Reklama

Wisznice: IX Piknik Historyczny w Dubicy (galeria)

80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej przypomniana została podczas IX Pikniku Historycznego! Wczoraj, 8 września 2019 na placu przy Szkole Podstawowej i sali widowiskowej szkoły w Dubicy. Na spotkanie z żywą historią zaprosiło Stowarzyszenie Rozwoju Wsi OSP Jedna Dubica i Gminny Ośrodek Kultury w Wisznicach. Piknik Historyczny poprowadzili: Elżbieta Sokołowska - dyrektor GOK, i Marek Banaszczuk - prezes Stowarzyszenia.

Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, rozpoczęcie i czas II wojny, tak i spotkanie z żywą historią rozpoczęło się od sygnału syreny. Chór w Dubicy odśpiewał hymn i Rotę. Całość pikniku przeplatana była odczytywanie fragmentów pamiętników mieszkańców Gminy Wisznice którzy żyli w czasach II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej Ziemi Wisznickiej.

Wprowadzenia historycznego do czasów 1 – 17 września 1939 roku dokonał Franciszek Malczewski. Warto było uważnie wsłuchać się we wprowadzenie, gdyż w dalszej części Pikniku czekał konkurs historyczny. Wspomnienia wojenne w formie rozmowy przeprowadzonej przez Marka Banaszczuka snuł 93 letni Jan Waniewski z Marynina. Kolejna porcja żołnierskich wspomnień czekała podczas rozmowy z majorem Edmundem Brożkiem, Stefanem Jakubiukiem. Wśród gości także wójt Gminy Adamów – Karol Ponikowski.

Podczas Pikniku działo się dużo nie tylko na scenie. Otwarta była kuchnia i kawiarenka Stowarzyszenia. Znalazł się czas na prezentację Wojsk Obrony Terytorialnej, dokonała tego porucznik Magdalena Rudzka. Wsparcie Pikniku zapewniły również panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Na sali widowiskowej szkoły w Dubicy odczytano ostatni rozkaz kampanii wrześniowej 1939 roku wydany przez generała Kleeberga, ostatniego dowódcy, jednej z ostatniej walczącej zwartej grupy wojsk II Rzeczpospolitej, SGO (Samodzielnej Grupy Operacyjnej) Polesie.

Wśród atrakcji dodatkowych zaproponowano spotkanie z żołnierzami i ich wyposażeniem – 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej. Obejrzeć można było broń, postrzelać do celu, zapoznać się z pracą radiostacji polowej, przypomnieć sobie wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Otwarta była wystawa pamiątek związanych z SGO Polesie generała Franciszka Kleeberga. Można było pomalować koszulki w barwy narodowe i związane z tematyką spotkania elementy. Nabyć można było dubickie koszulki niepodległościowe i kamizelki rajdowe.

materiał: Radio Biper Wisznice
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama