Reklama

Biała Podlaska: I Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw (film) (galeria)

W sobotę 14 września wiele osób przypomniało sobie a jeszcze więcej młodych mieszkańców miasta i regionu oznało cudowne gry swoich dziadków i rodziców z ich dzieciństwa: hacele, grę w gumę, w klasy, w pikra. Dodatkowo czekały tradycyjne gry z innych krajów, m.in. z Węgier, Brazylii, Wielkiej Brytanii. I Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier okazał się być wspaniałą podróżą w czasie. Festiwal objął patronatem honorowym Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk. Niebawem film z festiwalu.

Festiwal odbył się w ramach 10. jubileuszowej edycji Międzynarodowej Letniej Szkoły w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej. Skierowany był do społeczności lokalnej i pozalokalnej (dzieci, młodzieży, studentów, osób dorosłych i seniorów). W Festiwalu oprócz reprezentantów Polski wzięli udział przedstawiciele m.in. Łotwy, Litwy, Białorusi, Hiszpanii, Bułgarii, Iranu, Wielkiej Brytanii, którzy zaprezentowali narodowe (tradycyjne) zabawy lub gry.

Gry i zabawy, szczególnie te tradycyjne, ludowe, ogrywają one bardzo istotną rolę wśród kwestii dziedziczonych po przeszłych pokoleniach. Promowane w nich idee, wartości, umiejętności czy zachowania nie tylko wzbogacają naszą wiedzę na temat form spędzania czasu wolnego przez naszych dziadków czy rodziców, ale stanowią swoisty wzór do naśladowania i kultywowania przez obecne i przyszłe pokolenia. Jako depozytariusze tego dziedzictwa, jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie dotychczasowej tradycji i wzbogacanie jej o nowe, uniwersalne wartości!

Celem festiwalu było zatem wspieranie i upowszechnianie aktywnego, rodzinnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu wśród dzieci oraz międzypokoleniowa integracja środowiska lokalnego i pozalokalnego poprzez przypomnienie, prezentację i możliwość uczestnictwa w zabawach i grach z dawnych czasów.

Otwarcia Festiwalu dokonała Rzecznik Gabinetu Prezydenta miasta Biała Podlaska Gabriela Kuc-Stefaniuk. Wystąpił w kilku zdaniach Rektor FAWF w Białej Podlaskiej Jerzy Sadowski oraz Rektor LSPA w Rydze – przedstawiciel ośrodków zagranicznych.

Następnie miał miejsce koncert Oliwii Spychel – skrzypaczki ludowej z Leśnej Podlaskiej, zagrał i zaśpiewał Zespół „PODLASIACY” z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej i rozpoczęły się prezentacje.

Prezentacje przeprowadzili: Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, AZS AWF Biała Podlaska – sekcja piłki ręcznej mężczyzn, Stowarzyszenie „PRZEZ PRYZMAT”, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „FORTIS”, Pracownia „AGAFII”, Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej, Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „KRZNA” Biała Podlaska, Angelika Magier – stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agata Widłak i Rafał Kulicki, Fundacja „KORZENIE I SKRZYDŁA”, Grupa „TATARZYNOWIE” ze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka, Nadbużański Uniwersytet Ludowy w Husince, Firma „RODAK” Marcin Rodak.

Podczas festiwalu przeprowadzono pierwsze nieoficjalne zawody „Bieg z fajerką” o mistrzostwo miasta Biała Podlaska! Nastąpiło też rozstrzygnięcie Konkursu Tygodnika „Podlasiak” „Opowiedz nam o grach i zabawach z młodzieńczych lat i okresu dzieciństwa”.

Na terenie parku Radziwiłłów podczas I Europejskiego Festiwalu Tradycyjnych Gier i Zabaw czekały na dzieci, dorosłych i całe rodziny stanowiska z grami z zabawami takimi jak: turul, indiaka, korfball, lacrosse, pierścieniówka, ringo, british bulldog, cymbergaj, eisstock, frygi, bączki, bąki, harce i igraszki w dawnym stylu, gra w noża, gra w gumę, hacele, skakanka, gra w klasy, państwa, kapsle, strzelanie z procy, bierki, pikier, raszka, potopielnik, masło-trzasło, tasy, budowanie mostów, rzut do wiader, dmuchawka, tło fotograficzne, kijaszki, szachy wikingów, molkky, bocca, warsztaty śpiewu tradycyjnego, nowoczesne technologie, makieta Roberta Lewandowskiego, wystawa pozycji książkowych dotyczących sportu, młynek, łódki i korki na wodzie, warsztaty tańca dawnego, palant, sheep healing, fer fer – ferret, novus, obe lang, pich kamar, khoshke behzad, ripka, gry i zabawy dawnego podwórka, fajerka, przeciąganie liny, ciuciubabka, wyścigi w workach, rzut podkową, burn the towel, broken phone, travel, travel to…, bring sally up, bring sally down, music hat, milk, kvass or water, bus, basketball, tradycyjne gry i zabawy hiszpańskie.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Andrzej Jędryczkowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama