Reklama

Wieści z Unii: Bot opowie o brexicie

Znamy zwycięzców zadania przygotowanego przez Komisję Europejską na stworzenie chatbota podczas konkursu informatycznego HackYeah. Najlepszy prototyp stworzył zespół Chatbotize (Codeheroes), gratulujemy! Zwycięzcy oraz pozostali finaliści, zespoły Eunice i Botwise, wybiorą się wkrótce do Brukseli, gdzie spotkają się z pracownikami Komisji Europejskiej odpowiedzialnymi za komunikację online, aby wspólnie kontynuować projekt.

Wyzwanie przygotowane przez KE zostało zaprezentowane młodym informatykom podczas Hackahonu HackYeah, który odbył się w miniony weekend (14-5 września) w podwarszawskim Nadarzynie. HackYeah to konkurs informatyczny (tzw.hackathon), w którym rywalizowały zespoły programistów. W wydarzenie zaangażowali się też liczni partnerzy, którzy proponowali uczestnikom zadania do rozwiązania. Wyzwanie Komisji Europejskiej polegało na stworzeniu bota opartego na sztucznej inteligencji, który miałby się komunikować z internautami i tłumaczyć w przystępny sposób kwestie związane z brexitem. „Rękawicę” podjęło 7 drużyn.

Bot Eugene, zwycięski prototyp grupy Codeheroes jest wstanie komunikować się z użytkownikami internetu np. za pomocą aplikacji Facebook Messenger czy WhatsApp, a także angażować ich w interaktywną rozmowę wyszukując odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Bot tłumaczy zawiłości związane z brexitem czy wykłada kwestie prawne z wiązane z działalnością Unii Europejskiej. Robi to w przystępny sposób, skanując dostępne na dany temat dokumenty Komisji Europejskiej i dostosowuje odpowiedzi do języka odbiorcy.

Bot opowie o brexicie

 

– Udział w hackathonie był dla nas pewnego rodzaju eksperymentem – mówi Piotr Świtalski, z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Komisja Europejska, dając programistom wyzwanie, zaangażowała się w hackathon w tym wymiarze po raz pierwszy i jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników. Zdajemy sobie sprawę, że można pogubić się w gąszczu informacji, które do tego czasami napisane są w języku nieprzystępnym dla przeciętnego obywatela. Chcemy pomóc internautom szybko i sprawnie odnajdywać odpowiedzi na pytania dotyczące Unii Europejskiej, a także zapobiegać rozprzestrzenianiu się dezinformacji. Bot, taki jak Eugene, mógłby nam w tym pomóc.

Na pytania dotyczące Unii Europejskiej odpowiadali także zaproszeni eksperci i mentorzy, którzy zasiedli w strefie #EUandME. Uczestnicy hackathonu mogli się tam spotkać z Wojownikami Klawiatury (https://www.facebook.com/groups/wojownicyklawiatury/) oraz zagrać w grę „Get Bad News”, która uświadamia, jak nasze zachowania w internecie przekładają się rozprzestrzenianie się tzw. „fake news”.

– W strefie EUandME rozmawiamy o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą nieświadome korzystanie z internetu oraz bezmyślne powielanie informacji, które nie są prawdziwe – mówił Jacek Dembiński, mentor z organizacji Front Europejski, zaangażowany w projekt „Wojownicy Klawiatury”. – Wspólnie możemy przeciwdziałać dezinformacji i sprawić, że internet będzie bardziej przejrzysty, a informacje w nim dostępne wiarygodne. Aby „posprzątać internet”, wystarczy zaledwie 10 minut dziennie grupy zaangażowanych osób – przekonuje.

HackYeah to jeden z największych tego typu konkursów w Europie. W jego trakcie zespoły programistów i innych kreatywnych uczestników spróbują stworzyć nieszablonowe, gotowe rozwiązania postawionych przed nimi problemów, będących jednocześnie zadaniami konkursowymi. W imprezie wzięło udział około 3 tys. programistów. Komisja Europejska była partnerem wydarzenia.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Uwaga na gęstą mgłę!

IMGW-PIB  prognozuje dziś w nocy i jutro do 9:00 rano (23/24 października) gęste mgły w naszym regionie w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 100 m do 200 m. Zalecamy zachować szczególną ostrożność na drogach.

Czytaj więcej »

Reklama