Reklama

Kraj: Główny ekonomista BCC o niebezpiecznych propozycjach wyborczych

Propozycje zawarte w programie gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości są w wielu kwestiach ogólnikowe, jednak w dwóch ważnych kwestiach są szczegółowe. Jeśli będą konsekwentnie realizowane, byłyby na dłuższą metę niebezpieczne.

Te propozycje to:

Zmiana w systemie emerytalnym polegająca na wprowadzeniu dodatkowych (13-tej i być może 14-tej) emerytur, finansowanych z budżetu. Zasada główna obecnego systemu, wprowadzona przez reformy W. Cimoszewicza i J. Buzka, „dłużej pracujesz, płacisz więcej składek, masz wyższą emeryturę”, zachęca do dłuższej aktywności zawodowej i zdobywania wyższych kwalifikacji. PiS, poprzez takie same dodatkowe emerytury, o wysokości określanej przez polityków, zmniejsza zainteresowanie obywateli pracą, a parte polityczne zachęca (czy wręcz zmusza) do kupowania wyborców, stwarzając zagrożenie dla stabilności finansów publicznych i zmniejszając tempo rozwoju gospodarczego Polski.

Radykalny wzrost administracyjnie ustalanej płacy minimalnej, dużo szybszy niż wzrost wydajności pracy, któremu towarzyszy w programie PiS niebezpieczna iluzja, że o realnych płacach decydują politycy, a nie praca i jej wydajność, nie inwestycje i nie przedsiębiorcy. Jeśli ta iluzja będzie akceptowana przez większość wyborców, co jest możliwe, to konsekwencją będzie kupowanie wyborców na coraz większą skalę przez partie polityczne, w rezultacie rosnąca inflacja, niższe inwestycje i niższy wzrost gospodarczy.

materiał: Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tekst zdjęcia: Emil Muciński rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama