Reklama

Przegląd Muzyki Tradycyjnej „Hulanki Międzyrzeckie” (zaproszenie)

Hulanki Międzyrzeckie, to sentymentalna muzyczna podróż po polskich parkietach, dechach i klepiskach. Polki, mazurki, oberki, walczyki i tanga. Muzyka, przy której bawiono się w karczmach, na weselach, zabawach podmiejskich i wiejskich. Przed wojną, po wojnie, w latach 60-tych i nawet jeszcze w 70-tych. 14 września na Placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim wystąpią kapele i zespoły śpiewacze z południowego Podlasia oraz zaproszeni wykonawcy z innych regionów Polski.

Impreza jest finansowana przez Narodowe Centrum Kultury, Miasto Międzyrzec Podlaski oraz Powiat Bialski. Jej ideą jest popularyzacja ludowych tradycji i prezentacja muzyki tradycyjnej z różnych regionów Polski.

14 września już o godz. 9:00 rozpocznie się jarmark regionalnych przysmaków i rękodzieła ludowego. Będzie to doskonała okazja do zakupu produkowanych domowymi sposobami wędlin, serów, ciast i innych smakołyków. A Jarmarkowi towarzyszył będzie konkurs piosenki biesiadnej, który rozpocznie się z kolei o godz. 10:00. O atrakcyjne nagrody rywalizować będzie kilkanaście kapel, zespołów i duetów z południowego Podlasia.
Kulminacyjnym punktem Hulanek Międzyrzeckich będzie Koncert „Folkowe Konfrontacje”, który rozpocznie się o godz. 17:00. W pierwszej części na scenie zaprezentują się lokalni artyści oraz laureaci konkursu, następnie zaproszone zespoły:

Kapela Retro
Zespół powstał w 2005 roku. W tym czasie dorobił się bogatego repertuaru, w którym dominują dawne przeboje z zabaw podmiejskich i wiejskich. Panowie są zarazem tak uniwersalni, że mogą zabrać na biesiadzie, przeglądzie ludowym, uroczystości patriotycznej czy religijnej.
Kapela z sukcesami występuje w różnych konkursach i przeglądach. Zdobyła m.in. „Złotego Kura Lubelszczyzny” na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel w Żdżarach oraz wyróżnienie na VII Mazowieckim Festiwalu Kapel Ludowych w Wiśniewie. W tym roku zespół wystąpił w białoruskich Postawach (koło Witebska) na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym, zdobywając nagrodę za zajęcie II miejsca. Nagrał też płytę, na której znalazło się 13 retro-przebojów.
Kapelę tworzą: Henryk Bogucki – wokal, bęben; Zdzisław Iwaniuk – akordeon; Wiesław Lecyk – akordeon; Władysław Nazaruk – wokal, tamburino; Jerzy Panasiuk – saksofon tenorowy.

Sokotuchy
Zespół utworzyła pięć lat temu grupa mieszkanek gminy Biała Podlaska, zafascynowanych urokiem pieśni staro obrzędowych. Dziś Sokotuchy (w języku gwarowym pogranicza Gdakające Kury) są jedną z najbardziej oryginalnych grup ludowych południowego Podlasia. Panie zrezygnowały z akompaniamentu na rzecz białego śpiewu, dwu i trzygłosowego. Ich repertuar wypełniają mniej znane pieśni pogranicza kulturowego wykonywane po polsku, białorusku, ukraińsku, rosyjsku i w gwarze chachłackiej. Sokotuchy mają na koncie liczne występy na dużych festiwalach i w prestiżowych konkursach. Na 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych etnolodzy uznali je za nowe odkrycie i muzyczną rewelację Południowego Podlasia. Obecnie Sokotuchy tworzą mieszkanki: Białej Podlaskiej, Cicibora Dużego, Dereczanki, Dokudowa, Hruda, Łukowców i Sławacinka Starego. Zespół pracuje pod kierunkiem Zdzisława Marczuka. Śpiewają w nim: Beata Wereszko, Anna Mielnicka, Jolanta Zając, Marta Jemielniak, Joanna Chmiel, Kazimiera Klimiuk, Bogumiła Grzywacz, Renata Adamiuk i Agnieszka Borodijuk (opiekun zespołu).

Kapela Karuzela
Karuzela powstała 6 lat temu. Artyści podkreślają, że połączyła ich fascynacja tradycyjną polską muzyką i tańcem, rytmami prostych dziecięcych wyliczanek, melodyką wzniosłych chorałów, pieśni i każdą piękną nutą.
Fascynacja ta skłania Karuzelę do tworzenia nowych melodii i muzyki tanecznej. Dla zespołu istotne jest zachowanie tradycyjnej funkcji muzyki, próba wyrażenia specyfiki gatunkowej utworów oraz chęć urzeczenia i porwania sobą słuchaczy. Gatunki tańców, które kapela najbardziej sobie upodobała, to charakterystyczne dla kultury rodzimej: polki, walczyki, kujawiaki czy zaadaptowane w XX wieku w Polsce – tango. Karuzela występuje na potańcówkach, koncertach i festiwalach. Podczas tegorocznego 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” otrzymała nagrodę publiczności. Do Międzyrzeca zespół przyjedzie w składzie: Katarzyna Andrzejowska – ksylofon czterorzędowy, wibrafon; Agata Krawczyk – skrzypce, cymbały; Róża Mościcka – baraban, śpiew; Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon, śpiew; Kuba Mielcarek – kontrabas; Marcin Szargut – akordeon (lider zespołu).

Orkiestra Taneczna Bonanza
Grają tradycyjny repertuar taneczny wykonywany na podmiejskich zabawach od lat 30 do lat 60, a w wielu miejscach i do tej pory. Na potańcówkach i koncertach zespołu można usłyszeć tradycyjne obery i polki, nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, aż do radiowych przebojów, które znał każdy przedwojenny bywalec miejskich dancingów czy podmiejskich zabaw. A wszystko to w młodej, mocnej formie, z typową dla starych orkiestr szaloną energią.

Orkiestrę Taneczną Bonanza tworzą: Zuzanna Zimończyk – trąbka, śpiew; Filip Majerowski – puzon; Paweł Nowicki – baraban, werbel; Jakub Zimończyk – harmonia 3-rzędowa. Do Międzyrzeca Podlaskiego zespół przyjedzie dodatkowo wzmocniony klarnecistką.


materiał: Międzyrzec Podlaski miasto / kultura
tekst / grafiki: Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama