Reklama

Narodowe Czytanie 2019 w Białej Podlaskiej (zaproszenie)

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza serdecznie do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, które odbędzie się 7 września 2019 roku o godzinie 14.00 w Parku Radziwiłłowskim.

W razie deszczu akcja przeniesiona zostanie do sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska Pana Michała Litwiniuka. Już po raz ósmy spotkamy się wspólnie z mieszkańcami naszego miasta i zaprosimy do czytania fragmentu ośmiu Nowel polskich. Reprezentują one różne epoki literackie od romantyzmu po XX– lecie międzywojenne. W specjalnie przygotowanej scenografii przeniesiemy się do dawnych lat, aby poczuć klimat epok.

W tym roku odkryjemy piękno takich nowel jak:
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele Urzędu Miasta, instytucji kultury, stowarzyszeń i uczelni, służb mundurowych i mediów, oraz seniorów, artystów, dzieci i młodzież z bialskich szkół. Wydarzeniu towarzyszyć będą występy artystyczne uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej oraz bialskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Literackie zmagania uświetni występ kataryniarza, będącego jedną z zaplanowanych niespodzianek.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymają pamiątkowe pieczęcie odbite na egzemplarzach przyniesionych nowel. W trakcie czytania po Parku Radziwiłłowskim będą przechadzać się dzieci, które wręczą uczestnikom wydarzenia pamiątkowe broszury oraz jabłka. Będzie to niesamowita okazja do tego, by spędzić wspólnie sobotnie popołudnie razem z nami! Czytaniu towarzyszyć będzie charytatywny kiermasz książek, z którego dochód przekazany zostanie bialskiemu schronisku dla zwierząt „Azyl”.

Organizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, Muzeum Południowego Podlasia, Społeczna Podstawowa Szkoła im. Henryka Sienkiewicza, Lubelskie Kuratorium Oświaty Delegatura w Białej Podlaskiej, Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina.

Sponsorami wydarzenia są:
MZK Biała Podlaska,
Bialcon,
Sas Jaworscy,
POL-KRES
EdWOOD,
Ornatum,
AkusticaMed,
Hemarex,
P.H.U.
KUBA,
Autosfera,
Spółdzielnia Mieszkaniowa „ZGODA”.

materiał: Miejska Bibioteka Publiczna
tekst: Ewa Filipiuk główny specjalista ds. promocji
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama