Reklama

Widowiskowo „Wiedeń Moich Marzeń” Bogusława Kaczyńskiego (zaproszenie)

Widowisko Muzyczne - fascynacje Bogusława Kaczyńskiego - "Wiedeń Moich Marzeń"! W ramach Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego na niezwykłe wydarzenie zapraszają: Prezydent Miasta Biała Podlaska, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, Orfeo Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego!

 

Godz. 18.00, 29 września 2019 ul. Marusarza 8, Biała Podlaska (Hala AWF)

Występują: Małgorzata Długosz – sopran, Anita Maszczyk – sopran, Joanna Trafas – sopran, Łukasz Gaj – tenor, Adam Sobierajski – tenor, wokaliści i soliści baletu „Orfeum” oraz Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka

Kierownictwo muzyczne: Rafał Janiak Scenariusz, reżyseria i prowadzenie: Krzysztof Korwin-Piotrowski

Choreografia: Anna Siwczyk

Projekcje: Krzysztof Korwin-Piotrowski Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki od 23 września do odbioru w BCK ul. Warszawska 11

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego jest wydarzeniem zainicjowanym przez prezydenta Michała Litwiniuka oraz Fundację Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego. Stanowi wstęp do wydarzenia o szerokim zasięgu, mającym zgromadzić muzyków z różnych krajów, zgodnie z wizją Bogusława Kaczyńskiego, którą wcielał przez całe swoje życie, będąc aktywnym propagatorem wiedzy o muzyce i muzyki łączącej ludzi różnej narodowości.

Zaplanowane na ten rok widowisko prezentuje uwielbiane przez Bogusława Kaczyńskiego kompozycje muzyków wiedeńskich. To nie koncert estradowy, lecz spektakl z udziałem orkiestry, śpiewaków, baletu i z elementami multimedialnymi. Założeniem tego festiwalu jest otwarta formuła, prezentowanie dzieł muzycznych z różnych stron świata, bo muzyka, jak każda dziedzina sztuki, opiera się na wzajemnym przenikaniu wpływów. I takie jest zamierzenie Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Fundacji udzielono prawa ochronnego na znak towarowy, jakim jest nazwa festiwalu. Została więc opatentowana. Chopin Univeristy Chamber Orchestra, która wystąpi podczas widowiska, składa się z 40 muzyków, którzy właśnie wrócili z trasy koncertowej w Chinach.

Widowisko poprowadzi dyrektor fundacji, Krzysztof Korwin-Piotrowski. To scenarzysta, reżyser i producent telewizyjny i teatralny, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie oraz Sceny ORFEO, dyrektor Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, kierownik artystyczny zespołu wokalno-tanecznego „Orfeum”, wykładowca na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz, menedżer kultury, kurator wystaw, komentator muzyczny i konferansjer. Absolwent teatrologii (studia magisterskie) oraz zarządzania kulturą (studia podyplomowe) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego od 2001 do 2016 roku. Autor scenariuszy spektakli: „Mickiewicz”, „Anna Karenina” wg Lwa Tołstoja, „Wakacje Don Żuana” na motywach „Mieszczanina szlachcicem” Moliera. Reżyser musicalu „Karol” o życiu Jana Pawła II wg scenariusza Michała Kaczmarczyka (9.000 widzów w Tauron Arenie w Krakowie 25 lutego 2017 roku).

Realizator (z Anną Siwczyk) widowisk muzycznych prezentowanych w wielu miastach Polski, m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie: „Wiedeń moich marzeń” i „Europa moich marzeń”. Współautor (z Marcinem Herichem) scenariusza i inscenizacji widowiska plenerowego – produkcji festiwalowej „Tsunami”. Reżyser musicalu Janusza Kohuta „Szczęśliwi ludzie” w Bielskim Centrum Kultury. Współtwórca (z Anną Siwczyk) inscenizacji spektaklu „Merlin”, którego premiera do muzyki Jürgena Schmitta odbyła się w ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej na scenie Theater Bibrastrasse w Würzburgu.

Dziennikarz, reżyser i producent telewizyjny. Twórca około 400 audycji, emitowanych od 1992 r. na antenie regionalnej (TVP Katowice) i ogólnopolskiej. Scenarzysta i reżyser widowisk telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, m.in.: „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak” (TVP 2), „Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego” (TVP 1), „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” (TVP 2), „Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak” (TVP 2), „Roland Topor – mistrz czarnego nonSENSU” (TVP Kultura), „Czarownik z Janowa – Teofil Ociepka (TVP Polonia), „Wenezuelska Polonia” (TVP Polonia), „Kinderlager Pogrzebin” (TVP Katowice). Za „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” otrzymał II nagrodę na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2011” w Częstochowie.

Film był prezentowany między innymi w TVP 2, TVP Kultura, TVP Polonia, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (z okazji 50-lecia prapremiery „Kartoteki”) i na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada). Przez 3 sezony artystyczne (2016-2019) pracował w Teatrze Wielkim w Łodzi jako koordynator konkursu i prapremiery opery „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk o historii Łodzi, działalności „króla bawełny” Izraela Poznańskiego i fabryki „Poltex” (prapremiera światowa 2 lutego 2019, premiera wersji plenerowej na Rynku Włókniarek Łódzkich 18 maja 2019, Nagroda Artystyczna „Złota Maska” 2019 za wydarzenie roku: megawidowisko plenerowe).

Był również autorem projekcji filmowych do spektaklu i asystentem reżysera Waldemara Zawodzińskiego. Do kwietnia 2019 r. pracował w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic, gdzie zainicjował, organizował i prowadził cykle spotkań „Salon sztuk” i „Silesia Press Cafe” (z Marią Trepińską). Prowadził tam również koncerty muzyki operowej i operetkowej oraz był kuratorem pierwszej w Polsce wystawy „Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego”, poświęconej wybitnemu popularyzatorowi opery.

Jest wykładowcą na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Był nauczycielem historii teatru i dramatu w Studium Aktorskim Teatrów Lalkowych w Będzinie, przez 5 lat działał jako rzecznik prasowy i konsultant programowy Górnośląskiego Festiwalu Ars Cameralis. Redagował programy do premier w śląskich teatrach. Prowadził koncerty m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie. Współpracował jako komentator muzyczny z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Kwartetem Śląskim, festiwalem „Mikołowskie Dni Muzyki”, „Easy Jazz Festival” i „Silesian Jazz Meeting”. Przez kilkanaście lat prowadził koncerty Żorskiej Orkiestry Rozrywkową Lothara Dziwoki.

W 2011 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie twórczości artystycznej za reżyserię filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu i Wojciechu Pszoniaku. W 2015 roku wygrał plebiscyt „Dziennika Zachodniego” Lider Roku w Gliwicach „za artystyczne propagowanie pamięci wybitnych gliwiczan, przedstawicieli świata kultury.

W szczególności za zrealizowanie wyjątkowego koncertu Matka i Syn odchodzą, poświęconego pamięci Stefanii i Tadeusza Różewiczów.” W 2018 r. otrzymał nagrodę specjalną w konkursie „Audycja Historyczna Roku” oraz II nagrodę w konkursie „Silesia Press” za reżyserię filmu „Kinderlager Pogrzebin”, a także III nagrodę na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Losy Polaków” w Warszawie za scenariusz i reżyserię fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Śląskie kobiety – polskie twierdze”.

materiał: Bialskie Centrum Kultury Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama