Reklama

Folklor taneczny Podlasia w edukacji (zaproszenie)

Korobeczka („korobuszka, koroboczka”) słomiana koszałka, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, a jednocześnie nazwa tańca do pięknej, lirycznej melodii. Jest intrygującym nawiązaniem do tradycji i jednocześnie kolejnych działań Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” Akademii Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej. W ramach programu Narodowego Centrum Kultury - EtnoPolska 2019 otwieramy artystyczno-edukacyjną „Podlaską Korobeczkę”.

W najbliższych miesiącach (wrzesień-październik) rozpoczną się szkolenia dla nauczycieli i instruktorów, warsztaty dla dzieci i młodzieży w regionie z udziałem tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, koncerty promujące festiwal, oraz FINAŁ – najważniejsza impreza, która będzie podsumowaniem naszych działań: kadry, instruktorów, muzyków oraz tancerzy: 23 października: w Auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, odbędzie się „Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich” – z udziałem dzieci, młodzieży, grup tanecznych oraz zespołów regionalnych.

Jednym zdaniem: „Folklor taneczny Podlasia w edukacji”.
Integralną częścią w ramach Festiwalu „Korobeczka” będą tzw. „Helenki”, prezentacje taneczne dla najmłodszych (w kategorii przedszkolaków). Nazwa szczególna jest wyrazem szacunku i pamięci dla Pani Heleny Januszczyk (założycielki Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, autorki wielu prac z zakresu folkloru tanecznego Podlasia).

Współpraca:
Akademia Wychowania Fizycznego Filia w Białej Podlaskiej,
Fundacja Korzenie i Skrzydła – Pani Aniela Halczuk

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019

ZADANIA W RAMACH FESTIWALU

Nagrania najpiękniejszych melodii Podlaskich w Studiu S4 – Polskiego Radia publikacja: „Folklor taneczny Podlasia w edukacji”materiały dydaktyczno-muzyczne dla instruktorów oraz nauczycieli z wykorzystaniem podczas koncertów i zajęć tanecznych

Szkolenia dla instruktorów i nauczycieli – proponowana tematyka:
tance Podlasia z metodyka nauczania, zabawy taneczne na mała i dużą grupę, animacje z folklorem, a także zagadnienia z zakresu muzyki i stroju podlaskiego.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży
z udziałem tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”
– przygotowania grup do Festiwalu tanecznego.

10 koncertów
Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie w wybranych miejscowościach regionu w ramach promocji Festiwalu
Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich „Korobeczka”23 października 2019 roku Akademia Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej


materiał: Akademii Wychowania Fizycznego Filii w Białej Podlaskiej
tekst: Marcin Bochenek Kierownik artystyczny, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama