wpisujących się w cykl poświęcony 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podobne spotkania odbyły się też w innych bialskich szkołach. Urząd Miasta reprezentował na nich naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu dr Stanisław Romanowski.

Tego dnia również uczestniczyłem w otwarciu, a potem w podsumowaniu Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych – memoriale Mirosława Samoszuka. Wręczyłem zwycięzcom medale oraz puchar Prezydenta Miasta Biała Podlaska, który był główną nagrodą.

W tym dniu w Szkole Podstawowej nr 5 odbyła się lekcja dla uczniów najmłodszych klas na temat bezpiecznego przechodzenia przez pasy związana z uruchomieniem nowoczesnego bezpiecznego przejścia na ul. Sidorskiej powstałego dzięki 100 tysiącom złotych nagrody od Ministerstwa przyznanego wiosna 2019 r. projektowi stworzonemu przez Urząd Miasta Biała Podlaska. W lekcji wzięli udział także wicewojewoda Robert Gmitruczuk oraz inni przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Komendant Straży Miejskiej, przedstawiciel Policji, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu dr Stanisław Romanowski i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 5.

Wręczyłem nagrody uczniom szkół uczestniczących w 1 dniu turnieju strzeleckiego zorganizowanego w II LO im. E. Plater będącego kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej,

Także 6 września podpisałem z firmą Tre-Drom umowę na rozbudowę ul. Janowskiej.

W dniach 7 – 8 września – Reprezentowałem Białą Podlaską podczas święta partnerskiego miasta Brześcia obchodzącego Jubileusz 1000-lecia założenia.

7 września – Odbyło się Narodowe Czytanie, ogólnopolskie przedsięwzięcie promujące czytanie i polską literaturę. Delegacje Urzędu Miasta oraz organizacji i stowarzyszeń odczytały fragmenty polskich nowel.

8 września – Podczas drugiego dnia turnieju strzeleckiego upamiętniającego wrzesień 1939 r. reprezentował mnie naczelnik Gabinetu Prezydenta, który wręczył nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

9 września – Wziąłem udział w Szczycie Dyplomacji Samorządowej, którego głównym zagadnieniem było znaczenie współpracy międzynarodowej jako siły napędowej rozwoju lokalnych społeczności. Zagraniczne kontakty władz lokalnych zyskały miano dyplomacji samorządowej, traktowanej jako część dyplomacji publicznej, w co wpisują się działania Białej Podlaskiej w ramach współpracy transgranicznej.

10 września – Wiceprezydent Maciej Buczyński reprezentował Urząd Miasta Biała Podlaska podczas konferencji na temat strategii zintegrowanych – rozwoju lokalnego na bazie inicjatyw lokalnych, omawiając działalność w ramach Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska.

Tego dnia też wiceprezydent Maciej Buczyński wziął udział w moim imieniu w wojewódzkich obchodach Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

11 września – Spotkałem się z panią Katarzyną Szumielewicz, przedstawicielem Dyrektora Euregio, której zaprezentowałem postęp inwestycji realizowanych w Białej Podlaskiej dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Pani Katarzyna Szumielewicz oceniła bardzo wysoko poziom tej realizacji oraz zaawansowanie prac.

W tym dniu podczas uroczystości zorganizowanej w Urzędzie Miasta Biała Podlaska złożyłem życzenia pani Mariannie Ilaszczuk obchodzącej jubileusz 100 urodzin.

12 września – Uczestniczyłem w konferencji naukowej na temat przebiegu II wojny światowej na Podlasiu wpisującej się w cykl wydarzeń upamiętniających tragiczne zdarzenia 1939 roku. Konferencję zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna.

Tego dnia, wziąłem udział w objętym Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska wydarzeniu Caritas integrującym środowisko osób niepełnosprawnych „Sprawni przez sport”.

13 września – Uczestniczyłem w spotkaniu prezydentów miast subregionalnych w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Dotyczyło ono wsparcia w bieżącej i nadchodzącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Zaprezentowałem stan bieżący realizowanych w Białej Podlaskiej projektów.

14 września – Wręczyłem wraz z wójtem gminy Biała Podlaska panem Wiesławem Panasiukiem medale Prezydenta RP jubilatom obchodzącym Złote Gody.

Również tego dnia otworzyłem Międzynarodowe zawody w układaniu kostki Rubika na czas objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska odbywające się w IV LO im. Stanisława Staszica i wziąłem udział w I Europejskim Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw zorganizowanym przez Miasto Biała Podlaska i Akademię Wychowania Fizycznego. Festiwal miał na celu integrację międzynarodową, międzykulturową oraz międzypokoleniową, a także środowisk lokalnych. Odbywał się w parku Radziwiłłowskim.

Także w tym dniu uczestniczyłem w Regionalnych Dniach Działkowca, podczas których wręczyłem nagrody za działalność w tej dziedzinie w Białej Podlaskiej. Bialscy działkowcy to laureaci I nagrody za najpiękniejszy ogród w Polsce.

15 – 17 września – Uczestniczyłem w XXIII Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach, na którym poruszane są najistotniejsze kwestie sektora ciepłowniczego w Polsce. Celem tego uczestnictwa było zapoznanie się z rozwiązaniami umożliwiającymi w Białej Podlaskiej optymalizację wykorzystania zasobów, poprawę efektywności zużycia ciepła oraz działania na rzecz środowiska naturalnego, bezpieczeństwo dostaw i ukształtowanie konkurencyjnej ceny ciepła systemowego oraz komfortu użytkowania dla mieszkańców miasta.

17 września – Wiceprezydent Maciej Buczyński reprezentował mnie podczas zorganizowanego przez Urząd Miasta Biała Podlaska Dnia Sybiraka, a następnie w Koncercie Pamięci podsumowującym odbywające się przez cały wrzesień wydarzenia upamiętniające atak hitlerowskich Niemiec, a następnie Rosji sowieckiej w 1939 roku. Podczas tego koncertu rozstrzygnięto konkurs międzyszkolny, którego pokłosiem było wydanie tomu z utworami młodzieży naszych szkół na temat II wojny światowej.

18 września – Spotkałem się z panem Krzysztofem Korwin-Piotrowskim, dyrektorem artystycznym Fundacji Orfeo. Omówiliśmy organizację Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego podczas Dni Patrona i widowiska „Wiedeń moich marzeń”, której podjęliśmy się wraz z fundacją.

Uczestniczyłem w uroczystościach pogrzebowych majora pilota Jerzego Margusza.

19 września – Uczestniczyłem w obradach Komitetu Monitorującego RPO, które odbywały się w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie.

Tego dnia także spotkałem się w Urzędzie Miasta Biała Podlaska z piłkarzami oraz trenerem AZS AWF, klubu dotowanego przez Prezydenta Miasta, którzy przed inauguracją sezonu zaprezentowali swoją drużynę.

20 września – Spotkałem się z rektorem AWF, panem profesorem Jerzym Sadowskim. Omówiliśmy zasady współpracy Urzędu Miasta i uczelni.

Wziąłem również udział w konferencji „Schorzenia kardiologiczne ciągle ważne”, podczas której pożegnano dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, pana Dariusza Oleńskiego.

21 września – Uczestniczyłem w wydarzeniach zamykających sezon motocyklowy „Motokrzyś”.

22 września – Zainaugurowałem Dni Patrona Białej Podlaskiej wraz z uczestnikami rajdu rowerowego im. J.I. Kraszewskiego do Romanowa.

Uczestniczyłem w zorganizowanym w Białej Podlaskiej po raz pierwszy, we współpracy ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Święcie Lotnictwa. Ma ono na celu pielęgnowanie chlubnej tradycji 61. Szkolno-Bojowego Pułku Lotnictwa oraz pamięci o lokalnym dorobku w służbie Lotnictwa Polskiego.

24 września – Uczestniczyłem w Święcie Patrona Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum im. Cypriana Norwida, podczas której zaprezentowano sztandary poświęcone przez Jego Ekscelencję biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę.

26 września – Wraz z delegacją Urzędu Miasta Biała Podlaska złożyłem kwiaty na ul. Krótkiej, gdzie znajdują się symboliczne tabliczki z nazwiskami bialczan pochodzenia żydowskiego. W ten sposób upamiętniliśmy ofiary Holokaustu II wojny światowej i likwidację getta w Białej Podlaskiej.

Uczestniczyłem też w tym dniu w benefisie pani Zofii Cholewińskiej, aktywnej seniorki, pisarki i poetki współpracującej z amatorskimi bialskimi teatrami.

27 września – Uczestniczyłem w konferencji subregionalnej na temat założeń aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Otworzyłem Jarmark Michałowy zorganizowany w ramach Dni Patrona Miasta Biała Podlaska. Spotkałem się z wystawcami, którzy przybyli do Białej Podlaskiej na ten jarmark.

28 września – Wziąłem udział w I Międzynarodowym Turnieju Gimnastyki Artystycznej objętym Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białej Podlaskiej i wręczyłem zwyciężczyniom medale.

Spotkałem się z delegacjami miast partnerskich: Brześcia i Baranowicz przybyłych na Dni Patrona Miasta. W tym dniu także wziąłem w spotkaniu z okazji 29. rocznicy powstania Wspólnot AA i Al.-Anon.

29 września – Wraz z mieszkańcami miasta, gośćmi, przedstawicielami Urzędu Miasta i Rady Miasta Biała Podlaska uczestniczyliśmy w mszy świętej w intencji miasta odprawionej przez honorowego obywatela Białej Podlaskiej Jego Ekscelencję biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, w związku z Dniami Patrona św. Michała Archanioła, po której odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z tej okazji. Podczas sesji wręczyliśmy wraz z Przewodniczącym Rady Miasta panem Bogusławem Broniewiczem tytuł Zasłużonego dla Białej Podlaskiej pani Annie Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat.

Tego samego dnia byłem gospodarzem widowiska „Wiedeń moich marzeń” przygotowanego przez Fundację „Orfeo”. Była to premiera przygotowana specjalnie na Festiwal im. Bogusław Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Wojciech Sosnowski dyrektor Gabinetu Prezydenta / Gwalbert Krzewicki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama