Reklama

Sosnówka: Skażeni Polskością w Romanowie (galeria)

Dziś, 8 września w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie miało miejsce wydarzenie pod nazwą Skażeni Polskością w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie znalazł się wykład, otwarcie wystawy, spektakl teatru obrzędowego i chwila z muzyką ludową. Niebawem film z wydarzenia na naszym kanale!!

Dzisiejsze wydarzenie w dworku Kraszewskich w Romanowie (gm. Sosnówka) prezentowało kulisy odbudowy Państwa Polskiego po 123 latach zaborów oraz początki tworzenia II Rzeczpospolitej, a także elementy kultury ludowej jako wyznacznik polskiej tożsamości.

W programie wydarzenia znalazły się:
– wykład „Państwo rozdarte na części na powrót scalone zostanie” dr Bartłomieja Staregowskiego,
– wystawa czasowa dostępna zwiedzającym do końca października prezentująca stroje ludowe pochodzące z terenów 3 zaborów,
– wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego prezentująca strój ludowy kobiecy,
– spektakl Teatru Obrzędowego „Jarzębina” z Paszenek z przedstawieniem „Ożenek Franka”,
– koncert skrzypaczki Oliwi Spychel.

Muzeum tego dnia ponownie odwiedziła liczna rzesza gości. Poczynając od przedstawiciela Powiatu Bialskiego Mateusza Majewskiego, członków Społecznej Rady Muzeum, wójta Sosnówki Marcina Babkiewicza, dyrektorów instytucji kultury i szkół po mieszkańców gminy Sosnówka, Powiatu Bialskiego, licznych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i Radzynia Podlaskiego.

Marek Leszczyńskiartysta malarz, regionalista. Urodził się w 1948 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie (1967), a w 1976 roku obronił dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zainspirowany strojem ludowym stworzył serię kompozycji malarskich.

materiał: Radio Biper Sosnówka
tekst: Leszek Niedaleki / wydawnictwo EDD Polski Splot informator Województwo Lubelskie
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama