Reklama

Sosnówka: Skażeni Polskością w Romanowie (galeria)

Dziś, 8 września w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie miało miejsce wydarzenie pod nazwą Skażeni Polskością w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie znalazł się wykład, otwarcie wystawy, spektakl teatru obrzędowego i chwila z muzyką ludową. Niebawem film z wydarzenia na naszym kanale!!

Dzisiejsze wydarzenie w dworku Kraszewskich w Romanowie (gm. Sosnówka) prezentowało kulisy odbudowy Państwa Polskiego po 123 latach zaborów oraz początki tworzenia II Rzeczpospolitej, a także elementy kultury ludowej jako wyznacznik polskiej tożsamości.

W programie wydarzenia znalazły się:
– wykład “Państwo rozdarte na części na powrót scalone zostanie” dr Bartłomieja Staregowskiego,
– wystawa czasowa dostępna zwiedzającym do końca października prezentująca stroje ludowe pochodzące z terenów 3 zaborów,
– wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego prezentująca strój ludowy kobiecy,
– spektakl Teatru Obrzędowego “Jarzębina” z Paszenek z przedstawieniem “Ożenek Franka”,
– koncert skrzypaczki Oliwi Spychel.

Muzeum tego dnia ponownie odwiedziła liczna rzesza gości. Poczynając od przedstawiciela Powiatu Bialskiego Mateusza Majewskiego, członków Społecznej Rady Muzeum, wójta Sosnówki Marcina Babkiewicza, dyrektorów instytucji kultury i szkół po mieszkańców gminy Sosnówka, Powiatu Bialskiego, licznych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i Radzynia Podlaskiego.

Marek Leszczyńskiartysta malarz, regionalista. Urodził się w 1948 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie (1967), a w 1976 roku obronił dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zainspirowany strojem ludowym stworzył serię kompozycji malarskich.

materiał: Radio Biper Sosnówka
tekst: Leszek Niedaleki / wydawnictwo EDD Polski Splot informator Województwo Lubelskie
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Patriotyczna wieczornica w Ciciborze Dużym (galeria)

Śpiewanie w narodowym duchu „Kiedy myślę Ojczyzna, szukam drogi biegnącej w każdym z nas” to hasło przewodnie wieczornicy zorganizowanej 11 listopada br. w odświętnie udekorowanej hali sportowej Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym. Towarzyszyły jej pierwsze Gminne Patriotyczne Prezentacje Wokalne.

Czytaj więcej »

Tak powstała NIEPODLEGŁA… w Białej Podlaskiej (zaproszenie)

Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk zachęca do zapoznania się z wystawą “Tak Powstała Niepodległa”, prezentującą drogę, jaką na wszystkich płaszczyznach musiała przejść wyzwolona Ojczyzna. Ekspozycję, która znajduje się na pl. Wolności przy wejściu do Urzędu Miasta, tworzy 12 plansz.

Czytaj więcej »

Sosnówka: Muzeum Kraszewskiego – perła w koronie Powiatu Bialskiego (galeria)

– Perła w koronie Powiatu Bialskiego nabiera blasku. Działania podejmowane przez dyrekcję jak i Powiat Bialski przynoszą efekty. – mówił starosta Mariusz Filipiuk wczoraj, w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, gm. Sosnówka. Wczoraj właśnie, 8 listopada, oficjalnie zakończono i podsumowano wart około 830 tys złotych projekt renowacji Dworu Kraszewskich. A to nie koniec niespodzianek!

Czytaj więcej »

Reklama