Reklama

Biała Podlaska: 39 lat NSZZ Solidarność uczczona wiązankami pod pomnikiem (galeria)

Marek Pniewski, przewodniczący NSZZ Solidarności w Białej Podlaskiej wprowadził zebranych pod pomnikiem Solidarności przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej w nastrój dzisiejszego wydarzenia. Z okazji 39 lecia powstania Solidarności złożono wieńce i uczczono rocznicę i pamięć o byłych i obecnych członkach związku zawodowego.

Solidarność nadal żyje! Nadal powinniśmy walczyć o prawdę historii i stać na straży ideałów. Tym najważniejszym i największym jest WOLNOŚĆ. – mówił Pniewski pod pomnikiem.

W uroczystości ze strony Miasta Biała Podlaska udział wzięli z-ca prezydenta Maciej Buczyński, komendant Straży Miejskiej Henryk Nędziak, mieszkańcy miasta członkowie Solidarności oraz przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich z w-ce wojewodą Robertem Gmitruczukiem.

39 lat temu o godz. 17:00 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.

Solidarność przyniosła nadzieję Polsce i światu. Ziściła się po latach walki, gdy Polacy i inne narody zdławione przez komunizm odzyskały niepodległość, zaś każdy z nas – wolność. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ Solidarność były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie.

Sierpień 1980 był najbardziej masowym i znaczącym akordem walki o wolność narodów zniewolonych przez komunizm. Nigdy nie zapomnijmy tych dni, w których Polacy tak konsekwentnie byli solidarni i pomimo wszystkich podziałów, tak sobie życzliwi, oddani i bliscy.

Mimo upływu lat Solidarność nadal jest symbolem walk o przemiany społeczne i ekonomiczne w Polsce. Nie możemy zaniedbać troski o historię. Walka o pamięć, o strzeżenie tego wielkiego dziedzictwa jakim są powojenne dzieje odzyskania wolności to zadanie dla nas wszystkich.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Upamiętnią 157. rocznicę zwycięskiej bitwy o Kodeń (zaproszenie)

Wójt gmin Kodeń, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia oraz ZPO w Kodniu serdecznie zapraszają na obchody 157. rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń z nocy 22/23 stycznia 1863 roku, które odbędą się 22 stycznia (środa). Bitwa w Kodniu, było to jedyne zwycięstwo pierwszej nocy powstania styczniowego, jakie w całym Królestwie Polskim powstańcy odnieśli po walce z Moskalem. W programie przemarsz z lasu “Borek” do Kodnia”, msza święta, apel pamięci oraz ognisko powstańcze z poczęstunkiem. 

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: 13 XII – Pamiętamy

13 XII – Pamiętamy jest akcją cykliczną, organizowaną przez stowarzyszenie Młodzi Demokraci. Co roku spotykamy się przy pomniku Solidarności przy ulicy Warszawskiej aby oddać hołd ofiarom stanu wojennego.

Czytaj więcej »

Reklama