Reklama

Kraj: Główny ekonomista BCC o wyborczych propozycjach dla przedsiębiorców

W sobotę, na konwencji wyborczej w Katowicach, PiS przedstawił propozycje dla przedsiębiorców: ryczałtowy ZUS bez zmian, firmy o przychodach do 10 tysięcy złotych miesięcznie i dochodach do 6 tysięcy otrzymają ulgę w ZUS w wysokości 500 złotych, prosty PIT – ryczałt do 2 milionów euro przychodu firmy, 9-procentowy CIT dla firm do 2 milionów euro przychodów oraz przeznaczenie miliarda złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.

Uwaga premiera o państwie jako „nocnym stróżu przez 25 lat” (1990-2015) ignoruje fakty i wprowadza elektorat w błąd. Wydatki publiczne przez ostatnie 4 lata to około 42% PKB. W latach 2009-2014 wynosiły od 45 do 47% PKB – podkreśla główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

Mateusz Morawiecki mówi, że „według liberałów podnoszenie płacy minimalnej jest szkodliwe”. Liberałowie tak nie mówią. Płaca minimalna istniała i rosła przecież także przed PiS-em.

Pan premier zapewne wie, że szkodliwa gospodarczo może być bardzo wysoka płaca minimalna. Premier nie podał oczekiwanych skutków finansowych dla przedsiębiorstw w rezultacie proponowanych zmian w składkach do ZUS oraz podatkach PIT i CIT. W mojej ocenie, skutki te będą niewielkie. Niemniej, utrzymanie zryczałtowanego ZUS przez przedsiębiorstwa o przychodach powyżej 10 tysięcy zł miesięcznie jest oczekiwaną i dobrą wiadomością – komentuje prof. Gomułka.

 

materiał: Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tekst zdjęcia: Emil Muciński rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama