Reklama

Kryminałki: Odpowie za kradzież z włamaniem sprzed lat

Policyjna baza AFIS pozwoliła na ustalenie sprawcy kradzieży z włamaniem sprzed 14 lat. Analiza zabezpieczonych wówczas śladów linii papilarnych i odbitek pobranych w tym roku od 41-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, pozwoliła na przedstawienie mu zarzutów. Mężczyzna przyznał się już do winy i dobrowolnie poddał karze. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do przestępstwa doszło w maju 2005 r w Białej Podlaskiej. Nieznany wówczas sprawca włamał się do nowo budowanego budynku. Z wnętrza skradł znajdujące się tam przedmioty. Łączna wartość strat została wyceniona przez pokrzywdzonego na kwotę około 1 tys. zł. Policyjni technicy zabezpieczyli na miejscu zdarzenia ślady, w tym odbitki linii papilarnych. Ślady te zostały zarejestrowane w systemie AFIS. System ten gromadzi w swoim zbiorze i automatycznie przeszukuje obrazy linii papilarnych pobranych od osób podejrzanych i niezidentyfikowanych śladów, które zostały zabezpieczone na miejscach przestępstw.

Pod koniec lipca br. trafiły tam również odbitki palców 41-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej. Mężczyzna zatrzymany został w związku z kierowaniem „na podwójnym gazie”. Zostały one porównane z niezidentyfikowanymi śladami linii papilarnych, które zabezpieczone były w poprzednich latach. System zadziałał bezbłędnie i wskazał, że linie papilarne 41-latka są identyczne z tymi, które zostały zabezpieczone w 2005 roku, na miejscu kradzieży z włamaniem. Mężczyzna nie krył zdziwienia, gdy usłyszał powód stawiennictwa w bialskiej komendzie. 41-latek usłyszał już zarzut i przyznał się do winy oraz dobrowolnie poddał się karze.

W ten sposób dokładna i często bardzo żmudna praca technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia, wsparta nowoczesnym system do analizy zabezpieczonych śladów przyniosła wymierny efekt.

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla KMP w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kryminałki: Wpadł po analizie odcisków palców w bazie AFIS

Za kradzież pieniędzy odpowie 64-latek bez stałego miejsca zamieszkania. Łupem sprawcy padło ponad 3 tys. zł. Na jego udział w zdarzeniu wskazał system AFIS, do którego wprowadzono zabezpieczone na miejscu zdarzenia ślady linii papilarnych. Mężczyzna usłyszał zarzuty w zakładzie karnym, gdzie obecnie odbywa karę pozbawienia wolności, za… przestępstwa przeciwko mieniu. O dalszym losie 64-latka zadecyduje sąd.

Czytaj więcej »

Kryminałki: 84 latek stracił pieniądze w złotówkach, euro i dolarach

Biała Podlaska: Mieszkaniec gm. Ulan pobity w jednym z lokali. Utracił też dwa telefony komórkowe. // Biała Podlaska: Złodziej wykorzystał nieuwagę 84 latka i skradł pieniądze w złotówka, euro i dolarach. // Biała Podlaska: Mieszkaniec miasta oszukał mieszkańca Wisznic zawierając ustną umowę na wykonanie mebli następnie zerwał kontakt. // Jakówki: 32 letni kierowca z 2,9 promilem alkoholu.

Czytaj więcej »

Reklama