Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Pielgrzymka do Częstochowy uczniów ZSS (galeria)

W dniach 9 - 10 września 2019 r. odbyła się III ogólnoszkolna pielgrzymka autokarowa uczniów ZSS w Białej Podlaskiej. Tym razem miejscem do którego pielgrzymowano była Jasna Góra. Poprzednie pielgrzymki odbyły się: pierwsza do Kodnia – do stóp Królowej Podlasia a druga w dwusetną rocznicę powstania diecezji siedleckiej - do miejsca męczeństwa Unitów Podlaskich – do Pratulina.

Posłuchaj ważnego spotu:

Dla większości uczestników był to pierwszy pobyt na Jasnej Górze. Pierwszego dnia po dotarciu do Częstochowy pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, którą ks. Jacek Owsianka sprawował za uczniów, nauczycieli i rodziców Zespołu Szkół Specjalnych. Później, w strugach deszczu była Droga Krzyżowa na Wałach Jasnej Góry. Po krótkim odpoczynku część uczestników obejrzała multimedialną wystawę „Śladami Jezusa”, z komputerową rekonstrukcją miejsca śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Wieczorem niemal wszyscy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Później dało o sobie znać zmęczenie i pielgrzymi w przytulnych pokojach hal noclegowych poszli na zasłużony odpoczynek nocny. Kolejnego dnia po smacznym śniadaniu w Herbaciarni ( a niektórzy po dobrej kawie) z pomocą dwóch przewodników zwiedzali obiekty Jasnej Góry.

Trudno opisać zachwyt towarzyszący oglądaniu wspaniałości dzieł sztuki sakralnej i wotom zgromadzonym w Sanktuarium. Podobało się wszystko! Ponadto ciekawe historie opowiadane przez przewodników zachęcały do słuchania. Najbardziej „odważni” dotarli jeszcze na szczyt Wieży, skąd podziwiali panoramę miasta . Wspólne zdjęcie pod pomnikiem św. Jana Pawła II i zakup pamiątek zakończył czas pobytu. Przed odjazdem pielgrzymi udali się do Kaplicy Matki Bożej aby podziękować za wszystko i złożyć przed Nią swoje troski.

Z pewnością wiele przeżyć pozostanie tajemnicą ich serca ale wrażenia wypowiadane przez pielgrzymów na gorąco świadczą o tym, że są bardzo zadowoleni z wyjazdu. Niektórzy uczniowie nie chcieli wyjeżdżać z Jasnej Góry a wielu pyta „Czy pojedziemy tam w przyszłym roku?” Wspólny wyjazd uczniów, nauczycieli i rodziców pod duchową opieką ks. Jacka Owsianki i p. wicedyrektor Renaty Kazimierskiej poprzedziły różne działania.

Przygotowanie palm wielkanocnych, w które włączyło się wiele osób, i ich sprzedaż w parafiach: Chrystusa Miłosiernego oraz Błogosławionego Honorata, pomogło zebrać fundusze na dofinansowanie pielgrzymki. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i rodzicom za włączenie się w te działania oraz tym, którzy wsparli nas finansowo kupując palmy wykonane w naszej szkole. Pomysłodawczyniami i organizatorkami pielgrzymki były panie katechetki: Anna Bandzarewicz i Katarzyna Czeczelewska.

 

materiał: ZSS w Białej Podlaskiej
tekst zdjęcia : Joanna Kuzawińska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama