Reklama

Biała Podlaska: Janowska przed przebudową (film) (galeria)

Umowa na przebudowę ulicy Janowskiej. Jest to kolejna z umów na kolejne inwestycje realizowane w ramach projektu pod nazwą Budowa Zintegrowanego Systemu Mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego realizowanego wspólnie z Gminą Biała Podlaska. To dobra współpraca samorządów miasta i gminy umożliwia sięganie po pokaźne środki unijne. A cały ten program realizowany jest w ramach działania 5.4 realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w Białej Podlaskiej to zadania warte 26 milionów złotych. Ze środków Unii Europejskiej pochodzi 15 milionów złotych.

Dotychczas w ramach tego projektu zrealizowaliśmy takie inwestycje jak zakup pięciu nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji, budowa ścieżek rowerowych w przebiegu ulic Piłsudskiego, Grunwaldzkiej, Terebelskiej, Brzeskiej i częścią Al. Tysiąclecia. To również budowa sześciu zatok autobusowych, instalacja na przystankach tablic elektronicznych informacji pasażerskiej – mówi prezydent Michał Litwiniuk.

Dzisiaj podpisywana umowa dotyczy przebudowy ulicy Janowskiej. Obejmuje pięć zasadniczych elementów: budowy chodników, ścieżek rowerowych, wjazdów na posesje, likwidacji miejsc kolizyjnych oraz uzupełnienia oświetlenia. Umowa ma wartość 3 milionów 770 tysięcy złotych. Czas na wykonanie prac to koniec grudnia 2019 roku. Więc jeszcze w tym roku zobaczymy i skorzystamy z eleganckich chodników, ścieżek i ulicy. Prace przeprowadzone zostaną na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sitnicką do granic miasta, prawie pół kilometra za wiaduktem nad obwodnicą. Z prac tych wyłączony zostanie odcinek samego wiaduktu, tam zarówno chodnik jak i ścieżka rowerowa już jest. – opisuje prezydent Litwiniuk.

Dodatkowo chciałbym zauważyć, że na to zadanie pozyskaliśmy dodatkową kwotę wartości 2 milionów 200 tysięcy złotych. Tym samym zwiększyliśmy zewnętrzne finansowanie projektu. To jeden z ostatnich sukcesów w wymiarze inwestycyjnym i pozyskiwania środków zewnętrznych naszego miasta. Są to środki które w znaczący sposób uzupełniają nasze wydatki na rozpoczynaną inwestycje, tym bardziej, że projekty drogowe na etapie przetargu i ostatecznego wykonania okazują się dużo droższe od kosztorysów. Mamy jednak tą satysfakcje, że powierzamy to wykonanie najlepszym fachowcom na lokalnym rynku. Miłym uczuciem dla gospodarza miasta jest to, że wciąż może współpracować przy realizacji zadań drogowych z bialskimi firmami. Przypomnę, że w tym momencie firma Tre-Drom w konsorcjum z firmą Budomex realizuje budowę ulicy Koncertowej i ronda w ulicy Witoroskiej. – uzupełnia prezydent Litwiniuk.

Będziemy wykonawcą budowy ścieżki rowerowej wraz z przebudową niezbędnej infrastruktury w ulicy Janowskiej. Termin wykonania robót, grudzień tego roku, jest dość mocno napięty ale jesteśmy do tego przygotowani. Prace prowadzić będziemy na trzech odcinkach Janowskiej. Modernizowany odcinek ma długość półtora kilometra, w tym kilkadziesiąt metrów po nowej trasie. Do przebudowania mamy dwie sygnalizacje świetlne i usunięcie kolizji z oświetleniem i energetyką. Postaramy się podczas prac budowlanych tak prowadzić organizację ruchu, mając na uwadze range ulicy, natężenie ruchu i przebieg linii autobusowych komunikacji miejskiej tak, aby uciążliwości dla kierowców były jak najmniejsze. – mówi Wiesław Harasimiuk, prezes Tre-Drom Biała Podlaska

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 0 komentarzy do tego artykułu.

  1. A na sidorskiej jak nie było tak nie ma normalnych chodników od ulicy Jana Pawła do Włoskiej. JUż nie wspomnę o asfalcie na odcinku Kąpielowa- Leszczynowa. Wstyd i hańba…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama