Reklama

Młodzież z ZSCKR w Leśnej Podlaskiej na stażu zawodowym w gospodarstwach rolnych na Węgrzech (galeria)

W sobotę 21 września 2019 roku piętnastoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej pod opieką pani Danuty Kacik oraz pani Agaty Naumiuk wróciła z 2-tygodniowego stażu zawodowego pt. „Rozwiązania innowacyjne warunkiem prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa” na Węgrzech.

Aktualnie na Węgrzech przebywa kolejnych piętnastu uczniów pod opieką pani Marty Wiczuk oraz pani Magdaleny Kondraciuk. Staż zawodowy organizowany jest w ramach projektu Erasmus+ Kształcenie i szkolenie zawodowe Akcja 1: Mobilność Edukacyjna. Uczniowie odbywają staż w specjalistycznych gospodarstwach rolnych współpracujących ze Szkołą Rolniczą Bethlen Gabor na Węgrzech.

Przed wyjazdem młodzież uczestniczyła w zajęciach z zakresu przygotowania językowego, wsparcia psychologiczno – pedagogicznego oraz przygotowania kulturowego i organizacyjnego. Ich celem było doskonalenie umiejętności komunikacji interpersonalnej i radzenia sobie ze stresem w obcym środowisku, kształcenie umiejętności nawiązywania kontaktów i porozumiewania się w języku angielskim oraz poznanie Węgier.

W trakcie swojego pobytu zagranicą uczniowie zapoznają się ze specyfiką pracy w gospodarstwach węgierskich, zasadami prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz technologią produkcji rolniczej. Mają możliwość korzystania z nowoczesnych technologii w zakresie mechanizacji rolnictwa, obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, a także doskonalenia umiejętności zawodowych i nabycia nowych związanych z produkcją zwierzęcą i roślinną.

Ponadto w programie stażu znalazły się punkty dotyczące kultury, tradycji i zwyczajów węgierskich, m.in. zwiedzanie stolicy kraju Budapesztu z jej najważniejszymi zabytkami, miasteczka Gyula oraz Muzeum Etnograficznego w Enrod.

W czasie wolnym młodzież relaksuje się w kompleksie basenów termalnych Liget, uczestniczy w rozgrywkach sportowych z uczniami węgierskimi, a także spotkaniach integracyjnych, które dają możliwość doskonalenia umiejętności językowych i adaptacyjnych w nowym środowisku zawodowym i kulturowym.

Jest to już ostatnia z czterech 15 – osobowych grup młodzieży uczestniczących w wyjeździe na staż zawodowy na Węgry, w ramach projektu, w którym uczestniczy łącznie 60 uczniów oraz 8 opiekunów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej.

materiał: gmina Leśna Podlaska
tekst / zdjęcia: ZSCKR w Leśnej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama