Reklama

Oświadczenie ws. wypowiedzi Fransa Timmermansa

Komisja Europejska apeluje do mediów i odbiorców o usunięcie oraz niepowielanie w przestrzeni publicznej zmanipulowanych wypowiedzi przypisywanych pierwszemu wiceprzewodniczącemu KE. Chodzi o list Fransa Timmermansa, skierowany 31 sierpnia br. do społeczności muzułmańskiej z okazji Islamskiego Nowego Roku. W internecie pojawiły się przekazy, które nie oddają faktycznego sensu słów wiceprzewodniczącego.

OŚWIADCZENIE

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się nieprawdziwe artykuły odnoszące się do listu pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, skierowanego 31 sierpnia r. do społeczności muzułmańskiej z okazji Islamskiego Nowego Roku, w których wypowiedź autora została zmanipulowana.

Wiceprzewodniczący Timmermans w swoim oświadczeniu w rzeczywistości powiedział:

“Sadly, in recent years, our Muslim communities have also experienced increasing hate speech and intolerance, collectively blamed for terrorism by a few.” [poprawne tłumaczenie tego zdania powinno brzmieć: „Niestety, w ostatnich latach nasze społeczności muzułmańskie coraz częściej stają się również obiektem mowy nienawiści i nietolerancji, są zbiorowo obwiniane za terroryzm uprawiany przez nielicznych.”]

W sieci aktualnie krążą zmanipulowane i fałszywe wypowiedzi, które nie oddają faktycznego sensu słów wiceprzewodniczącego.

Oczekujemy natychmiastowego usunięcia tych fałszywych i zmanipulowanych treści z przestrzeni publicznej.

Komisja Europejska


Przesłanie Pierwszego Wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa z okazji Islamskiego Nowego Roku

Wszystkim muzułmańskim społecznościom w całej Europie chciałbym życzyć pokoju, zdrowia i pomyślności z okazji Nowego Roku.

Pozwalam sobie również skorzystać z tej okazji, aby przekazać przesłanie dotyczące Unii Europejskiej, w której chcemy wspólnie żyć.

Europa od setek lat jest domem dla muzułmanów, którzy w znaczącym stopniu przyczynili się do rozwoju naszej kultury, architektury, szkolnictwa, sztuki, nauki i polityki. Europa jest zróżnicowanym kontynentem i takie też są wszystkie zamieszkujące ją społeczności. Jest to jeden z czynników, który wpłynął na to, jacy jesteśmy jako Europejczycy. Pomimo wyzwań, przed jakimi stawaliśmy, nauczyliśmy się wreszcie żyć razem; co więcej, nauczyliśmy się szanować przy tym wzajemne różnice i postrzegać je jako element wzbogacający nasz kontynent.

W czasach gdy coraz większe siły dążą do podziału naszych społeczności, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, byśmy w dalszym ciągu potrafili patrzeć oczami innych, byśmy słuchali siebie nawzajem i uwzględniali dzielące nas różnice, przestrzegając zarazem naszych wspólnych podstawowych wartości. Budowanie i wzmacnianie spójnego i pluralistycznego społeczeństwa jest naszym zbiorowym obowiązkiem.

I wiemy, że nie jest rzecz dana na zawsze. Mowa nienawiści i nietolerancja przenosi się z dyskursu internetowego na przypadki przemocy w życiu codziennym. Wszystkie te akty są inspirowane ideologią, która odrzuca naszą wizję społeczeństwa opartego na pokojowym pluralizmie, tolerancji i niedyskryminacji.

Niestety, w ostatnich latach nasze społeczności muzułmańskie coraz częściej stają się również obiektem mowy nienawiści i nietolerancji, są zbiorowo obwiniane za terroryzm uprawiany przez nielicznych. Jesteśmy świadkami haniebnych ataków na muzułmanów w Europie i na całym świecie, czego najtragiczniejszym przejawem był marcowy zamach w Christchurch, w Nowej Zelandii. Jeżeli nie stawimy czoła temu wyzwaniu, to istnieje zagrożenie, że dopuścimy do dalszej polaryzacji i samowykluczenia.

Osiągnęliśmy pewne postępy w walce z mową nienawiści w Internecie dzięki kodeksowi postępowania wprowadzonemu w 2016 r. przez główne platformy mediów społecznościowych.

Komisja w dalszym ciągu udostępnia też specjalne fundusze na rzecz wspierania różnorodności i włączenia społecznego oraz zwalczania rasizmu i dyskryminacji.

Jeśli jakaś mniejszość jest zagrożona lub atakowana, to zagrożone są również fundamenty naszego europejskiego społeczeństwa. Musimy walczyć w obronie naszego europejskiego stylu życia w imieniu wszystkich różnorodnych społeczności, abyśmy mogli żyć razem, w harmonii i spokoju. Bo Europa ze swoimi kulturami, językami, podstawowymi wartościami i swobodami jest domem wszystkich Europejczyków, niezależnie od wyznania.

Życzę Państwu szczęśliwego i spokojnego Nowego Roku.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: Zwolniony dyrektor ZDZ Henryk Zacharuk przyjął propozycję powrotu do kierowania szkołami ZDZ

Nasza redakcja otrzymała oświadczenie byłego dyrektora bialskiego ZDZ Henryka Zacharuka, w którym informuje o przyjęciu propozycji powrotu do kierowania szkołami ZDZ w Białej Podlaskiej, jaka wpłynęła do niego od prezes ZDZ w Lublinie Katarzyny Kusa. Nie jest to jednak równoznaczne, jak podkreśla z powrotem do pracy na stanowisku dyrektora bialskiego oddziału ZDZ.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Oświadczenie prezydenta miasta w sprawie sytuacji w ZDZ

Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk w dniu wczorajszym wystosował oświadczenie w sprawie obecnej sytuacji w bialskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego po odwołaniu dyrektora placówki Henryka Zacharuka. Prezydent wykazuje głębokie zaniepokojenie paraliżem w procesie nauczania i chaosem jaki panuje obecnie w szkole. Jednocześnie apeluje do Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie o podjęcie konstruktywnych rozmów z nauczycielami, rodzicami i samorządem uczniowskim, aby szkoła mogła dalej normalnie funkcjonować. Pełna treść oświadczenia poniżej. 

Czytaj więcej »

Reklama