Reklama

Przegląd Muzyki Tradycyjnej “Hulanki Międzyrzeckie” (zaproszenie)

Hulanki Międzyrzeckie, to sentymentalna muzyczna podróż po polskich parkietach, dechach i klepiskach. Polki, mazurki, oberki, walczyki i tanga. Muzyka, przy której bawiono się w karczmach, na weselach, zabawach podmiejskich i wiejskich. Przed wojną, po wojnie, w latach 60-tych i nawet jeszcze w 70-tych. 14 września na Placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim wystąpią kapele i zespoły śpiewacze z południowego Podlasia oraz zaproszeni wykonawcy z innych regionów Polski.
Kultura Międzyrzec Podlaski Polecamy
Międzyrzec Podlaski, Plac Jana Pawła II Mapa

Impreza jest finansowana przez Narodowe Centrum Kultury, Miasto Międzyrzec Podlaski oraz Powiat Bialski. Jej ideą jest popularyzacja ludowych tradycji i prezentacja muzyki tradycyjnej z różnych regionów Polski.

14 września już o godz. 9:00 rozpocznie się jarmark regionalnych przysmaków i rękodzieła ludowego. Będzie to doskonała okazja do zakupu produkowanych domowymi sposobami wędlin, serów, ciast i innych smakołyków. A Jarmarkowi towarzyszył będzie konkurs piosenki biesiadnej, który rozpocznie się z kolei o godz. 10:00. O atrakcyjne nagrody rywalizować będzie kilkanaście kapel, zespołów i duetów z południowego Podlasia.
Kulminacyjnym punktem Hulanek Międzyrzeckich będzie Koncert „Folkowe Konfrontacje”, który rozpocznie się o godz. 17:00. W pierwszej części na scenie zaprezentują się lokalni artyści oraz laureaci konkursu, następnie zaproszone zespoły:

Kapela Retro
Zespół powstał w 2005 roku. W tym czasie dorobił się bogatego repertuaru, w którym dominują dawne przeboje z zabaw podmiejskich i wiejskich. Panowie są zarazem tak uniwersalni, że mogą zabrać na biesiadzie, przeglądzie ludowym, uroczystości patriotycznej czy religijnej.
Kapela z sukcesami występuje w różnych konkursach i przeglądach. Zdobyła m.in. “Złotego Kura Lubelszczyzny” na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel w Żdżarach oraz wyróżnienie na VII Mazowieckim Festiwalu Kapel Ludowych w Wiśniewie. W tym roku zespół wystąpił w białoruskich Postawach (koło Witebska) na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym, zdobywając nagrodę za zajęcie II miejsca. Nagrał też płytę, na której znalazło się 13 retro-przebojów.
Kapelę tworzą: Henryk Bogucki – wokal, bęben; Zdzisław Iwaniuk – akordeon; Wiesław Lecyk – akordeon; Władysław Nazaruk – wokal, tamburino; Jerzy Panasiuk – saksofon tenorowy.

Sokotuchy
Zespół utworzyła pięć lat temu grupa mieszkanek gminy Biała Podlaska, zafascynowanych urokiem pieśni staro obrzędowych. Dziś Sokotuchy (w języku gwarowym pogranicza Gdakające Kury) są jedną z najbardziej oryginalnych grup ludowych południowego Podlasia. Panie zrezygnowały z akompaniamentu na rzecz białego śpiewu, dwu i trzygłosowego. Ich repertuar wypełniają mniej znane pieśni pogranicza kulturowego wykonywane po polsku, białorusku, ukraińsku, rosyjsku i w gwarze chachłackiej. Sokotuchy mają na koncie liczne występy na dużych festiwalach i w prestiżowych konkursach. Na 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych etnolodzy uznali je za nowe odkrycie i muzyczną rewelację Południowego Podlasia. Obecnie Sokotuchy tworzą mieszkanki: Białej Podlaskiej, Cicibora Dużego, Dereczanki, Dokudowa, Hruda, Łukowców i Sławacinka Starego. Zespół pracuje pod kierunkiem Zdzisława Marczuka. Śpiewają w nim: Beata Wereszko, Anna Mielnicka, Jolanta Zając, Marta Jemielniak, Joanna Chmiel, Kazimiera Klimiuk, Bogumiła Grzywacz, Renata Adamiuk i Agnieszka Borodijuk (opiekun zespołu).

Kapela Karuzela
Karuzela powstała 6 lat temu. Artyści podkreślają, że połączyła ich fascynacja tradycyjną polską muzyką i tańcem, rytmami prostych dziecięcych wyliczanek, melodyką wzniosłych chorałów, pieśni i każdą piękną nutą.
Fascynacja ta skłania Karuzelę do tworzenia nowych melodii i muzyki tanecznej. Dla zespołu istotne jest zachowanie tradycyjnej funkcji muzyki, próba wyrażenia specyfiki gatunkowej utworów oraz chęć urzeczenia i porwania sobą słuchaczy. Gatunki tańców, które kapela najbardziej sobie upodobała, to charakterystyczne dla kultury rodzimej: polki, walczyki, kujawiaki czy zaadaptowane w XX wieku w Polsce – tango. Karuzela występuje na potańcówkach, koncertach i festiwalach. Podczas tegorocznego 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia “Nowa Tradycja” otrzymała nagrodę publiczności. Do Międzyrzeca zespół przyjedzie w składzie: Katarzyna Andrzejowska – ksylofon czterorzędowy, wibrafon; Agata Krawczyk – skrzypce, cymbały; Róża Mościcka – baraban, śpiew; Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon, śpiew; Kuba Mielcarek – kontrabas; Marcin Szargut – akordeon (lider zespołu).

Orkiestra Taneczna Bonanza
Grają tradycyjny repertuar taneczny wykonywany na podmiejskich zabawach od lat 30 do lat 60, a w wielu miejscach i do tej pory. Na potańcówkach i koncertach zespołu można usłyszeć tradycyjne obery i polki, nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, aż do radiowych przebojów, które znał każdy przedwojenny bywalec miejskich dancingów czy podmiejskich zabaw. A wszystko to w młodej, mocnej formie, z typową dla starych orkiestr szaloną energią.

Orkiestrę Taneczną Bonanza tworzą: Zuzanna Zimończyk – trąbka, śpiew; Filip Majerowski – puzon; Paweł Nowicki – baraban, werbel; Jakub Zimończyk – harmonia 3-rzędowa. Do Międzyrzeca Podlaskiego zespół przyjedzie dodatkowo wzmocniony klarnecistką.


materiał: Międzyrzec Podlaski miasto / kultura
tekst / grafiki: Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Dołącz do ekipy WOŚP w Międzyrzecu Podlaskim!

WOŚP w Międzyrzecu Podlaskim (sztab nr 2411) zaprasza mieszańców do zgłaszania się na wolontariuszy podczas 28 Finału. Zapisy do 3 grudnia 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim (ul. Warszawska 37, tel. 505 164 760). Zachęcamy również do przekazywanie na przyszłoroczną aukcję WOŚP w Międzyrzecu Podlaskim bonów, karnetów lub gadżetów. Zrobić to można do 7 stycznia 2020 r. również w MOK.  

Czytaj więcej »

Reklama