Reklama

Impreza historyczna na 900-lecie powstania Zakonu Templariuszy w Międzyrzecu Podlaskim (zaproszenie)

12 października w Międzyrzecu Podlaskim zainaugurowane będą obchody 900-lecia powołania Zakonu Templariuszy do życia. Z tej okazji Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej przygotowuje mnóstwo atrakcji. Wśród nich znajdzie się konferencja naukowa na temat zakonów rycerskich oraz Templariuszy a w jednej z sal Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim otworzona będzie wystawa pt. TEMPLARIUSZE ze wspaniałymi eksponatami użyteczności codziennej, replikami broni jaka była używana w tamtych czasach , strojami wierzchnimi i bojowymi rycerzy zakonnych oraz aktualne mapy/plany wypraw krzyżowych i Ziemi Świętej w czasach krucjat.

Wśród atrakcji znajdzie się również koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Viatores. Od godz. 18.00 obchody przeniosą się do kościoła pod wezwaniem Św. Mikołaja. Po mszy św. odbędzie się inscenizacja monodrama czyli dramat w wykonaniu jednego aktora Michała Wojciechowskiego Memento Finis czyli ostatnie dni życia Jakuba de Molay Ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy. Jeżeli pozwoli pogoda, na koniec odbędzie się Teatr ognia na placu już po za kościołem.

W zaplanowanej konferencji udział wezmą  nietuzinkowe osoby, które dysponują niesamowitą wiedzą  a wśród nich:

– prof. Maria Starnawska – Absolwentka historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat obroniła 27 maja 1997 pod kierunkiem Jacka Wiesiołowskiego (Zakony krzyżowe na ziemiach polskich w średniowieczu) w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Habilitacja 19 marca 2009 (Świętych życie po życiu. Relikwie w kulturze religijnej na ziemiach polskich w średniowieczu) w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Zajmuje się dziejami zakonów rycerskich i szpitalnych, kultem świętych oraz kulturą religijną w Polsce średniowiecznej. Jest członkiem (od 2000) redakcji „Studiów Źródłoznawczych”. Należy do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Siedleckiego Towarzystwa Naukowego. Pracowała jako Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Historii Starożytnej i Średniowiecznej Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Obecnie pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Autorka wielu publikacji i artykułów. Opowie nam o okolicznościach powstania Zakonu Templariuszy i ich początkach.

– prof.. Marian Małecki – Studia prawnicze: 1988-1994 UJ, Stopień naukowy doktora: 2002 UJ
Stopień naukowy doktora habilitowanego: 2015 UJ Stanowisko: adiunkt (2004), także wykładowca w w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej (2004). Nagrody: odznaczony Krzyżem Związku Sybiraków (2014) oraz odznaką honorową „Syna pułku”; dwukrotnie wybrany przez studentów na najlepszego wykładowcę na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Autor wielu książek o historii zakonów rycerskich , o prawie i o tematyce wojennej II wojny światowej. Wygłosi referat na temat aresztowania i procesu Templariuszy.

– dr Bogusz Wasik – pracownik działu archeologii w Muzeum w Malborku. Przedstawi nam interesujący referat na temat architektury zamków krzyżackich i różnych budowli zakonów rycerskich.

– mgr Błażej Skaziński – historyk sztuki , konserwator zabytków w Gorzowie Wielkopolskim, autor wielu publikacji na temat architektury i sztuki Zakonów rycerskich . Opowie nam o zamkach i komandoriach francuskich templariuszy.

– mgr Mieczysław Bienia – urodził się na Śląsku. Studiował archeologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1991 r. mieszka w Białej Podlaskiej. Początkowo pracował w bialskim Oddziale Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Od 1995 r. pracuje w bialskim Muzeum Południowego Podlasia. Kieruje utworzonym wówczas Działem Archeologii. Zajmuje się także Kołem Archeologicznym „Fibula” działającym przy muzeum. Członkowie koła niejednokrotnie współpracują przy prowadzonych przez archeologa pracach wykopaliskowych na Podlasiu, które jak się okazuje kryje w ziemi jeszcze mnóstwo skarbów, zwłaszcza tych z najstarszych dziejów osadnictwa. Kiedy rozpoczynał pracę archeologa w Białej Podlaskiej, bardzo chciał odnaleźć ślady przemarszu Gotów przez Podlasie. Po kilku latach badań stwierdził, że się pomylił. Jednak ubiegłoroczne odkrycie cmentarzysk na terenie gminy Drelów z bogactwem znalezisk gockich spowodowało, że nadzieje na udowodnienie zasiedlania Podlasia przez Gotów ożyły. Opracował i zredagował kilka publikacji, m.in. Grodziska wczesnośredniowieczne istniejące i domniemane na terenie dzisiejszego województwa bialskopodlaskiego, Tajemnice Janowskiego Zamku: opowieść o odkryciach archeologicznych na Zamku w Janowie Podlaskim (współautor z Małgorzatą Bienią), Przygoda z archeologią i Przygoda z archeologią II czyli o obozie archeologicznym w Horodyszczu i najstarszych dziejach miejscowości słów kilka. Zamieszczał artykuły w wielu wydawnictwach zbiorowych i czasopismach, w tym w regionalnych : Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym i Nadbużańskich Sławatyczach. Na podstawie swoich badań opowie nam jak nasze ziemie wyglądały w średniowieczu i co się na nich działo.

– mgr Sławomir Majoch, historyk sztuki. Pracownik Muzeum Narodowego w Toruniu . Autor wielu publikacji i artykułów. Opowie nam na temat obecności Zakonu Templariuszy na ziemiach Polskich.

– mgr Paweł Moszczyński . Miłośnik historii , szczególnie architektury. Współpracuje z wieloma grupami naukowymi na całym świecie. I od wielu lat tworzy wizualizacje miast, zamków i grodów. Przedstawi nam wizualizację zamku templariuszy w Ziemi Świętej.

Anna Domosławska od wielu lat związana z ruchem odtwórczym , zajmuje się kaligrafią czyli pismem średniowiecznym i nie tylko. Opowie nam o kaligrafii okresu średniowiecza.

Następnym ważnym wydarzeniem podczas tych obchodów 900 lecia powołania Zakonu Templariuszy do istnienia jest kolejna wystawa. Zaprezentowane będą na niej kopie dokumentów związanych z templariuszami , kopie elementów uzbrojenia i strojów jakie posiadali Bracia Zakonni, zdjęcia komandorii templariuszy w Polsce i w Europie. Mapy zamków zakonnych, zdjęcia rekonstrukcji zamków templariuszy oraz naczynia codziennego użytku które były używane w XII-XIV w. i wiele wiele innych materiałów.

Otwarcie wystawy TEMPLARIUSZE zaplanowane jest na 12 października na  godz. 12.00 w Zespole Pałacowo-Parkowym w Międzyrzecu Podlaskim w Pałacu Potockich. Wystawa czynna będzie 2-3 tygodnie. W sobotę 12 października będzie czynna od 12.00 do 18.00 a w pozostałe dni w czasie pracy Pałacu.

materiał: Międzyrzecu Podlaskim miasto
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama