Reklama

Sosnówka: Skażeni Polskością w Romanowie (galeria)

Dziś, 8 września w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie miało miejsce wydarzenie pod nazwą Skażeni Polskością w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie znalazł się wykład, otwarcie wystawy, spektakl teatru obrzędowego i chwila z muzyką ludową. Niebawem film z wydarzenia na naszym kanale!!

Dzisiejsze wydarzenie w dworku Kraszewskich w Romanowie (gm. Sosnówka) prezentowało kulisy odbudowy Państwa Polskiego po 123 latach zaborów oraz początki tworzenia II Rzeczpospolitej, a także elementy kultury ludowej jako wyznacznik polskiej tożsamości.

W programie wydarzenia znalazły się:
– wykład “Państwo rozdarte na części na powrót scalone zostanie” dr Bartłomieja Staregowskiego,
– wystawa czasowa dostępna zwiedzającym do końca października prezentująca stroje ludowe pochodzące z terenów 3 zaborów,
– wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego prezentująca strój ludowy kobiecy,
– spektakl Teatru Obrzędowego “Jarzębina” z Paszenek z przedstawieniem “Ożenek Franka”,
– koncert skrzypaczki Oliwi Spychel.

Muzeum tego dnia ponownie odwiedziła liczna rzesza gości. Poczynając od przedstawiciela Powiatu Bialskiego Mateusza Majewskiego, członków Społecznej Rady Muzeum, wójta Sosnówki Marcina Babkiewicza, dyrektorów instytucji kultury i szkół po mieszkańców gminy Sosnówka, Powiatu Bialskiego, licznych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i Radzynia Podlaskiego.

Marek Leszczyńskiartysta malarz, regionalista. Urodził się w 1948 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie (1967), a w 1976 roku obronił dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zainspirowany strojem ludowym stworzył serię kompozycji malarskich.

materiał: Radio Biper Sosnówka
tekst: Leszek Niedaleki / wydawnictwo EDD Polski Splot informator Województwo Lubelskie
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: Coraz bliżej finiszu prac w parku Radziwiłłów

Na terenie parku Radziwiłłowskiego realizowanych jest kilka inwestycji o różnym etapie zaawansowania. Jedno z ostatnich zadań do którego przystąpiono to „Przebudowa układu komunikacyjnego z fortyfikacjami” za prawie 4 mln zł. – Dla naszego bezpieczeństwa do listopada nie będzie możliwy wjazd samochodów na teren parku. Sukcesywnie Wykonawca będzie udostępniał wjazd i dojście do obiektów.- informuje mieszkańców bialski Magistrat.

Czytaj więcej »

Parczew: Historycznie z Caritasem w Milanowie (zaproszenie)

Wspólne historyczne spacery po wybranych sołectwach, ogniska przy świetlicach wiejskich, zwiedzanie zespołu dworskiego i folwarcznego, gra terenowa, konkurs plastyczny, śpiewy ludowe, spotkania z postaciami historycznymi – to tylko część atrakcji przewidzianych w Gminie Milanów (woj. lubelskie) z okazji obchodów „Europejskich Dni Dziedzictwa”. Na wydarzenia, które rozpoczną się w niedzielę 15 września 2019r. o godz. 14:00, zaprasza m.in. Caritas Diecezji Siedleckiej.

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Park Radziwiłłów jest cool! Już we wrześniu amfiteatr i brama koszarska (galeria)

Trwają prace rewaloryzacyjne w zespole parkowo zamkowym Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Remont szyi bramnej, remont siedziby Muzeum, modernizacja amfiteatru, budowa bramy koszarskiej, remont kaplicy, ruszają prace budowlane związane z odnową wałów fortecznych i fos oraz przebudowa układu komunikacyjnego. Łącznie są to zadania wartości około 25 milionów złotych, w większości pochodzących z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Czytaj więcej »

Reklama