Reklama

Zalesie: 80 rocznica wybuchu II wojny – pamiętali (galeria)

W obecności wójta Zalesia Jana Sikory, zastępcy wójta Tomasza Szewczyka, przewodniczącego Rady Gminy Wojciecha Szymanka oraz majora Romana Sobola - dowódcy 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej wraz z żołnierzami, strażakami OSP z terenu gminy, dyrekcją szkół, uczniami i mieszkańcami Zalesia odbyły się w dniu 3 września we wtorek uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej.

Uroczystości główne miały miejsce na placu pod pomnikiem 100 lecia Odzyskania Niepodległości, odsłoniętym w ubiegłym roku. Oficjalnie rozpoczęto uroczystości wciągnięciem „biało-czerwonej” flagi na masz i odśpiewaniem hymnu.

Po raz pierwszy w Gminie Zalesie upamiętniamy rocznicę wybuchu najkrwawszej wojny na świecie. 1 września 1939 roku rozpoczął się czas tragedii, śmierci, cierpień i głodu. Wielu mieszkańców Gminy Zalesie straciło życie, swoich bliskich, swój dorobek życia. Dziękuję wszystkim tym którzy są dzisiaj z nami. Niech hasłem dzisiejszego dnia będzie chwila zadumy, przemyśleń i wiary w to, żeby nigdy więcej nie spotkała świat i nasz kraj tak wielka tragedia. Nigdy więcej wojny! – mówił wójt Jan Sikora.

Po części oficjalnej zaproszono na część artystyczną do sali widowiskowej GOK Zalesie. Tu – dyrektor GOK Zalesie Jolanta Chaciewicz – szczególnie powitała wszystkich tych którzy zechcieli skorzystać z zaproszenia a urodzili się przed i w czasie II wojny.

Wybuch II wojny światowej 1 września 1939 roku – napaść Niemiec hitlerowskich na Polskę i kolejna straszna data – 17 września 1939 roku, kiedy Armia Czerwona wkroczyła do naszego kraju, to daty niezwykle ważne w historii naszego kraju – dotyczą każdego z nas mimo że, od tamtego czasu minęło 80 lat. – mówiła dyrektor Chaciewicz.

Doktor nauk historycznych i nauczyciel Dariusz Sikora, zaprezentował zebranym prezentację dotyczącą dnia codziennego w okupowanej Polsce w szczególności na terenach Powiatu Bialskiego.

Następnie odśpiewano Rotę. Wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Anna Jakimiuk, mieszkanka gminy, studentka zaśpiewała „Biały krzyż”. Aleksandra Michaluk zaprezentowała się z recytacją. Nie zabrakło pieśni Zespołu Śpiewaczego „Dobrynianki” oraz wiersza jednej z członkini zespołu – Urszuli Jaworskiej.

Organizatorzy zaprosili już na kolejne gminne wydarzenie planowane na 11 listopad 2019 roku. Specjalne podziękowania skierowane zostały pod adresem Małgorzaty Minakowskiej wraz z paniami ze szkoły w Zalesiu za przygotowanie części artystycznej.

materiał: Radio Biper Zalesie
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama