Reklama

Kryminałki: Odpowie za kradzież z włamaniem sprzed lat

Policyjna baza AFIS pozwoliła na ustalenie sprawcy kradzieży z włamaniem sprzed 14 lat. Analiza zabezpieczonych wówczas śladów linii papilarnych i odbitek pobranych w tym roku od 41-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, pozwoliła na przedstawienie mu zarzutów. Mężczyzna przyznał się już do winy i dobrowolnie poddał karze. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do przestępstwa doszło w maju 2005 r w Białej Podlaskiej. Nieznany wówczas sprawca włamał się do nowo budowanego budynku. Z wnętrza skradł znajdujące się tam przedmioty. Łączna wartość strat została wyceniona przez pokrzywdzonego na kwotę około 1 tys. zł. Policyjni technicy zabezpieczyli na miejscu zdarzenia ślady, w tym odbitki linii papilarnych. Ślady te zostały zarejestrowane w systemie AFIS. System ten gromadzi w swoim zbiorze i automatycznie przeszukuje obrazy linii papilarnych pobranych od osób podejrzanych i niezidentyfikowanych śladów, które zostały zabezpieczone na miejscach przestępstw.

Pod koniec lipca br. trafiły tam również odbitki palców 41-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej. Mężczyzna zatrzymany został w związku z kierowaniem „na podwójnym gazie”. Zostały one porównane z niezidentyfikowanymi śladami linii papilarnych, które zabezpieczone były w poprzednich latach. System zadziałał bezbłędnie i wskazał, że linie papilarne 41-latka są identyczne z tymi, które zostały zabezpieczone w 2005 roku, na miejscu kradzieży z włamaniem. Mężczyzna nie krył zdziwienia, gdy usłyszał powód stawiennictwa w bialskiej komendzie. 41-latek usłyszał już zarzut i przyznał się do winy oraz dobrowolnie poddał się karze.

W ten sposób dokładna i często bardzo żmudna praca technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia, wsparta nowoczesnym system do analizy zabezpieczonych śladów przyniosła wymierny efekt.

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla KMP w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama