Reklama

Biała Podlaska: Podsumowanie projektu „Fachowcy z Brzeskiej!” (galeria)

Od 1 maja 2017 r. do 30 września 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki  i S. Wigury w Białej Podlaskiej realizowany był projekt „Fachowcy z Brzeskiej!” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ciągu dwóch lat do projektu zrekrutowano  212 uczniów szkoły, zarówno z klas technikum jak i branżowej szkoły zawodowej.

Wszyscy uczniowie podczas wakacji brali udział w miesięcznych płatnych praktykach i stażach zawodowych u pracodawców. Były one okazją sprawdzenia wiadomości teoretycznych w praktyce
i  rzeczywistych warunkach pracy, a także dawały możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia zawodowego.

Ponadto, swoją wiedzę i umiejętności uczniowie rozwijali podczas dodatkowych zajęć specjalistycznych zawodowych w 19 blokach tematycznych zgodnych z kierunkami kształcenia oraz na zajęciach z języka angielskiego zawodowego. Część zajęć zawodowych zakończyło się egzaminami zewnętrznymi, które nadawały konkretne uprawnienia i kwalifikacje: 36 uczniów zdobyło uprawnienia SEP, 46 uczniów uprawnienia spawalnicze ( metodą MAG lub TIG ).

Wsparciem w projekcie objęto również 28 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Nowe kompetencje i kwalifikacje zawodowe nabywali oni poprzez:  staże u pracodawców  realizowane w okresie wakacyjnym,  kursy  i szkolenia zgodne z kierunkami kształcenia w szkole  (m.in.  kursy: „Międzynarodowy Instruktor Spawalniczy”, „Rusztowania budowlano- montażowe”, „Odnawialne źródła energii”, szkolenia: Adobe Ilustrator, Photoshop, Projektowanie i skład ) oraz  studia podyplomowe „Mechatronika w kształceniu zawodowych”- Wydział Mechatroniki na Politechnice Warszawskiej.

Łączna wartość projektu to ponad 3,5 mln złotych, z czego ponad połowa została przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu, pomocy dydaktycznych i materiałów eksploatacyjnych do pracowni zawodowych oraz na zajęcia dodatkowe. W nowoczesny sprzęt, wykorzystywany podczas zajęć realizowanych w szkole, zostało wyposażonych 20 pracowni.

?

materiał: Biała Podlaska miasto
tekst: Iwona Kuzawińska
dane / zdjęcia: Anna Sawczuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama